Rada miasta podjęła w styczniu 2013 r. uchwałę w sprawie uchwalenia statutu osiedla. Prokurator rejonowy wniósł we wrześniu 2018 r. pismo do sądu administracyjnego o stwierdzenie nieważności jej dwóch przepisów. Zarzucił, że uchwała w sposób sprzeczny z prawem określa wymóg kworum dla ważności wyboru zarządu osiedla, ponieważ ustawa o samorządzie gminnym (usg) nie wprowadza takiego obowiązku. Dlatego też prokurator wskazał, że każde wybory, bez względu na frekwencję, powinny być ważne.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Sąd przyznał rację prokuratorowi
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, który uznał, że skarga była zasadna. Sąd wskazał, że zestawiając zaskarżone przepisy, dotyczące kworum niezbędnego dla dokonania wyboru zarządu osiedla, z brzmieniem art. 36 ust. 2 i art. 37 ust. 4 usg, należy uznać zasadność zarzutu skargi, która została wniesiona przez prokuratora. Zgodnie bowiem z treścią art. 36 ust. 2 usg, czynne prawo wyborcze przysługuje stałym mieszkańcom osiedla uprawnionym do głosowania, zaś bierne prawo wyborcze posiada nieograniczona liczba kandydatów. Przepis ten wskazuje też, że wybór zarządu osiedla następuje w głosowaniu tajnym i bezpośrednim.
Czytaj też: Wielki brat, czyli monitoring to pole do nadużyć prywatności
Przy wyborach nie ma wymogu kworum
Sąd stwierdził, że wskazane przepisy ustawy o samorządzie gminnym są regulacją kompletną i nie zastrzegają żadnego kworum dla ważności wyboru zarządu osiedla. WSA podkreślił, że trudno dopatrywać się w zaskarżonej regulacji istotnego zagrożenia praw wyborców, a tym bardziej zasad praworządności. Jednakże judykatura jednolicie przyjmuje, że wprowadzenie w statutach jednostek pomocniczych gminy warunków ważności wyboru jest niedopuszczalne, ponieważ modyfikują one ustawowe zasady wyboru. Konsekwencją powyższego było także uznanie, za istotnie naruszający prawo, przepisu statutu, który dotyczył dalszego przebiegu procesu wyboru zarządu osiedla w sytuacji braku kworum. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził nieważność zaskarżonych przepisów uchwały.
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Go 740/18
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.