Prawo.pl
Nie tylko szpitale mogą udzielać stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych. Inną niż szpitalną, stacjonarną i całodobową działalność leczniczą, prowadzą również m.in. zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady rehabilitacji, hospicja i sanatoria uzdrowiskowe. W szczególnych przypadkach świadczenia zdrowotne, które są świadczone w trybie całodobowym i stacjonarnym – mogą być również udzielane w domu pacjenta.
Aleksandra Rybak
30.04.2024
Opieka zdrowotna
Publikacja rozporządzenia, czyli wejście w życie planu "B", nie oznacza, że już 1 maja pacjentki otrzymają pigułkę w aptece bez recepty wystawionej uprzednio przez lekarza. Przystąpienie do pilotażu wymaga bowiem od aptek szeregu czasochłonnych procedur. Otwarte pozostaje też pytanie, ile z nich się na to zdecyduje. Farmaceuci ostrzegają, że ubezpieczyciele aptek mają wątpliwości, czy przepisy proponowane przez resort zdrowia są zgodne z innymi aktami prawnymi.
Katarzyna Nocuń
30.04.2024
Pacjent
Maciej Miłkowski pracował w Ministerstwie Zdrowia od połowy 2018 r. Odpowiedzialny w resorcie za politykę lekową (m.in. listy leków refundowanych, negocjacje cenowe z producentami leków, programy lekowe) był jedynym wiceministrem zdrowia z gabinetu Mateusza Morawieckiego, któremu po zmianie rządu w grudniu 2023 r. nowa szefowa ministerstwa Izabela Leszczyna zaproponowała pozostanie na stanowisku.
kn/pap
29.04.2024
Farmacja
Świat poszedł o krok do przodu - wiele krajów upraszcza testowanie, demedykalizuje je na rzecz prostszego samotestowania i szerszych programów przesiewowych, prowadzonych na przykład w klubach, dyskotekach czy punktach mobilnych – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.
Beata Dązbłaż
29.04.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wątpliwości budzi zniesienie odpowiedzialności karnej za uszkodzenie zdrowia pacjenta, w sytuacji gdy błędy medyczne i zdarzenia niepożądane są nierzadko ukrywane: nie rejestruje się ich ani nie analizuje. Nie do końca zasadny jest także argument lekarzy o pracy pod presją, w obawie przed karą. Rocznie oskarżanych jest zaledwie pół promila lekarzy i pielęgniarek. Tworzone za Zbigniewa Ziobry działy do spraw błędów medycznych w prokuraturach regionalnych wkrótce mają być zlikwidowane.
Katarzyna Nocuń
27.04.2024
Pacjent Zawody medyczne
Pomorski oddział NFZ skontroluje przychodnię, która pobierała dodatkowe opłaty od pacjentów za szybsze uzyskanie opisu badania tomografii komputerowej. - Dopuszczenie takiej dopłaty byłoby otwarciem szeroko drzwi do różnego rodzaju patologii, jak np. dopłata za ciepłą wodę, wygodne łóżko, prywatny pokój - przestrzegają prawnicy. Sama placówka przyznaje, że jej działanie było niewłaściwe i zapowiada zwrot pobranych opłat pacjentom. Niezależnie od tego przychodni może grozić finansowa kara.
Beata Dązbłaż
26.04.2024
Pacjent Finansowanie zdrowia
Osoby w wieku poniżej 3 lat wyposaża się w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 32 mg jodku potasu, zaś w wieku powyżej 3 lat a do ukończenia 12 lat - w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 65 mg jodku potasu. Osoby powyżej 12 lat i do ukończenia 60 lat wyposażone miałyby być w 2 dawki preparatu ze stabilnym jodem, z których każda wynosi 130 mg jodku potasu, zaś osoby powyżej 60 lat - w 1 dawkę preparatu ze stabilnym jodem, która wynosi 130 mg jodku potasu.
kn/pap
25.04.2024
Zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia wynikają z większych niż wcześniej szacowano wpływów ze składki zdrowotnej. Po korekcie, uwzględniającej m.in. zmiany makroekonomiczne, nowa prognoza zakłada, że w kasie Funduszu znajdzie się w tym roku dodatkowe 5,4 mld zł. W czwartek sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała dokument.
kn/pap
25.04.2024
Finansowanie zdrowia
Jak poinformował jeden z kontrolerów NFZ, który zajmuje się rynkiem recepturowym, niektórzy lekarze przypisywali niewytłumaczalne ilości leków recepturowych. - W ujawnionym przez nas przypadku lekarz wystawiał nawet 500 recept dziennie na lek recepturowy. To rekordzista, ponieważ kara z tytułu kontroli ordynacji takich leków wyniosła 900 tys. zł, a ponadto swoje czynności w tej sprawie prowadzą też organy ścigania - dodał.
kn/pap
25.04.2024
Zawody medyczne Farmacja
Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa jego wykonywania przez daną osobę. A są to dane wrażliwe, dotyczące np. zdrowia psychicznego, nałogów, wyroków karnych i dyscyplinarnych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian, takie dane nie będą już zapisywane.
Agnieszka Matłacz
25.04.2024
Zawody medyczne RODO
Nieprawidłowo założony kołnierz ortopedyczny poszkodowanemu zawodnikowi i bezprawne użycie logo wojewódzkiej stacji ratownictwa medycznego każą pytać o jakość zabezpieczenia imprez masowych. Zdaniem prawników, firma, z którą klub sportowy podpisuje umowę, powinna być zarejestrowana jako podmiot leczniczy. W praktyce jest przyzwolenie na prowizorkę.
Katarzyna Nocuń
25.04.2024
Pacjent Zawody medyczne
Zapewnienie każdemu pacjentowi dostępu do odpowiedniej zindywidualizowanej terapii przeciwbólowej - to jeden z postulatów ekspertów. Zwracają uwagę, że przeciwbólowe leki opioidowe mają niejednolitą refundację lub są nierefundowane. Ministerstwo Zdrowia przygotowało wniosek do AOTMiT dotyczący ujednolicenia i poszerzenia wskazań refundacyjnych. Zmiany mogłyby się pojawić jesienią 2024 r.
kn/pap
24.04.2024
Pacjent Farmacja
Przeprowadzone w MZ oraz MF analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany na poziomie ustawowym - przekazała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. Jednocześnie poinformowała, że prace w parlamencie zaplanowane są na drugi kwartał br., a wejście proponowanych zmian w życie - na 1 stycznia 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
24.04.2024
Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
24.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Od przyszłego roku resort rodziny planuje rozpocząć prace nad reformą systemu orzekania o niepełnosprawności w ramach projektu z funduszy europejskich. System ma być oparty o ocenę funkcjonalną, której elementy zostały już wprowadzone w tym roku, ale tylko dla osób starających się o świadczenie wspierające. Starym problemem jest brak lekarzy orzeczników, co wiąże się m.in. z budżetem przeznaczonym przez państwo na ten cel, ale też powielanie tych samych dokumentów medycznych potrzebnych do wydania orzeczenia.
Beata Dązbłaż
24.04.2024
Niepełnosprawność
Jedną z najczęstszych przyczyn niestawienia się w sądzie np. w charakterze świadka jest choroba. Musi być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Jednak sąd nie uzna zaświadczenia wystawionego przez jakiekolwiek lekarza. Musi to być dokument wystawiony przez lekarza sądowego, który wpisany jest na listę sądu okręgowego. Nie każdy lekarz jest bowiem lekarzem sądowym.
Beata Dązbłaż
23.04.2024
Zawody medyczne
Temat jest na tyle ważny i budzący na tyle skrajne społeczne emocje, że nie wyobrażam sobie, aby pominąć wysłuchanie publiczne - powiedziała szefowa sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw aborcji Dorota Łoboda (KO). Poinformowała, że w ubiegłym tygodniu złożyła u marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wysłuchanie publiczne czterech projektów dotyczących aborcji.
kn/pap
22.04.2024
Opieka zdrowotna
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2023 r. uznał, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą, posiadającym prawo do wykonywania zawodu.
Szymon Łabędzki
22.04.2024
Farmacja
Opłata za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium, którą ponoszą pacjenci, powinna wzrosnąć. Tak wynika z przepisów. Podwyżki zależą bowiem od inflacji, a ta przekroczyła próg 5 proc. Branża oczekuje odmrożenia cen, tym bardziej, że byłby to już drugi rok z rzędu, gdy Ministerstwo Zdrowia zatrzymuje waloryzację. Resort zdrowia odpowiada Prawo.pl, że wiążących decyzji w sprawie opłat ponoszonych przez kuracjuszy za pobyt w sanatorium jeszcze nie ma.
Katarzyna Nocuń
22.04.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wymóg znajomości języka polskiego przez każdą osobę, która chce wykonywać w naszym kraju zawód ratownika medycznego, obowiązuje od 22 czerwca 2023 roku. Do 6 kwietnia tego roku brak było jednak przepisów wykonawczych, które precyzowałyby wymagany zakres znajomości języka i zasady przeprowadzania egzaminu w tym zakresie.
Aleksandra Rybak
20.04.2024
Zawody medyczne
Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dwa nowoczesne badania genetyczne, które mogą przyspieszyć diagnozę choroby i dobrać odpowiednie leczenie. Jedno z nich jest szczególnie istotne dla diagnostyki chorób hematoonkologicznych. Wprowadzenie nowych badań ma skrócić okres tzw. „odysei diagnostycznej” - pacjenci z chorobami genetycznymi niejednokrotnie latami czekają na diagnozę.
Beata Dązbłaż
19.04.2024
Opieka zdrowotna
Dotychczasowa stawka za badania psychologiczne kierowców wynosi 150 zł i obowiązywała od 2014 r. W uzasadnieniu projektu napisano, że aktualizacja kwoty do 200 zł "jest zgodna z rzeczywistym kosztem ich przeprowadzania, uwzględnia ona zarówno czas wykonania tych badań, jak i amortyzację sprzętów (urządzeń) oraz koszty utrzymania lokalu, co zostało potwierdzone w pismach od podmiotów je wykonujących".
kn/pap
19.04.2024
Drogi Zawody medyczne
Nie ma bezpośrednich badań, które wskazywałyby, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych przekłada się na zwiększenie liczby nietrzeźwych kierowców na polskich drogach - zwracają uwagę eksperci. Są natomiast statystki, z których wynika, że 8,1 proc. wypadków spowodowały osoby pod wpływem alkoholu, a większość z nich to kierowcy. Koszty nadużywania alkoholu ponoszą podatnicy, a gdy pijany trafia do szpitala z urazem głowy - ma pierwszeństwo przed trzeźwymi pacjentami.
Katarzyna Nocuń
19.04.2024
66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Wśród przeważnie wskazywanych objawów jest uczucie zmęczenia i brak energii – 34,3 proc., obniżenie nastroju – 32,3 proc. oraz zaburzenia snu – 27,6 proc. Najrzadziej wymieniane są myśli i czyny samobójcze – 4,4 proc. - wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Jego autorzy łączą ogólną poprawę wyników z obniżeniem inflacji.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Prawo farmaceutyczne dopuszcza wystawienie recepty farmaceutycznej wyłącznie w sytuacji „zagrożenia zdrowia”, do których nie można zaliczyć ryzyka wystąpienia nieplanowanej ciąży - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Ponadto - podkreśla - że przyjęcie projektu w sprawie tabletki "dzień po" doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia od lekarza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.
Katarzyna Nocuń
18.04.2024
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Program pilotażowy w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią będzie przedłużony do 30 czerwca 2026 r. Ma to zwiększyć liczbę pacjentów, którzy z takiej opieki skorzystają, co przełoży się na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i zmniejszy liczbę powikłań. W efekcie koszt dla państwa ponoszony z tego tytułu będzie niższy.
Beata Dązbłaż
18.04.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.
Józef Kielar
18.04.2024
Pacjent
Zniesienie regionalizacji, dopuszczenie alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów zakaźnych, zwiększenie współpracy szpitali i samorządów. To postulaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynikające z najnowszej analizy rynku utylizacji odpadów medycznych. Zdaniem urzędu pozwoli to zmniejszyć koszty unieszkodliwiania odpadów nie tylko szpitalom, ale również zakładom kosmetycznym czy studiom tatuażu.
Ret
17.04.2024
Odpady
Małe szpitale, które nie radzą sobie finansowo, nie muszą mieć ostrej chirurgii całodobowej i gotowych do operacji lekarzy na całonocnym dyżurze - stwierdziła ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zaznaczyła, że w tego typu placówkach medycznych powinny powstawać oddziały opieki długoterminowej i paliatywnej potrzebne ze względu na zmiany demograficzne, starzejące się społeczeństwo.
kn/pap
17.04.2024
Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Komercyjny abonament medyczny - tak, ale nie na wojnę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podczas klęski żywiołowej, ataku biologicznego czy ewentualnej kolejnej pandemii, pacjenci mogą liczyć tylko na publiczny system ochrony zdrowia. Komercyjne usługi medyczne, choć poszerzają ofertę o szpitale, w takich okolicznościach nie działają. Także w spokojnych czasach skupiają się na stosunkowo łatwych i opłacalnych zabiegach. Inaczej publiczny płatnik, czyli NFZ, który 30 proc. budżetu wydaje na pomoc 1 proc. pacjentów wymagających najdroższych terapii.
Katarzyna Nocuń
17.04.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia