SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

NIK: Publiczny miniPortal nie zapewnia bezpieczeństwa uczestnikom przetargów

Zamówienia publiczne

Prawo.pl dotarło do raportu Najwyższej Izby Kontroli o informatyzacji zamówień publicznych. Izba ma cztery zastrzeżenia do miniPortalu. Jedno z nich dotyczy problemu z bezpiecznym przechowywaniem elektronicznej dokumentacji z powodu braku modułu archiwizacji. Tworzona Platforma eZamówienia też go nie będzie miała.

17.06.2020

W nowym prawie zamówień zasada efektywności istotnie wpłynie na kryteria oceny ofert

Zamówienia publiczne

Już 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. W art. 17 ust. 1 tej ustawy wyrażona została tzw. zasada efektywności ekonomicznej. Jej realne stosowanie wymagać będzie skoncentrowania postępowania (a zwłaszcza jego przygotowania) wokół przedmiotu zamówienia, m.in. w celu realnego stosowania jakościowych kryteriów oceny ofert - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

15.06.2020

Koronawirus pozwala zmienić umowę o zamówienie publiczne

Zamówienia publiczne

Wystąpienie siły wyższej samo w sobie nie powoduje, że zmienia się treść umowy, a jedynie ma znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności za jej niewykonanie. Strony mogą jednak chcieć – zamiast rozliczać się z tytułu niewykonania umowy, co może być problematyczne – zmodyfikować ją tak, aby dostosować ją do zaistniałego stanu rzeczy - pisze dr Łukasz Pożoga

30.05.2020

Tarcza 4 zmieni rynek zamówień publicznych. Wykonawcy mają mieć łatwiej

Zamówienia publiczne Koronawirus

Tracza antykryzysowa 4 przewiduje dużo dobrych zmian dla wykonawców. Część z nich, jak możliwość rezygnacji z wadium przez zamawiających czy wypłaty zaliczek, obejmie jednak tylko postępowania ogłoszone po wejściu w życie nowych przepisów. Ponadto jednostki sektora finansów publicznych będą mogły wybrać prowadzących PPK bez ogłaszania przetargu.

26.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

Należyta staranność wykonawcy nie wymaga nieustannego monitorowania e-platformy

Zamówienia publiczne

Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

07.05.2020

Przedsiębiorcy ruszyli po zwolnienia ze składek ZUS

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy złożyli do ZUS i urzędów pracy ponad 2,39 mln wniosków zo pomoc w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej, bo prawie 1 mln 278 tys. dotyczyło zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

28.04.2020

Koszt jako kryterium oceny ofert

Zamówienia publiczne Koronawirus

Dyrektywy 2014/24 oraz 2014/25 kładą nacisk na efektywność kosztową zamówień publicznych. Stosowanie kryterium kosztu jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. UZP opublikował niedawno nowe narzędzia do kalkulacji kosztów cyklu życia. Warto jeszcze raz przyjrzeć się kryterium kosztu, może ono bowiem przyczynić się do realnego zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych - pisze Kalikst Nagel, radca prawny.

23.04.2020

Kryteria oceny ofert – nie tylko cena

Zamówienia publiczne

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zawsze zmierza do wyboru oferty najkorzystniejszej i zawarcia umowy. Taki jest jego sens. To, która oferta zostanie wybrana, zależy od liczby punktów przypisanych każdej z ofert w wyniku ich ewaluacji dokonanej przez pryzmat kryteriów oceny. Odpowiednio sformułowane kryteria oceny ofert mają zatem kluczowe znaczenie z punktu widzenia realizacji interesów zamawiającego, a jednocześnie uczciwej konkurencji wykonawców - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

20.04.2020

UZP pracuje nad przywróceniem orzekania w sprawie przetargów

Zamówienia publiczne Koronawirus

Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania

08.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020

Umowa na budowę platformy e-Zamówienia podpisana

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.

01.04.2020

W specustawie brakuje koła ratunkowego dla wykonawców

Zamówienia publiczne Koronawirus

Nowelizacja specustawy mającej przeciwdziałać epidemii koronawirusa nie pozwala na szybkie przedłużenie umów o zamówienia publiczne. Pozwala uniknąć kar, ale na warunkach ustalonych przez zamawiającego. Nie tego oczekiwali wykonawcy. Do tego niektóre instytucje będą mogły realizować zamówienia bez przetargów.

31.03.2020

Tarcza antykryzysowa sporo zmienia w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Koronawirus

Obowiązek niezwłocznego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie umowy o zamówienie publiczne, wyłączenie odpowiedzialności karnej, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To przykładowe rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące zamówień publicznych. Wszystkie omawia Piotr Źlik,

31.03.2020

Żele i maseczki dla uczelni zwolnione z trybu zamówień publicznych

Zamówienia publiczne Szkolnictwo wyższe

Uczelnia zamawiająca towary i usługi związane z zapobieganiem epidemii koronawirusa może zostać wyłączona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych - informuje ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Chodzi m.in. o maseczki, żele antybakteryjne i środki dezynfekujące.

26.03.2020

Polska poza unijnym przetargiem na sprzęt ochrony osobistej

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że otrzymała oferty w organizowanym przez nią przetargu na maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony. Obejmują one dostawy nawet większe niż złożone przez państwa zapotrzebowania. Polska z tego nie skorzysta, ponieważ w tym przetargu nie brała udziału.

24.03.2020

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.

21.03.2020

Zamówienia publiczne też trzeba dostosować do nadzwyczajnej sytuacji

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki

19.03.2020