Ministerstwo Zdrowia skierowało od razu do publikacji w Dzienniku Ustaw, a zatem bez konsultacji publicznych, nowelizację rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Minister określił w nim wymagania, jakie muszą spełnić dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz diagności laboratoryjni, by móc przeprowadzać szczepienia przeciwko grypie. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czytaj również: Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień >>

 

Jakie wymagania 

Za sprawą ostatniej nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dokonanej w nowelizacji z 17 listopada ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, został  poszerzony katalog osób uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko grypie u osoby dorosłej o lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych. Co do zasady osoby te będę mogły przeprowadzić to szczepienie po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego ukończenie łącznie szkolenia:

  1. teoretycznego w zakresie przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, oraz
  2. praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, obejmującego naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia, realizowanego w warunkach symulowanych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego lub uczelni prowadzącej kształcenie na kierunku lekarskim.

Nowo uprawnieni mogą też szczepić, jeśli już mają

  1. potwierdzenie ukończenia  tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej, lub
  2. posiadają co najmniej 6-miesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.
 

Blisko 17 tysięcy uprawnionych

Przypomnijmy, że dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności mogą już przeprowadzać szczepienia przeciwko Covid-19. Z danych Minsitra Zdrowia wynika, że uprawnienia takie zdobyło 16 835 osób wykonujących te zawody.