W poniedziałek 20 grudnia samorządy zawodów medycznych wydały wspólne stanowisko w sprawie propozycji wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 dla pracowników wykonujących zawody medyczne. Rekomendują one uznanie szczepienia jako podstawę profilaktyki i nie widzą przeciwskazań do wprowadzenia obowiązku ich przyjęcia. Pod stanowiskiem podpisali się: Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Samorządy za obowiązkowym szczepieniem
Samorządy w swoim stanowisku podkreślają, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników medycznych jest ze wszech miar uzasadnione z uwagi na bezwzględną potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz udzielania świadczeń. Szczepienia bowiem stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania groźnym dla zdrowia i życia chorobom zakaźnym.
W stanowisku podkreślono też, że wirus Sars-CoV-2 za sprawą nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, został uznany za taki szkodliwy czynnik i zakwalifikowany do grupy 3 czynników narażenia (załącznik na 1 do rozporządzenia). Z kolei zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń chorób zakaźnych u ludzi w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych u pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych. Dlatego rekomendują szczepienie przeciwko Covid-19 jako podstawę profilaktyki związaną ze zwalczaniem pandemii i nie dostrzegają przeciwskazań do wprowadzenia przez rząd obowiązkowych szczepień dla wykonujących zawody medyczne.
Co ciekawe, Rada Medyczna podobne stanowisko wydała 21 lipca br. Napisała dokładnie, że zaleca się rozważenie szczepień przeciw Covid-19 pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych mających bezpośredni kontakt z chorymi jako obowiązkowych, ale wówczas Ministerstwo Zdrowia poinformowało Prawo.pl, że nie przewiduje wprowadzenia obowiązku szczepienia pracowników ochrony zdrowia
Szczepienia obowiązkowe także dla innych grup zawodowych
Co więcej, zdaniem samorządów medycznych z uwagi, że znany już jest profil bezpieczeństwa szczepień i ich skuteczności w ochronie przed ciężkim przebiegiem Covid-19, powinny zostać podjęte pilne prace legislacyjne nad sukcesywnym poszerzaniem obowiązku szczepień wobec innych osób, wykonujących pracę lub świadczących usługi w osobistej styczności z dużą liczbą osób. Rada Medyczna wprowadzenie szczepień dla takich grup zaleciła już 28 lipca.
Cena promocyjna: 89 zł
|Cena regularna: 89 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 66.75 zł
Posłowie proponują dowolność w szczepieniach pracowników ochrony zdrowia
Posłowie PiS w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii Covid-19 (druk nr 1846), potocznie nazywanym ustawą uprawnieniach covidowych przedsiębiorców lub o testowaniu pracowników, proponują dowolność, co do szczepień jedynie pracowników ochrony zdrowia. Zgodnie z nim kierownik podmiotu wykonującego działalność leczniczą może nałożyć obowiązek zaszczepienia się przeciwko Covid-19 na jego pracowników oraz osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym z tym podmiotem, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia w zakresie ich stanu zdrowia.
- Pozwolenie na to, by to kierownik mógł, a nie musiał nałożyć obowiązku szczepień, nie gwarantuje pacjentowi prawa do bezpieczeństwa - mówiła Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie. Będą bowiem placówki, gdzie będzie obowiązek szczepień, i takie, gdzie ich nie będzie. Pojawia się jeszcze inny problem. - Czy ja jako pacjentka będę wiedziała, czy idę do placówki, która jest bezpieczna? Jak nie będę wiedziała, to jest to prawo kulawe - podkreślała Zawisza. A Katarzyna Lubnauer, posłanka KO, nie ma wątpliwości, że będą tacy kierownicy placówek, którzy będą narażać pacjentów na zarażenie. - To też oznacza, że część kadry nadal będzie regularnie wysyłana na kwarantannę - dodaje. Dlatego KO złoży poprawkę, aby szczepienia dla ochrony zdrowia, ale też nauczycieli były obowiązkowe. A jak wynika ze stanowiska samorządów medycznych, taka poprawka nie będzie przez nie kontestowana.