To reakcja na wysłane w miniony czwartek przez Pocztę Polską e-mail do samorządowców z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel. Wezwanie Poczty wywołało szereg kontrowersji; wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odmówiło przekazania tych informacji, niektórzy zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.

Podjąłem decyzję, by nie przekazywać Poczcie Polskiej danych mieszkańców ze spisu wyborców. Jako prezydent Poznania muszę działać zgodnie z prawem. Nie będę uczestniczył w przestępczym procederze! – napisał Jacek Jaśkowiak w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych. Poznański magistrat podał w poniedziałek, że decyzja prezydenta miasta poprzedzona była konsultacjami prawnymi.

Czytaj: Gminy odmawiają przekazania spisów wyborców - korespondencyjne głosowanie pod znakiem zapytania>>
 

- Poczta Polska S.A., jako operator pocztowy, może otrzymać dane osobowe pod warunkiem, że są one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP, bądź wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Na dzień dzisiejszy żadna z powyższych przesłanek nie została spełniona - czytamy w stanowisku  Unii Metropolii Polskich.

Czytaj: Za udostępnienie spisów wyborców może grozić odpowiedzialność karna>>

Cena promocyjna: 12.52 zł

|

Cena regularna: 13.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Według jego autorów, "zgodnie z obowiązującym na dzień 24 kwietnia 2020 r. stanem prawnym, to samorządy realizują zadania związane z organizacją zarządzonych na dzień 10 maja br. wyborów Prezydenta RP". - Kodeks wyborczy ani inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej. Nie ma również aktu prawnego, który przewidywałby głosowanie w trybie wyłącznie korespondencyjnym - stwierdzają autorzy stanowiska UMP. I dodają, że ustawa z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. nie stanowi podstawy działania władzy publicznej, ponieważ "nie ma zakończonej procedury ustawodawczej".

Pod stanowiskiem widnieją podpisy 12 prezydentów miast UMP: Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Łodzi Hanny Zdanowskiej, Krakowa Jacka Majchrowskiego, Wrocławia Jacka Sutryka, Poznania Jacka Jaśkowiaka, Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Katowic Marcina Krupy, Lublina Krzysztofa Żuka, Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Szczecina Piotra Krzystka i Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

 

Sprawdź również książkę: Kodeks wyborczy. Przepisy >>