Prawo.pl
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak szpitale są przygotowane do identyfikacji i minimalizowania ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, takich jak zranienia i napromieniowanie. Z danych dostępnych w publikacjach naukowych wynika bowiem, że każdego dnia dochodzi do ok. 100 zranień wśród pracowników ochrony zdrowia w związku z używaniem przez nich sprzętu medycznego.
Agnieszka Matłacz
31.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister Zdrowia chce rozszerzyć wykaz form chemicznych witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety o nowe substancje. Zmiana ta wynika z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nowymi zatwierdzonymi substancjami mają być chlorek rybozydu nikotynamidu i cytrynian jabłczan magnezu.
Dorian Lesner
31.08.2021
Rynek i konsument Farmacja
Sytuacja kadrowa w szpitalach pogarsza się z dnia na dzień. Dyrektorzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z brakiem lekarzy. Młodzi nie chcą już pracować w nadgodzinach, bez umów o pracę. Zdaniem ekspertów konieczne jest zwiększenie wycen świadczeń, a także stworzenie programu zachęcającego medyków, którzy wyjechali lub chcą wyjechać za granicę, do pracy w kraju.
Jolanta Ojczyk
31.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Firmy boją się czwartej fali i chcą paszportów covidowych

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia
Rząd zapowiada, że po nadejściu czwartej fali pandemii decyzje o obostrzeniach będzie podejmował na podstawie liczby zakażeń i procenta wyszczepienia w danym powiecie. I choć konkretnych przepisów wciąż nie ma, firmy już się martwią, bo mogą tego nie przetrwać. Na odszkodowanie od państwa też nie bardzo mogą liczyć. Blokują je dwa wnioski czekające na rozpatrzenie w TK.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2021
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia
Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, zachęcać można, ale bez stosowania w tym zakresie rozwiązań o charakterze przymusowym - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Gabinetowej w sprawie przygotowania szkół do powrotu uczniów w kontekście czwartej falii pandemii. Jego zdaniem system edukacji jest przygotowany i kolejny lockdown mu nie grozi.
Jolanta Ojczyk
30.08.2021
Koronawirus a prawo
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, medycy rzadko inicjują procedurę „Niebieskiej Karty”. RPO napisał w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Rzecznik pyta,  jakie działania do tej pory podjął minister, by te statystyki zmienić. Dopytuje także o pomoc psychologiczną dla ofiar przemocy domowej.
Katarzyna Redmerska
30.08.2021
Pracodawcy mają coraz większy problem z pracownikami, którzy przysługujące krwiodawcom dni wolne traktują jako sposób na wydłużenie weekendu. Prawnicy mówią już o potrzebie ograniczenia tego zjawiska. Najlepiej poprzez zmianę przepisów i wyraźne wskazanie, że dzień wolny jest udzielany pracownikowi za zgodą pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Prawo pracy Finansowanie zdrowia

NFZ pracuje nad finansowaniem opieki koordynowanej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Nie tylko w Ministerstwie Zdrowia, ale także w Narodowym Funduszu Zdrowia, pracuje zespół nad koncepcją opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak ustaliło Prawo.pl, zgodnie z ustawowymi zapisami ruszy ona już 1 października, choć nie ma jeszcze szczegółów finansowania. Jest również szansa, że dodatkowe projekty będą finansowane z puli 4,5 mld euro przeznaczonej w Krajowym Planie Odbudowy na ochronę zdrowia.
Jolanta Ojczyk
30.08.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Deklarowanym celem zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w ustawie o produktach biobójczych jest realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, doprecyzowanie stosowania unijnych przepisów i zapewnienie lepszej kontroli nad zatruciami. W nowelizacji nie zabrakło też kilku nowych opłat i czynów podlegających karze grzywny.
Dorian Lesner
28.08.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do 2029 roku do szpitali trafi 7 miliardów złotych z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Te pieniądze mają być wydane na rozwój infrastruktury, ratownictwo medyczne i wymianę łóżek. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone jeszcze do końca tego roku. Do rozdysponowania będzie 950 milionów złotych.
Jolanta Ojczyk
27.08.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rodzic może towarzyszyć dziecku przy szczepieniu

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Od września wraca stacjonarna nauka, jednak nadal w reżimie sanitarnym – im mniej osób będzie wchodzić do szkoły lub przedszkola, tym lepiej. Pojawiają się jednak krytyczne komentarze dotyczące ograniczeń wstępu dla rodziców – w tym m.in. dotyczących obecności przy planowanych szczepieniach dzieci.
Monika Sewastianowicz
27.08.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Polska służba zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa – zapewnia wiceminister Waldemar Kraska. Ale z rozmów z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szpitali wynika, że dokładnego planu nie ma. Część wojewodów rozmawia z szpitalami, ale nie wszyscy. A te boją się braków kadrowych, narzekają na brak wytycznych do prowadzenia terapii i długofalowej strategii.
Jolanta Ojczyk
27.08.2021
Zarządzanie Koronawirus a prawo
Podział na strefy żółte i czerwone, limity w miejscach publicznych – to cały plan rządu walki z rozpoczynającą się czwartą falę pandemii koronawirusa. W tym czasie inne kraje określają precyzyjne wytyczne dla szkół, ograniczenia dla niezaszczepionych, obowiązek szczepień, zasady testowania. Zdaniem ekspertów w Polsce brakuje centrum zarządzania pandemią i solidnej analizy danych.
Jolanta Ojczyk
26.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nieczęsto zdarza się, że wyroki sądów konstytucyjnych stają się jedną z przyczyn masowych protestów lub trafiają na transparenty ruchów obywatelskich. Nieczęsto też takie wyroki są wydawane z naruszeniem prawa i stają się powodem naruszenia konstytucji przez władzę wykonawczą. Tak ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji komentują prof. Andrzej Wróbel (fot.) i dr Michał Ziółkowski,
Michał Ziółkowski Andrzej Wróbel
26.08.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna

WSA: Minister zdrowia rażąco naruszył procedurę przy przejęciu Szpitala Północnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna
O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Jednak tak się nie stało. Szpital Solec (Północny) w ogóle nie brał udziału w postępowaniu, gdyż minister zdrowia nie zapewnił mu w żaden inny sposób czynnego udziału, nie powiadomił o postępowaniu, do czego był zobowiązany
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Zwiększenie dostępności i rozładowanie kolejek poprzez realne wsparcie lekarzy asystentami medycznymi, wprowadzenie prawdziwego systemu no-fault oraz uczciwy system płac. To postulaty młodych lekarzy, którzy będą wraz z innymi zawodami medycznymi protestować 11 września. Porozumienie Rezydentów zaraz po demonstracji rozstawi też namioty wzorem Białego Miasteczka pielęgniarek z 2007 roku.
Jolanta Ojczyk
25.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji chce ustalić, jak powinna wyglądać wycena świadczeń w stomatologii. Instytucja ta zwróciła się do placówek medycznych świadczących usługi stomatologiczne, by udostępniły dane dotyczące ich kosztów. Stomatologiczne świadczenia gwarantowane w katalogu świadczeń figurują z najniższą wyceną.
Katarzyna Redmerska
25.08.2021
Finansowanie zdrowia
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Zgodnie z zawartą w nim propozycją, nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym przejmie minister zdrowia. Ma to zapewnić wymaganą przez międzynarodowe standardy niezależność tej instytucji.
Katarzyna Redmerska
25.08.2021
Rząd w końcu, po 12 latach od zaleceń Unii przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Eksperci nie mają wątpliwości, że zawiera to co najważniejsze, by ponad 2 mln pacjentów mogło liczyć na lepszą opiekę. Wskazują jednak dwa ważne problemy - nie tylko ośrodki eksperckie powinny mieć prawo do robienia badań genetycznych, lekarze rodzinni i specjaliści muszą być szkoleni z diagnozowania takich chorób.
Jolanta Ojczyk
25.08.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ograniczenia, jeśli będą, to tylko regionalne, zależne od liczby zakażeń i zaszczepionych. Jeśli powiat będzie się kwalifikował do strefy czerwonej, ale będzie miał poziom wyszczepialności powyżej średniej, to będzie strefą żółtą. Decyzja o dopuszczeniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób o obniżonej odporności ma być podjęta w ciągu 2-3 dni.
Jolanta Ojczyk
24.08.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację zadań przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie taryfikacji świadczeń oraz sporządzania oceny założeń do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej. System wyceny świadczeń był jednak nieefektywny, proces ich wyceny zbyt długi, a stopień realizacji planów taryfikacji niski.
Agnieszka Matłacz
24.08.2021
Finansowanie zdrowia
Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.
Jolanta Ojczyk
24.08.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
W przygotowanym przez rząd programie sytuacja systemu opieki zdrowotnej została rzetelnie przedstawiona, w pełni odzwierciedlając problemy, z którymi się borykamy. Nie wystarczy jednak monitorowanie zdarzeń niepożądanych, potrzebne jest ustalenie ich przyczyn i wyciąganie wniosków na przyszłość - mówi dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia
Józef Kielar
24.08.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelę ustawy o Agencji Badań Medycznych. Za jej sprawą ABM będzie finansować nie tylko badania kliniczne, ale także eksperymenty badawcze ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestował Senat. Ponadto eksperci do oceny wniosków nie będą angażowani w drodze przetargu.
Jolanta Ojczyk
23.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wynik egzaminu lekarskiego poza sądową kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Wynik zdającego z Lekarskiego Egzaminu Końcowego nie stanowi decyzji w rozumieniu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Nie jest on też innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej. Oznacza to, że ewentualna dyskwalifikacja kandydata na lekarza nie jest objęta kontrolą sądu administracyjnego. Może to naruszać prawo do sądu i być źródłem nadużyć.
Dorian Lesner
23.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
23.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas trwania pandemii. Pół roku temu deklarował to podobny odsetek badanych. Obecnie do najczęściej wymienianych przyczyn należy wzrost cen i obawa przed chorobą bliskich. Przeważnie wskazywane objawy to stres, obniżenie nastroju i częsty niepokój - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2021
Koronawirus a prawo
Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.
Krzysztof Sobczak
21.08.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja
Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.
Grażyna J. Leśniak
20.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.
Jolanta Ojczyk
20.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia