To kolejny krok rządu, który ma zapewnić w okresie epidemii dodatkową kadrę lekarską. Przypomnijmy, na podpis prezydenta czeka ustawa wyłączającą odpowiedzialność karną dla tych lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy w ramach walki z Covidem, w czasie panującej epidemii popełnią błąd oraz dodatki dla pracowników służby zdrowia. Czytaj także:
Premier nakazuje pracę zdalną w administracji publicznej>>
Premier: Firmy, które mogą, muszą przejść na pracę zdalną>>
Rząd zamyka cmentarze na najbliższe trzy dni>>

Dobry Samarytanin, czyli bezpieczeństwo medyka

Tzw. ustawa "o dobrym Samarytaninie" zapewnić ma m. in: bezpieczeństwo prawne dla lekarzy walczących z Covid-19. W czasie epidemii ma następować wyłączenie odpowiedzialności karnej za określone czyny, popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID - 19 (np. w sytuacji realizacji świadczeń przez osoby, które w warunkach nieepidemicznych nie udzielałyby tych świadczeń – vide udzielanie świadczeń przez lekarzy w trakcie specjalizacji, czy lekarzy specjalistów w innych niż posiadana przez nich specjalizacja).

Natomiast, jeśli osoba wykonująca zawód medyczny doprowadzi do śmierci pacjenta lub do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjenta, "naruszy czynność narządu ciała lub doprowadzi do rozstroju zdrowia lub też narazi człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków, to będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

 

Dodatki za walkę z pandemią

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami samorządy zawodów medycznych mają przekazywać, na wniosek wojewody albo ministra zdrowia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, wykaz osób wykonujących zawody medyczne, które mogą być skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii, zawierający: imię, nazwisko, adres miejsca zamieszkania i numer prawa wykonywania zawodu medycznego, jeżeli został nadany.

Posłowie poprali natomiast - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Czytaj: Antycovidowa tarcza ma chronić lekarza, ale pacjenta niekoniecznie>>

Do pracy przy walce z koronawirusem skierowani będą mogli być też studenci kierunków przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, doktoranci w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinach naukowych: nauki medyczne, nauki farmaceutyczne i nauki o zdrowiu, osoby kształcące się w zawodzie medycznym oraz osoby mające wykształcenie w zawodzie medycznym, które ukończyły kształcenie w tym zawodzie w okresie ostatnich 5 lat.