Samorządowe punkty szczepień ruszą 20 kwietnia pilotażowo, są wokół nich nieporozumienia

Samorząd terytorialny Koronawirus

W przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawi aktualną, uzupełnioną o organizowane przez samorządy mapę punktów szczepień powszechnych. Samorządowcy są rozczarowani, że przygotowane przez nich punkty nie rozpoczną szczepień w najbliższym czasie, bo rząd zmienił wcześniejsze ustalenia. Pełnomocnik rządu ds. szczepień ma nadzieję, że wszystkie punkty ruszą w maju.

09.04.2021

Ryzyka nie da się uniknąć, ale można i trzeba je kontrolować

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ignorowanie ryzyka było wspólnym mianownikiem wielu katastrof na świecie - można to zauważyć, analizując zjawiska w obszarze zarządzania w ciągu ostatnich lat. Jeśli nie mierzysz ryzyka, to nie kontrolujesz, nie kontrolujesz - to nie zarządzasz - to elementarne zasady – mówi Iwona Bogucka, prezes Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.

08.04.2021

Premier rozmawiał o Krajowym Planie Odbudowy z samorządowcami

Samorząd terytorialny

Rząd uwzględni część uwag samorządowców do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Podczas spotkania on-line z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej i marszałkami województw, premier mówił o znaczącym przesunięciu środków na inwestycje związane z transportem zeroemisyjnym, ale także na linie kolejowe i zakup nowego taboru.

07.04.2021

Rewolucja nie wydarzy się centralnie, ona dzieje się lokalnie

Samorząd terytorialny

Samorząd się zmienia – lokalni działacze, którzy przyglądają się decyzjom władz i chcą zmienić samorząd, decydują się kandydować. I wygrywają wybory. Już widać, że to się powtórzy, bo jeszcze więcej tych, którzy dbają o swoje gminy, wystartuje. A ci, którzy dostają się do władz, chcą zarządzać razem z mieszkańcami. Zmiany są więc rewolucyjne – mówi Szymon Osowski z Watchdog Polska.

07.04.2021

RIO: Przy wniosku o dotacje, dane osobowe przetwarzane są z urzędu

Samorząd terytorialny Środowisko RODO

Żaden przepis ustawy Prawo ochrony środowiska nie pozwala radzie gminy żądać przy składaniu wniosków, oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zgodnie z przepisami RODO, wykorzystanie takich danych jest bowiem niezbędne do umowy - stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu.

07.04.2021

Ministerstwo: Związek spółek wodnych też ma prawo do dotacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek spółek wodnych może korzystać z pełni praw przysługującym spółkom wodnym. Może też wnioskować o dotację podmiotową z budżetu państwa, tak jak spółki wodne - przypomina Minister Infrastruktury. Problem wymagał wyjaśnienia, ponieważ spór wynikł przy okazji konkursu na dotacje przyznawane przez jednego z wojewodów.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

Reforma planowania - długa droga do ładu i nowa próba zburzenia chaosu przestrzeni

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Przeznaczanie zbyt dużych obszarów pod zabudowę, „dzika” suburbanizacja, chaos reklamowy, betonoza, pasteloza – to główne patologie w przestrzeni. Rozwijające się przedmieścia to bardziej wynik presji inwestycyjnej niż racjonalnego planowania. Rząd planuje reformę, ale zdaniem ekspertów są w niej braki.

06.04.2021

W pandemii samoocena kontroli zarządczej nabiera szczególnego znaczenia

Samorząd terytorialny Koronawirus Kontrola zarządcza

Jednostki podczas pandemii działają w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, co wymusza zmiany, jak np. praca zdalna. To wywołuje konieczność modyfikacji w systemie kontroli zarządczej. Działanie nowych rozwiązań powinno być na bieżąco monitorowane. Wskazane jest więc, aby samoocena kontroli zarządczej w warunkach pandemii była dokonywana częściej niż raz na rok - mówi dr Joanna Przybylska.

03.04.2021

Więcej zgonów w pandemii to wytężona praca w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Drastycznie rośnie liczba zmarłych, urzędy stanu cywilnego notują nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost rejestracji aktów zgonu. Wyższa absencja pracowników przez COVID, opieka nad dziećmi czy izolacja powodują trudności z zapewnieniem kadry, zwłaszcza przy dodatkowych dyżurach, także w weekendy. Więcej czynności do wykonania w USC to także lawinowy skok wniosków o wydanie odpisów aktów zgonu.

03.04.2021

Wojewodowie z samorządowcami pracują nad tworzeniem punktów szczepień masowych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rząd informuje, że jest już zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień. Mają mieć dużą wydajność dzienną. Samorządy będą organizowały punkty szczepień masowych w remizach, szkołach, domach kultury. Wstępnie przewidziany jest ryczałt na utworzenie jednego punktu.

02.04.2021

Ustawa podpisana - spis powszechny wydłużony; dodatki i nagrody będą obligatoryjne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące. Wcześniej posłowie zgodzili się na poprawki Senatu, nie będzie więc uznaniowego przyznawania dodatku lub nagrody spisowej.

01.04.2021

Sesje rad przez internet są często zagrożeniem jawności

Samorząd terytorialny

Urna w samochodzie, którym jeżdżono do domów radnych, by mogli wrzucić głosy, głosowanie przez wykonanie telefonu do przewodniczącej rady, która zbiera i zlicza głosy, w końcu - brak możliwości uczestniczenia i zabrania głosu przez mieszkańców – to niektóre nieprawidłowości związanych z odbywaniem sesji rad zdalnie.

01.04.2021

Ostatni dzień na zgłoszenia do współpracy przy „Czystym powietrzu” - będą korzyści dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko

Do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego „Czystego Powietrza”, bonusy za złożone wnioski, w tym 150 złotych przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkowa nagroda w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku – to korzyści, jakie przewiduje NFOŚiGW dla gmin, które jeszcze w marcu zgłoszą się do współpracy.

31.03.2021

WSA: Organ zaginionego dokumentu nie wyczaruje, ale poszukać musi

Samorząd terytorialny

Brak regulacji dotyczącej odtwarzania akt zaginionych lub zniszczonych nie jest przeszkodą do uwzględnienia żądania strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Korzyść z zastosowania tej instytucji sprawia, że organ administracji powinien poszukiwać właściwej podstawy prawnej w obowiązujących przepisach.

31.03.2021

Nowe obwody łowieckie później - prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przesuwa termin ustalenia nowych obwodów do końca tego roku, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, że część województw nie zdąży zmienić ich granic. To utrudniłoby prowadzenie gospodarki łowieckiej w kraju i skomplikowałoby wypłacanie odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzynę.

30.03.2021

WSA: Formularz stypendialny ma ułatwiać złożenie wniosku, a nie wprowadzać utrudnienia

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wystąpienie o przyznanie nagrody bez użycia opracowanego wzoru, przy założeniu, że spełnione zostały wszystkie określone w uchwale wymagania, nie może wnioskodawcy dyskwalifikować - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Stąd organ gminy powinien rozpatrzeć wszystkie złożone wnioski, a nie jedynie te prawidłowo wypełnione i kompletne.

30.03.2021

Metropolie potrzebują dobrej ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Metropolie od dekad są przedmiotem debaty publicznej – naukowej, eksperckiej i politycznej. Niestety, jej dynamika nie przekłada się na efektywność działania władzy publicznej, która w dalszym ciągu stroni od kompleksowej reformy samorządu terytorialnego na obszarach metropolitalnych - pisze dr Jakub H. Szlachetko. I dodaje, że metropolie stały się kwestią ideologiczną, choć to problem pragmatyczny.

30.03.2021

Rusza nabór do Pracowni Samorządowej dla wójtów, burmistrzów, sołtysów i radnych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy, którzy chcą sprawnie posługiwać się prawem samorządowym, skutecznie komunikować się i konsultować z mieszkańcami oraz posiąść praktyczną wiedzę o zarządzaniu finansami, mogą zgłaszać udział w Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. To projekt dla radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i sołtysów otwartych na testowanie nowych rozwiązań.

29.03.2021