Wnioski o dotacje za straty w uprawach w wyniku suszy można składać do 15 listopada

Samorząd terytorialny

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc suszowa jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, gdy szkody wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

24.10.2019

Stefan Płażek: Sekretarz to najwyżej wykwalifikowany człowiek w urzędzie

Samorząd terytorialny

Sekretarz w samorządzie powinien mieć przydzielony wyraźny zakres kompetencji. Dzięki temu jego wysokie, najwyższe kwalifikacje byłyby wykorzystywane z korzyścią dla jednostki – uważa dr hab. Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

23.10.2019

Szkolenie sołtysa bez podatku dochodowego

Samorząd terytorialny PIT

Uczestnictwo sołtysów w szkoleniach, konferencjach, warsztatach, imprezach kulturalnych i sportowych, finansowanych ze środków budżetu gminy, gdy wiąże się z wykonywaniem przez nich funkcji, należy zaliczyć do ich codziennych obowiązków. Wydatki gminy w tym zakresie nie są dla sołtysów przychodem. Nie stanowią też dla nich nieodpłatnego świadczenia - uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

22.10.2019

WSA: Obcokrajowiec może być dyrektorem liceum

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Cudzoziemiec może zostać dyrektorem liceum ogólnokształcącego o specjalizacji sportowej, nawet jeśli nie ma znajomości języka polskiego poświadczonej egzaminem lub dokumentem - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W dwóch punktach sąd zarządzenie uchylił jako wydane z błędną podstawą prawną.

22.10.2019

Nieważność decyzji w trybie dekretu Bieruta, jeśli nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego

Samorząd terytorialny

Uprawnienie do żądania stwierdzenia nieważności decyzji wydanej w trybie tzw. dekretu Bieruta w odniesieniu do nieruchomości warszawskiej, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, nie przysługuje wszystkim spadkobiercom dotychczasowego właściciela - piszą Agata Plichta-Trzonkowska oraz Kamil Rudol, adwokaci z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

22.10.2019

Wójt wybrany do parlamentu - komisarz ma powiadomić o wygaszeniu mandatu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wraz z wyborem do Sejmu lub Senatu traci mandat samorządowy. Niestety wiąże się z tym szereg wątpliwości zarówno co do czasu na powołanie w ich miejsce komisarzy jak i sprawowania władzy wykonawczej w tym czasie - piszą prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski i radca prawny Natalia Błaszczyk.

21.10.2019

Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Prof. Izdebski: Dobrze, że głos samorządów będzie w parlamencie

Samorząd terytorialny Wybory

Łączenie funkcji samorządowych i parlamentarnych nie rodziłoby problemu należytego wypełniania obowiązków. Senat powinien być izbą refleksji, a to przecież samorządowcy mają wiele materiału do refleksji na podstawie tego, co mieli okazję poznać w zetknięciu z realnym życiem i problemami podczas pracy w samorządzie - mówi prof. Hubert Izdebski.

19.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

WSA: Nie każdy obowiązek może się znaleźć w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może nakładać obowiązku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych z weryfikacją stanów i poziomów wód. Czynności w tym zakresie są dokonywane dopiero na etapie postępowania administracyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

18.10.2019

Mandat radnego wybranego do parlamentu wygasa i nie można go odzyskać

Samorząd terytorialny

Po zakończeniu wyborów do parlamentu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami lub senatorami. Zgodnie z prawem nie muszą oni składać żadnych oświadczeń. Nie są już radnymi z mocy prawa i nie mogą się z tego wycofać. Teraz obowiązują inne zasady, niż przy poprzednich wyborach.

18.10.2019

Konsultacje społeczne można prowadzić metodą Design Thinking

Samorząd terytorialny

Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.

17.10.2019

Prezydent wybrany do parlamentu - bezkrólewie w miastach

Samorząd terytorialny Wybory

W samorządach, gdzie wójt, burmistrz czy prezydent zostali parlamentarzystami, nie ma obecnie osoby zastępującej. Prawo mówi o „niezwłocznym” wyznaczeniu komisarza rządowego, który będzie zarządzał jednostką do przedterminowych wyborów. Jednak mandaty samorządowe wygasły w dniu wyborów, a komisarzy na razie nie ma.

16.10.2019

Nie można dowolnie usprawiedliwiać nieobecności radnego na sesji

Samorząd terytorialny

W przypadku nieobecności radnego na sesji, dieta nie powinna mu przysługiwać, bo nie wykonuje w tym czasie mandatu - uważają eksperci. W praktyce samorządy albo potrącają część diety, albo nie płacą jej wcale, bo to rekompensata, a nie sposób dodatkowego zarobku. I nie powinno mieć znaczenia, czy nieobecność jest usprawiedliwiona, czy nie.

15.10.2019

WSA: Naruszenie przepisów nie miało wpływu na nabór urzędnika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Podczas naboru na stanowisko urzędnicze do drugiego etapu zakwalifikowano sześć osób, czyli o jedną więcej niż przewidują przepisy. Naruszenie to nie mogło mieć jednak istotnego wpływu na wynik sprawy, ponieważ nie wpłynęło na prawa i obowiązki skarżącego, którego do tego etapu nie dopuszczono – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.10.2019

W dobie cyfryzacji urzędnicy muszą umieć więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Oprócz znajomości przepisów prawa i procedur związanych ze swoimi zadaniami merytorycznymi, urzędnik musi znać system informatyczny, który wykorzystuje w swojej pracy. Eksperci podkreślają, że elektronizacja jest etapem przejściowym - czeka nas pełna automatyzacja procesów i zastępowanie pracowników.  

12.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finanse

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przedłuża na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału, została podpisana przez prezydenta - poinformowała w piątek kancelaria Prezydenta RP.

11.10.2019

WSA: Zablokowanie budowy mieszkań wymaga solidnych argumentów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestor zabiegał o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na podstawie przepisów specustawy. Przygotowany przez burmistrza projekt uchwały był dla niego pozytywny, ale rada miasta zablokowała inwestycję. WSA w Poznaniu uznał, że uzasadnienie podjętej w tej sprawie uchwały było lakoniczne

11.10.2019