Będzie to ujednolicenie stanu prawnego, bo już obecnie lekarze - niezależnie od tego czy świadczą usługę w ramach NFZ czy nie - wypisują recepty na leki refundowane, czyli które w całości lub części finansuje publiczny płatnik (z wpływów ze składek zdrowotnych).

Do wystawienia recepty na leki refundowane wystarczy prawo wykonywania zawodu - nie ma wymogu umowy podpisanej z NFZ. 

- Jeśli pacjent jest ubezpieczony - a właściwie jest świadczeniobiorcą w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić receptę refundowaną - wyjaśnia Karolina Podsiadły-Gęsikowska, adwokatka, partner w Kancelarii adwokacko-radcowskiej Podsiadły - Gęsikowska, Powierża sp.p. 

 

Czytaj też w LEX: Uprawnienia i zasady wystawiania recept dla pacjentów do 18 r.ż. oraz powyżej 65 r.ż. >

Adwokatka podkreśla, że otrzymanie recepty z refundacją nie jest zależne od tego czy lekarz ma kontrakt z NFZ. - Nota bene od 2015 r. lekarze nie mają obowiązku podpisywania umów z NFZ. Refundacja leku na receptę czy też na wyroby medyczne jest bowiem uprawnieniem i przywilejem pacjenta ubezpieczonego. Co do zasady każdy lekarz przyjmujący prywatnie, może wystawić receptę refundowaną - mówi. 

Wynika to z ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która określa, że realizację świadczeń, w postaci leków dostępnych w aptece na receptę przysługuje pacjentowi na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną (art. 48).  - Zatem każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę na refundowany lek - podsumowuje. 

Z kolei zgodnie z art. 43a ust. 1 bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługuje pacjentom na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. 

 - Od tego oczywiście odejdziemy, bo to pacjent jest ubezpieczony, a lekarz, czy jest prywatny, czy publiczny, właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Taką zmianę z pewnością wprowadzimy i zrobimy to niebawem - zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Czytaj także na Prawo.pl: Od 1 września bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+ - jest lista

Sprawdź w LEX: Czy lekarz z Ukrainy może wystawiać receptę na leki darmowe dla osób 18- i 65+? >

Czytaj także na Prawo.pl: Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy