Epidemia to także ataki hakerskie skierowane na szpitale

Opieka zdrowotna LegalTech

Gdyby szpitale przygotowały wcześniej technologie informatyczne to może uniknęlibyśmy takiego zamieszania jak obecnie w wykrywaniu COVID-19, kierowaniu na kwarantannę i zarządzaniu wolnymi lóżkami - mówią eksperci. Chociaż największe zagrożenie - wirusy hakerskie na szpitale - zdarzają się coraz częściej i wszędzie na świecie.

04.11.2020

Są nowe zasady kierowania na testy w kierunku SARS-CoV-2

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Już nie trzeba mieć czterech objawów klinicznych aby lekarz skierował na test w kierunku koronawirusa, a Sanepid objął pacjenta nadzorem. Wystarczy jeden, a najbardziej charakterystyczny z nich to utrata węchu i smaku. Kontakt z zarażonym, nawet bardzo bliski, nie jest też samodzielną podstawą do testowania pacjenta.

04.11.2020

Pacjent z COVID-19 będzie częściej przebywał w domu, zamiast w szpitalu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister Zdrowia wprowadza strategię 3.0. do walki z koronawirusem. Jego bazą będzie monitoring w warunkach domowych pacjenta z COVID-19. Ale powstanie też 10 tysięcy miejsc w izolatoriach, które mają odciążyć szpitale od pacjentów, którzy nie wymagają już tak intensywnej opieki.

03.11.2020

100 proc. dodatku do pensji nie dla wszystkich medyków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Część pracowników medycznych zaangażowanych w prace przy zwalczaniu epidemii nie dostanie podwyższonego wynagrodzenia. Pominięci zostali przede wszystkim starający się zapewnić opiekę pacjentom niecovidowym. Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że jest to jawna niesprawiedliwość.

03.11.2020

Zagraniczne media widzą braki kadry medycznej w Polsce

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z analizy portalu niemieckiej stacji Deutsche Welle wynika, że sytuacja polskiego systemu zdrowia jest tragiczna, a będzie jeszcze gorzej. W opinii DW niewystarczająca liczba pracowników medycznych jest głównym problemem polskiej służby zdrowia.

03.11.2020

NFZ zmienia wyceny - większość szpitali dostanie mniej na leczenie chorych z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowe wyceny dla szpitali leczących pacjentów z COVID-19 mogą zrujnować ich budżety, ale uderzą też w pacjentów. Większość placówek medycznych oblicza, że po zmianie zarządzenia prezesa NFZ dostanie o połowę mniejsze wyceny niż dotychczas, dlatego będzie im się opłacało przyjmować tylko najciężej chorych.

03.11.2020

Lekarze zostają automatycznie specjalistami

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze, którzy zdali jedną część egzaminu specjalizacyjnego albo zostali zakwalifikowani do części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwa naukowe, ale finalnie nie zdali wszystkich egzaminów potwierdzających uzyskanie specjalizacji, zostają automatycznie uznani za specjalistów.

02.11.2020

Od niedzieli 100 proc. większe wynagrodzenie dla medyków walczących z COVID-19

Opieka zdrowotna

Każda osoba z personelu medycznego walcząca z Covid-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych ma otrzymywać o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego - minister zdrowia Adam Niedzielski wydał takie polecenie prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia.

01.11.2020

W czasie epidemii specjalizacja lekarska, tam gdzie braki kadrowe

Opieka zdrowotna Koronawirus

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wojewoda może skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce akredytowanej, w której występuje szczególnie duże zapotrzebowanie na udzielanie świadczeń zdrowotnych - wynika z opublikowanego właśnie rozporządzenia. Będzie to mogło następować z pominięciem kryteriów, ale z uwzględnieniem miejsca zamieszkania lekarza.

31.10.2020

Minister wprowadza zmiany w testowaniu i kierowaniu na kwarantannę

Opieka zdrowotna Koronawirus

Domownicy żyjący z osobą zakażoną automatycznie przechodzą na kwarantannę, a testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, zmiany ogłoszone przez niego na konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

30.10.2020

Propozycja prezydenta ws. aborcji trudna do stosowania - lekarze i prawnicy mają wątpliwości

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda wnosi do Sejmu swoją propozycję dotyczącą wyłączonej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, jednej z przesłanek przerywania ciąży. Choć projekt ma studzić emocje, to budzi spore wątpliwości. Lekarze mówią wprost: tak jednoznaczne diagnozowanie wad letalnych jest możliwe w niewielu przypadkach. Prawnicy widzą małe szanse, by taka przesłanka była w praktyce stosowana i wskazują na... niekonstytucyjność przepisu.

30.10.2020

Aneksy do umów nie do przyjęcia dla przychodni

Finansowanie zdrowia

Świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej Porozumienia Zielonogórskiego nie akceptują aneksów do umów z Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. W opinii Federacji aneksy zawierają niedopuszczalne zapisy. - Ryzykujemy zdrowie i życie, a tymczasem stawia się nas pod ścianą. Na żadne ultimatum nie możemy się zgodzić - mówią przedstawiciele Porozumienia.

30.10.2020

Prezydent wnosi projekt zmian w ustawie aborcyjnej

Opieka zdrowotna

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda.

30.10.2020

Polowanie na lekarza i pielęgniarkę w oku epidemicznego cyklonu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowo powstające rządowe szpitale tymczasowe poszukują kadry do pracy. Rząd zaczyna więc podkupować ją z innych placówek, które też zajmują się pacjentami z COVID-19 i... również mają problemy z personelem. Kadry zaczyna brakować, bo w niektórych szpitalach nawet 40 proc. pracowników jest na zwolnieniach.

30.10.2020

W szpitalu "Narodowym" lekarze i pielęgniarki dostaną podwójne pensje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Warszawie na Stadionie Narodowym ruszył szpital tymczasowy MSWiA. Będzie tam 1200 łóżek dla pacjentów covid-owych. Do tego potrzeba 250 pracowników obsługi. Lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy. Wszyscy dostaną dodatek do pensji w wysokości 100 proc.

29.10.2020

Sejm "poprawił błąd"- dodatki tylko dla delegowanych do walki z pandemią

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Specjalne dodatki za pracę przy zwalczaniu pandemii koronawirusa mają przysługiwać jednak tylko tym pracownikom medycznym, którzy zostali wyznaczeni do tej pracy. Sejm skorygował w środę wieczorem swoje wcześniejsze głosowanie, w którym przyjął poprawkę Senatu, rozszerzającą ten przywilej na wszystkich pracujących przy walce z epidemią.

29.10.2020

Ustawa zmieniona - izby lekarskie przygotowują listy do delegowania do walki z pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Izby lekarskie przygotowują się do współpracy z wojewodami przy powoływaniu medyków do zwalczania epidemii. Tworzą automatycznie listy lekarzy, a jeśli jakiś lekarz nie może na niej się znaleźć ze względu na sytuację zdrowotną lub osobistą, musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Natomiast oddelegowani i wszyscy pracujący przy zwalczaniu epidemii dostaną 100-proc. dodatek do płacy.

29.10.2020

Witkowski: W zaistniałej sytuacji prawnej należy chronić dzieci z gwałtu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnej rodzi się pytanie, jakim prawem odmawiać przymiotu człowieka zarodkom i pozbawiać ochrony konstytucyjnej istoty ludzkie pochodzące z czynów niedozwolonych? W odróżnieniu od dzieci z wadami genetycznymi są przecież zdrowe i zdolne do życia - pisze radca prawny Jarosław Witkowski.

28.10.2020

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy covidowej

Opieka zdrowotna Koronawirus

W przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę głosowaniu Sejm odrzucił m.in. poprawkę Senatu do tzw. ustawy covidowej zakładającą utworzenie odrębnego funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób. Zgodził się natomiast na zobowiązanie NFZ do zwiększenia o 15 proc. finansowania szpitali leczących chorych na koronawirusa.

28.10.2020

To tylko plotka - szczepionki przeciwko COVID-19 nie będą obowiązkowe

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Wbrew krążącym w społeczeństwie opiniom, z procedowanych w Sejmie przepisów zdrowotnych nie wynika, aby rząd zamierzał wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Do tego byłaby potrzebna kilkuetapowa procedura i określenie w ustawie wprost, że szczepienie przeciwko koronawirusowi są obligatoryjne.

28.10.2020