Czy możliwe jest rzetelne przygotowanie rozporządzeń, koniecznych dla zaplanowanych na 10 maja 2020 r. korespondencyjnych wyborów prezydenckich? – pyta RPO wicepremiera Jacka Sasina w związku z obawą, że na wydanie tych rozporządzeń może pozostać tylko kilka dni.

 

Ustawa w Senacie, rozporządzenia dopiero, gdy będzie obowiązywała

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał Senatowi kompleksową opinię do uchwalonej przez Sejm RP 6 kwietnia 2020 r. ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP  zarządzonych w 2020 r. Ustawa ta, obejmująca kwestie kluczowe dla organizacji wyborów i realizacji praw wyborczych obywateli, miałaby wejść w życie nawet na kilka dni przed 10 maja 2020 r.

Czytaj też: Wojewodowie żądają przekazania poczcie spisów wyborców - gminy nie widzą podstaw prawnych>>

Przewiduje ona wydanie po jej wejściu w życie aktów wykonawczych dotyczących materii niezbędnej dla organizacji wyborów. Wiele z nich ma wydać minister ds. aktywów państwowych. Mają one dotyczyć bardzo istotnych kwestii, wymagających wszechstronnej i szerokiej analiz. Chodzi m.in. o rozporządzenie określające szczegółowy sposób i tryb doręczania pakietów wyborczych do wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji. Do uregulowania pozostają też kwestie skomplikowane nie tylko pod względem prawnym, ale i faktycznym – np. z uwagi na doniesienia publiczne o fakcie niedoręczania obecnie przesyłek pocztowych osobom przebywającym na kwarantannie przez Pocztę Polską S.A.

Niektóre z rozporządzeń ministra ds. aktywów państwowych wymagają  opinii  Państwowej Komisji Wyborczej czy działania w porozumieniu z ministrem zdrowia. Dlatego Rzecznik pyta wicepremiera Jacka Sasina, czy możliwe jest skuteczne i rzetelne przygotowanie aktów wykonawczych na kilka dni przed wyborami.