SN: Fałszywe informacje w TVP to nie przestępstwo wyborcze

Wybory

W trybie protestu wyborczego nie można badać przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych, gdy upowszechniają one informacje nieprawdziwe - taka jest ocena Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba ta wychodzi z założenia, że negatywna ocena działalności telewizji publicznej w okresie poprzedzającym wybory nie może być utożsamiana z popełnieniem przestępstwa.

14.04.2020

Szef PKW dystansuje się od zmian w prawie wyborczym

Wybory

Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie musi być jasne i oparte na przepisach Konstytucji - napisał w oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, odnosząc się m.in. do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi.

11.04.2020

OBWE oceni polską ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Wybory

Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego jako jedynej formy udziału w najbliższych wyborach prezydenckich budzi głębokie obawy, bo może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiego systemu demokratycznego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o opinię w tej sprawie do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

10.04.2020

Wybory: Piątek ostatnim dniem na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej

Wybory

Trwają prace legislacyjne nad zmianą formuły wyborów prezydenckich, ale kalendarz wyborczy biegnie, a PKW pracuje tak, jakby wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja w lokalach wyborczych. Piątek jest ostatnim dniem na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej. Chętnych w tym roku jest mało, wiele gmin ma problem ze skompletowaniem komisji.

10.04.2020

Powstaje prawo o nowym sposobie głosowania - trwają przygotowania do wyborów po staremu

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

W parlamencie trwają prace nad nowymi zasadami przeprowadzania wyborów prezydenckich, a tymczasem realizowany jest kalendarz wyborczy według obowiązującego kodeksu. Państwowa Komisja Wyborcza i gminy w trudnych warunkach epidemii tworzą komisje wyborcze, urządzają lokale, wydają pieniądze, a na początku maja może okazać się, że niepotrzebnie, bo głosowane będzie zupełnie inne.

10.04.2020

PAN: Wybory prezydenckie 10 maja niemożliwe 

Wybory

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe - stwierdza w przyjętym w czwartek stanowisku prezydium Polskiej Akademii Nauk. I wzywa do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład.

09.04.2020

Sprawozdawcy Rady Europy krytycznie o korespondencyjnych wyborach w Polsce

Wybory

Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego - napisali w opublikowanym w środę oświadczeniu współsprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja).

09.04.2020

Prof. Cześnik: Korespondencyjne wybory ryzykowne i trudne do przeprowadzenia

RODO Wybory

Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

08.04.2020

Głosowanie korespondencyjne czeka na Senat, gminy na szczegóły

Wybory Transport

Uchwalona przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich czeka teraz na decyzje senatorów. Eksperci mówią, że ustawa to zagrożenie dla rzetelności i uczciwości wyborów. Za bezprawne otwarcie lub zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę. Tymczasem samorządy wciąż są niepewne, jakie czekają ich zadania.

07.04.2020

Senat zapowiada 30 dni pracy nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym

Wybory

Wykorzystamy zapewne przysługujące nam 30 dni na prace nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 roku odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I dodał, że Senat zasięgnie tej sprawie m.in. opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego.

07.04.2020

Wybory prezydenckie - podwójny wariant podejrzany prawnie i moralnie

RODO Wybory Koronawirus

Prawo nie pozwala zmieniać przepisów wyborczych na niespełna 40 dni przed głosowaniem, co więcej pozostawiać terminu wyborów w zawieszeniu, a obywateli w niepewności. Do tego rząd powinien powiedzieć: po pierwsze nie mamy armat! Wreszcie względy etyczne - na co dzień zakazujemy wyjścia z domu pod groźbą wysokiej kary, a na wybory - proszę bardzo

07.04.2020

PiS złożył w Sejmie projekt zmiany Konstytucji

Wybory Koronawirus

Urzędujący prezydent jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję. Tak przewiduje projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu. Jeśli taka zmiana w konstytucji zostałaby uchwalona, wybory nie odbyłyby się 10 maja, tylko za dwa lata.

07.04.2020

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.

07.04.2020

Majowe wybory prezydenckie korespondencyjnie dla wszystkich

Wybory Koronawirus

W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Będzie to jedyna dostępna forma głosowania. Nowe przepisy dadzą także możliwość zmiany terminu wyborów. Ustawą zajmie się teraz Senat.

06.04.2020

Sejm nie będzie pracował nad prawem o korespondencyjnym głosowaniu

Wybory

Sejm postanowił w poniedziałek odrzucić wniosek o rozpoczęcie prac na nowelizacją kodeksu wyborczego, na podstawie której wyznaczone na 10 maja wybory prezydenckie przeprowadzone miały być tylko w formie korespondencyjnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, przeciwko zajęciu się tym projektem zagłosowała część ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie.

06.04.2020

Sasin: Poczta jest w stanie obsłużyć głosowanie korespondencyjne

Wybory Koronawirus

Sejm zagłosuje dziś nad proponowanym przez PiS głosowaniem korespondencyjnym. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekonywał w poniedziałek, że rząd szuka sposobu, aby głosowanie odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. PiS upiera się, że nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i przesunięcia wyborów.

06.04.2020

PiS wraca do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Wybory

PiS złożyło w piątek w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według tej koncepcji, poczta wrzuci pakiet do głosowania do skrzynki pocztowej każdego wyborcy.

03.04.2020

Nie będzie większości dla nowelizacji o korespondencyjnych wyborach

Wybory

Sejm nie uchwali na tym posiedzeniu zmian w kodeksie wyborczym, na podstawie których 10 maja nie byłoby lokali wyborczych, a wszyscy uprawnieni głosowaliby korespondencyjnie. Poparcia dla takich rozwiązań odmówił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Lider tego ugrupowania proponuje przesunięcie wyborów i wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzeja Dudy.

03.04.2020

Kaczyński: Wybory będą w maju

Wybory

Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nie ma możliwości odłożenia wyborów - Jarosław Kaczyński zdecydowanie podtrzymuje chęć przeprowadzenia wyborów prezydenckich w majowym terminie. Jego zdaniem opozycja ocenia swoje szanse jako niewielkie, dlatego chce odłożyć wybory.

03.04.2020

Ochrona życia obywateli jest wartością wyższą niż realizacja zadań wyborczych

Wybory

Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

03.04.2020