Ustawa dotycząca wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia m.in. upoważniania asystentów medycznych do wystawiania w imieniu lekarzy recept i skierowań w postaci elektronicznej. Od dnia 8 stycznia 2020 r. powstanie obowiązek wystawiania e-recept w postaci elektronicznej, a od dnia 8 stycznia 2021 r. e-skierowań.

Ustawa rozszerza też krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania recept dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75. rok życia na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie. Jednoznacznie doprecyzowano, że uprawnionymi do wystawiania recept są nie tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarka POZ, ale wszyscy lekarze realizujący świadczenia opieki zdrowotnej w ramach zawartej z NFZ umowy o udzielanie świadczeń z zakresu POZ.

Ustawa powiększa również krąg podmiotów pełniących funkcję punktu potwierdzającego profil zaufany o NFZ, który może nadać uprawnienia do potwierdzania w swoim imieniu profilu zaufanego lekarzom, pielęgniarkom i położnym POZ, a także osobom zatrudnionym u świadczeniodawcy, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z zakresu POZ.

Rząd będzie wdrażać kolejne rozwiązania e-zdrowia - czytaj >>

 

Recepty transgraniczne nie dla dzieci

Zmiana przepisów ma ponadto sprawić, że Polska stanie się krajem, w którym transgraniczne e-recepty będą mogły być wystawiane i realizowane. Recepta transgraniczna, co do zasady, będzie miała postać elektroniczną. Wystawienie recepty transgranicznej w postaci papierowej następować będzie wyłącznie w sytuacji, gdy państwo członkowskie UE lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), w którym ma nastąpić realizacja recepty, nie przewiduje realizacji recept transgranicznych w postaci elektronicznej albo recepta transgraniczna przeznaczona jest dla osoby małoletniej. 

 

Irena Lipowicz, Marek Świerczyński, Grażyna Szpor

Sprawdź  

Cena promocyjna: 107.1 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł