Prawo.pl
Czy sąd może zobowiązać pozwaną placówkę medyczną do zwrotu wszystkich kosztów procesu o zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta? - takie pytanie skierował Rzecznik Praw Pacjenta do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne Pacjent
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet połowa specyfików leczniczych kupowanych w internecie jest fałszywa. Sankcje nie odstraszają oszustów, bo kara jest niska, w porównaniu do korzyści finansowych. Rocznie w Polsce na takie produkty wydawanych jest ok. 100 mln złotych.
Monika Stelmach
25.07.2019
Farmacja
Dwa tygodnie w przedszkolu, dwa tygodnie choroby w domu, i tak na zmianę - to częste początki kariery przedszkolnej najmłodszych, a pracujący rodzice muszą przetrwać ten trudny okres. Bez babci, niani i wyrozumiałego szefa to prawdziwe wyzwanie, więc nic dziwnego, że zdarzają się i tacy, którzy, mimo choroby, odstawiają dziecko do przedszkola.
Agnieszka Matłacz
25.07.2019
Przy ul. Kondratowicza 8, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie rozpocznie się niebawem budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych. Budynek powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie podpisano umowę użyczenia nieruchomości na ten cel.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Opieka zdrowotna
Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
Jeśli w aptece brakuje konkretnego leku, to farmaceuta może zaproponować zamiennik - przypomniał w środę minister Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Farmacja
Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.
Monika Stelmach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
Osoby wykonujące zawody medyczne - lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni - będą mogły przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego, na przykład w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
Opieka zdrowotna
Już dziś populację z chorobami mózgu w naszym kraju można szacować nawet na 15 milionów osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. W Światowym Dniu Mózgu przedstawiono „Brain Plan dla Polski”. Zakłada on szereg zmian w organizacji ochrony zdrowia, głównie w takich dziedzinach jak psychiatria i neurologia.
Monika Stelmach
23.07.2019
Finansowanie zdrowia

W pojedynkę szpital już nie udźwignie kosztów

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Starostwa ratują się przed zamknięciem szpitali i łączą się w konsorcja szpitalne z sąsiednimi powiatami. Obciążeń finansowych nie wytrzymują placówki medyczne w Wielkopolsce.
Katarzyna Nowosielska
23.07.2019
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia
Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zwalczaniu zakażeń. Tymczasem coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi. Wśród powodów lekooporności jest nadużywanie i złe stosowanie antybiotyków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.07.2019
Finansowanie zdrowia
Żłobki, przedszkola czy domy pomocy społecznej wkrótce będą mogły robić większe zakupy w aptekach ogólnodostępnych.
Katarzyna Nowosielska
21.07.2019
Farmacja
Sejm uchwalił tzw. ustawę dotyczącą e-zdrowia. Za jej sprawą e-recepta będzie ważna rok, a wystawi ją również asystent lekarza. Internetowe Konta Pacjenta zyska zaś więcej funkcjonalności.
Monika Stelmach
20.07.2019
Finansowanie zdrowia
Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2019
Prawo cywilne BHP
Sejm uchwalił ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przewiduje ona powstanie Funduszu Dostępności, który finansowo wesprze likwidację barier architektonicznych - m.in. instalację sprzętu ułatwiającego dostanie się do instytucji publicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Adam Niedzielski został pełniącym obowiązki prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jacynę, którzy złożył rezygnację z urzędu.
Paweł Żebrowski
19.07.2019
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się wprowadzeniu standardu rachunku kosztów w podmiotach leczniczych POZ. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku. Zdaniem federacji, taki obowiązek uderzy szczególnie w małe poradnie.
Robert Horbaczewski
19.07.2019
Rachunkowość
Od początku lipca szpitale i przychodnie miały codziennie raportować NFZ czas oczekiwania na wizytę do specjalisty lub zabieg. Chodziło o zapewnienie pacjentom aktualnych informacji o zwalniających się miejscach. Tymczasem szpitale i przychodnie masowo nie realizują tego obowiązku.
Katarzyna Nowosielska
19.07.2019
Pacjent Opieka zdrowotna
Opieka farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta będzie mógł m.in. wypisać recepty na leki zalecone przez lekarza, będzie świadczeniem gwarantowanym, czyli finansowanym przez NFZ. Planowane są rewolucyjne zmiany - istotne przede wszystkim dla osób przewlekle chorych. Aptekarze mają być wolni od nacisków przełożonych - a te dotyczą często wyników sprzedaży.
Katarzyna Nowosielska
18.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski informując o rezygnacji Andrzeja Jacyny, nie podał jakie były tego powody. Powiedział jedynie, że rezygnacja została złożona 17 lipca i sprecyzował, że dotychczasowy prezes NFZ ma nowe wyzwania.
Patrycja Rojek-Socha
17.07.2019
Opieka zdrowotna
Podmioty wykonujące działalność leczniczą będą mogły kupić więcej produktów w aptece ogólnodostępnej. Rząd chce zliberalizować przepisy Prawa farmaceutycznego i dopuścić zakup leków bez recepty. Nowela przepisów jest już w Sejmie.
Monika Sewastianowicz
17.07.2019
Zgodnie z przepisami, leczenie uzależnionych od alkoholu ma być dobrowolne. Sąd może zobowiązać uzależnionych do podjęcia terapii, ale nie wolno trzymać ich w szpitalu "pod kluczem". Okazuje się jednak, że niekiedy dochodzi do stosowania przymusu wobec osób, które powinny samodzielnie o sobie decydować.
Aleksandra Partyk
17.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że jesienią do egzaminu specjalistycznego przystąpi blisko 2000 pielęgniarek. By zapewnić odpowiedni nadzór, minister zdrowia będzie mógł zwiększać skład państwowej komisji egzaminacyjnej.
Jolanta Ojczyk
16.07.2019
Zawody medyczne
Sprawa dotyczyła lekarza, który zwrócił się o uchylenie uchwały zawieszającej go w prawie do wykonywania zawodu. WSA w Warszawie podkreślił, że samorząd nie jest związany wnioskami komisji, która badała lekarza, ale podstawą do zawieszenia jest wydane przez nią orzeczenie. Tymczasem dokument ten jasno wskazywał, że u badanego nie wykryto objawów choroby psychicznej
Dorian Lesner
16.07.2019
Zawody medyczne
Atrybut kierownika apteki nie jest uprawnieniem osobistym i może być delegowany na inne osoby poprzez instytucję zastępstwa. Zastępstwo może przybrać postać długoterminowego, dłuższego niż 30 dni, i krótkoterminowego, tymczasowego - uważa prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.07.2019
Farmacja
Dolanie spirytusu do palącej się potrawy, trzymanej przez kelnerkę, było naruszeniem zasad BHP i spowodowało uszczerbek na jej zdrowiu. Właściciel restauracji, w której doszło do wypadku, zapłaci zadośćuczynienie za lekkomyślność szefowej kuchni - stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Robert Horbaczewski
16.07.2019
BHP
Ministerstwo Zdrowia w związku z problemem dostępności niektórych leków uruchomiło specjalną infolinię. Można tam zadzwonić, by dowiedzieć się, gdzie można kupić lek. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.
Monika Sewastianowicz
15.07.2019

Po wypłaceniu pensji, szpitalom nie starcza na leki i media

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Niektóre lecznice wydają już 100 proc. pieniędzy otrzymywanych z NFZ na wynagrodzenia. Na inne konieczne wydatki - leki, sprzęt, energię - zostaje niewiele lub nic. Zdarza się nawet, że środków z NFZ brakuje nawet na wypłatę pensji, więc placówki medyczne zaciągają kredyty.
Katarzyna Nowosielska
15.07.2019
Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.
Radosław Maćkowski
13.07.2019
VAT Farmacja
Do prac parlamentarnych skierowany został projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje rozszerzenie katalogu leków, które będą dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zmiana ma pozwolić na kupowanie leków m.in. domy pomocy społecznej i domy dziecka.
Krzysztof Sobczak
12.07.2019
Opieka zdrowotna Farmacja