RIO: Kompostowanie odpadów nie ma wpływu na wysokość opłaty
Rada gminy nie ma kompetencji do wprowadzania dodatkowych kryteriów różnicowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.
Rada gminy nie ma kompetencji do wprowadzania dodatkowych kryteriów różnicowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie.
Urząd nie ma obowiązku udostępniać czynności przetwarzania danych oraz ich rejestrów, bo to nie jest informacja publiczna. Są to dokumenty wewnętrzne, które służą zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, ale opinie prawników są podzielone.
Organ administracji architektoniczno–budowlanej ma obowiązek ustalenia rzeczywistego rodzaju projektowanego obiektu. NSA uznał, że od szczegółowej kontroli nie zwalnia go ustalenie nazwy, która została podana w projekcie budowlanym i we wniosku o pozwolenie na budowę.
Gdyby spółka żądała akt na podstawie kodeksu, minister spraw wewnętrznych przekazał by jej do dokumenty wglądu. Ale skoro chciała dostępu w trybie informacji publicznej, to nie miała szans na wygraną przed sądami administracyjnymi, zwłaszcza, że nie wskazała o jakie konkretnie dokumenty chodzi - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Gmina ma prawo wprowadzić do regulaminu utrzymania czystości i porządku obowiązującym na jej obszarze zapisy dotyczące naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością ograniczenia właścicieli aut do napraw drobnych
Komisja reprywatyzacyjna przy ministrze sprawiedliwości miała prawo uchylić decyzję o oddaniu nieruchomości przy ul. Kazimierzowskiej w Warszawie, bo przeniesienie roszczeń do nieruchomości było rażąco sprzeczne z interesem społecznym i doprowadziło do zastraszania lokatorów - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Rada miasta uchwaliła na tej samej sesji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań. W ocenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim działanie to doprowadziło do fikcji zgodności tych...
Pojęcie „interesu prawnego” jest pojęciem obiektywnym, w odróżnieniu od przyjętej przez radę przesłanki wyłączenia radnego „w sprawach, w których może powstać podejrzenie o stronniczość”. Nadto wyłączenie dotyczy samego głosowania, a nie pracy w radzie i komisji – wskazał wojewoda lubelski.
Na festynie w Mszanie organizowanym ze środków unijnych w celu zmniejszenia ubóstwa nie rozdawano golonki, którą zakupiono. Miano zbierać pieniądze na cele społeczne, ale nikt nie widział zbiórki. Na pytania mieszkańców wójt odpowiada wymijająco. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bezczynność organu.
Szpital zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie prawa osoby bezdomnej do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Powstał negatywny spór kompetencyjny, bo żaden z organów nie chciał tego uczynić.
Z chwilą śmierci właściciela nieruchomości następuje utrata zdolności prawnej i wobec tego nie można wydać decyzji administracyjnej, ani nie można nałożyć praw czy nadać uprawnień w stosunku do takiej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, uznając za słuszną decyzję Komisji Weryfikacyjnej ds, nieruchomości warszawskich
Małoletni został umieszczony w rodzinie zastępczej. Powstał negatywny spór o właściwość, ponieważ żaden powiat nie chciał ponosić wydatków na opiekę i jego wychowanie. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że miejsce zamieszkania może być potwierdzone otrzymywaniem zasiłków od lokalnej placówki pomocy społecznej.
Abonament uprawniający do parkowania pojazdu w wyznaczonym miejscu może zostać powiązany z numerem rejestracyjnym konkretnego pojazdu. Nadto numer rejestracyjny identyfikuje pojazd, a nie osobę – stwierdził WSA w Białymstoku.
Gmina przyjęła uchwałę, w której określiła tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przepisy, które modyfikowały skład tego zespołu stanowiły przekroczenie normy kompetencyjnej, ponieważ kwestia ta jest uregulowana w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Rada miasta nie mogła uzależnić ważności wyborów do zarządu osiedla od osiągnięcia kworum. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że takie zastrzeżenie jest niedopuszczalne, ponieważ modyfikuje zasady określone w ustawie o samorządzie gminnym.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt obejmuje również prawo mieszkańców do oddania zwierzęcia do schroniska lub zawiezienia rannego w wypadku zwierzęcia do lekarza weterynarii. Jest to zatem akt prawa miejscowego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Regulamin korzystania z parku miejskiego naruszył prawa mieszkańców, opiekunów zwierząt zakazując im wchodzenia na teren ogólnie dostępny - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jest to ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela - dodał sąd.
Rada gminy nie może w sposób dowolny określać dodatkowych, pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali komunalnych - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w orzeczeniu dotyczącym skargi na uchwałę Rady Miasta Skarżysko-Kamienna.
Ile nagród i jakiej wysokości przyznano urzędnikom za osiągnięcia w pracy zawodowej można ujawnić jako informację publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Zdaniem sądu pula nagród dla pracowników urzędu nie jest objęta ochroną prywatności.
Uzasadnieniem dla wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu instalacji był jeden pomiar hałasu. Został on zakwestionowany przez skarżącego pod względem jego wyników jak i zastosowanej metodologii. Ponadto był on przeprowadzony w czasie treningu do imprezy, która miała jednostkowy charakter.