Od 29 marca do 12 kwietnia 2021 r. trwa rekrutacja do Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. Pracownia to kontynuacja pilotażowego projektu realizowanego w 2019-2020 roku przez Fundację Batorego we współpracy ze Stowarzyszeniem POLITES pod nazwą Akademia Samorządowa.
Dla kogo jest Pracownia Samorządowa?
Pracownia Samorządowa Fundacji Batorego to projekt skierowany do samorządowców, którzy chcą wprowadzić w swoich gminach model funkcjonowania samorządu otwarty na współpracę i dialog ze społecznością lokalną. To pole działania dla radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, samorządowców otwartych na współpracę z mieszkańcami, gotowych na szukanie i testowanie nowych rozwiązań funkcjonowania samorządów.
Powinni mieć doświadczenie uczestnictwa w akcji Masz Głos lub współpracować z organizacjami społecznymi ze swojej gminy lub miasta. Chodzi o samorządowców gotowych na współpracę z mediami, udział w debacie publicznej, dzielenie się doświadczeniem z innymi uczestnikami projektu. Powinni być dyspozycyjni, aby uczestniczyć we wszystkich szkoleniach - stacjonarnych i online - Pracowni Samorządowej.
W cyklu szkoleń, warsztatów, sesji wymiany wiedzy i dobrych praktyk, uczestnicy, wspierani przez ekspertów, wypracowują innowacyjne rozwiązywania odpowiadające na współczesne wyzwania i potrzeby lokalnej społeczności.
Portal Prawo.pl jest patronem medialnym, a wydawnictwo Wolters Kluwer partnerem akcji Masz głos.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 199 zł
Co daje udział w Pracowni Samorządowej?
Udział w Pracowni Samorządowej nauczy sprawnego posługiwania się prawem samorządowym, kompetencji skutecznej komunikacji z mieszkańcami i konsultowania z nimi działań. Dostarczy także praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania finansami JST i świadomości, kiedy w zarządzaniu stosuje się przepisy prawa, a kiedy zwyczaje praktyki.
- To, co się udało zaszczepić w Akademii, obecnie w Pracowni, to żeby w codziennym myśleniu i podejmowaniu decyzji samorządowcy zadawali sobie pytania: czy tak musi być, czy samorząd wszędzie funkcjonuje tak jak u nas, czy może jest inaczej? – mówi Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, ekspert Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego, specjalista od prawa samorządowego, jawności i praw obywatelskich.
Samorządowcy będą mieli zapewniony dostęp do specjalistycznej wiedzy ekspertów m.in. z Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji Batorego, wymianę doświadczeń z samorządowcami z całej Polski, sieć kontaktów. To także szansa zaprezentowania siebie i swojej gminy na szerszym forum i możliwość testowania innowacyjnych rozwiązań w swoim samorządzie.
Udział w Pracowni Samorządowej jest bezpłatny, ale od uczestników organizatorzy oczekują zaangażowania, aktywnego udziału w grupach dyskusyjnych, dzielenia się dobrymi praktykami, udziału w szkoleniach stacjonarnych i online.
- Pandemia to trudny czas dla polskich samorządów. Zaczyna brakować środków, a potrzeby mieszkańców są coraz większe. Zależy nam , aby Pracowania stała się miejscem poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla problemów, z którymi borykają się lokalne wspólnoty. Chcemy współpracować z samorządowcami, którzy we współpracy z mieszkańcami widzą nie kłopot, a szansę na lepszy rozwój miejscowości - mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego.
Harmonogram Pracowni Samorządowej
Udział w projekcie trwa dwa lata. W pierwszym roku uczestnicy otrzymują pomoc ekspercką z zakresu prawa samorządowego. W drugim roku pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami dotyczącymi partycypacji oraz usług społecznych, które mogą zastosować w swoich gminach.
- 10 webinariów tematycznych (maj-czerwiec, wrzesień-listopad 2021)
- 2 trzydniowe zjazdy stacjonarne (lipiec-wrzesień 2021)
- wizyty lokalne (lipiec-październik 2021)
- spotkania on-line i wsparcie eksperckie (2021-2022)
- webinaria, zjazdy stacjonarne (2022)
- testowanie rozwiązań dotyczących partycypacji lokalnej oraz usług społecznych (2022)
- Generalnie polegać ma to na tym, że samorządowcy z grupy skupionej z nami od ponad roku, będą wprowadzali w życie pomysły, które sami w tym czasie wypracowali. Wymyślili, co chcieliby zmienić w swoich samorządach, np. wprowadzić nową politykę czy sposób działania, i teraz będą to wdrażać przy udziale osób z zewnątrz, wspierając się ich wiedzą ekspercką – podkreśla Szymon Osowski.
Jak się zgłosić?
W celu zgłoszenia się należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia odbywają się w dniach od 29 marca do 12 kwietnia 2021 r. Rozmowy z wybranymi osobami będą przeprowadzone do 23 kwietnia 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 26 kwietnia 2021 r.
W sprawie pytań dotyczących rekrutacji, można pisać: pracownia@batory.org.pl lub dzwonić tel. 22 536 02 04.
Uczestnikami Pracowni są samorządowcy: radni, sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, których łączy gotowość do współpracy z mieszkańcami i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań lokalnych problemów. Pracownia ma cel praktyczny – jej rolą jest testować, tworzyć i upowszechniać działania usprawniające funkcjonowanie samorządu lokalnego jako wspólnoty opartej o dialog i współpracę z mieszkańcami.
Zespół Pracowni Samorządowej
W Zespole Pracowni Samorządowej działają: Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, ekspert Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego, specjalista od prawa samorządowego, jawności i praw obywatelskich; Iwona Karolewska, radna gminy Świecie, sekretarz powiatu świeckiego; Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego; Anna Wawrzyniak, koordynatorka akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego i Alicja Zaczek-Żmijewska, koordynatorka ds. komunikacji i promocji akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego.
- Będziemy budowali źródło wiedzy o samorządzie - miejsce w internecie, gdzie będzie można różne pomysły na samorząd podejrzeć i zainspirować się – dodaje Szymon Osowski.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.