Komisja Skarbników Unii Metropolii proponuje, jak uzdrowić finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Podwyższenie subwencji oświatowej do 3 proc. PKB. Przyznanie samorządom udziału w PIT ryczałtowym i podwyższenie udziałów gmin, powiatów i województw w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w systemie Janosikowym. Zdaniem Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich to niezbędne, pilne działania, aby uzdrowić system finansów samorządowych.

04.12.2023

KSeF w samorządach – problemów jeszcze więcej niż w biznesie

Finanse samorządów VAT KSeF

Samorządy, podobnie jak inni podatnicy, muszą wdrożyć KSeF od 1 lipca 2024 r. Według ekspertów wyzwań w sektorze publicznym jest jeszcze więcej niż w biznesie. A jedno z największych wynika z faktu, że gminy oraz ich jednostki budżetowe (np. szkoły czy domy kultury) posługują się jednym numerem NIP. By poprawnie rozliczać VAT i uniknąć chaosu, konieczne będzie wiec sprawne rozdzielenie faktur, które trafią do jednego zbioru KSeF.

29.11.2023

Program „Proboszcz Plus” problemem dla parafii i dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rząd, w ramach pierwszej edycji programu służącego odbudowie zabytków, postanowił pomóc instytucjom kościelnym, wykorzystując samorządy. Zmusił gminy do wygospodarowania środków na wkład własny w przedsięwzięcia, które nie są dla nich priorytetem. Samorządowcy już widzą wiele problemów z rozliczeniem dotacji. I spodziewają się, że niektóre parafie mogą nawet wycofać się z inwestycji.

22.11.2023

W 2024 r. samorządy otrzymają więcej środków z PIT i CIT niż w 2023 r.

Finanse publiczne Finanse samorządów

W 2024 r. przewidywany jest znaczny wzrost wpływów z podatków dochodowych, w których jednostki samorządu terytorialnego mają udziały. Planowane dochody samorządów z PIT będą wyższe o 40 proc. niż w 2023 r, a wpływy z CIT wyższe o 21 proc. - wynika z wniesionego do Sejmu rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

16.11.2023

RIO: Gmina może zapłacić za mieszkańca VAT od usuwania wyrobów azbestowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina może pokryć ze środków własnych koszty VAT oraz 15 proc. wkładu własnego w programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy - uważa RIO w Białymstoku. Taka pomoc jest dozwolona, bo gmina powinna dążyć do zredukowania kosztów usunięcia azbestu przez właścicieli obiektów budowlanych, ponieważ po ich stronie pozostają wydatki na nowe pokrycie dachowe i elewacyjne.

13.11.2023

Specjalny program wesprze graniczące z Ukrainą powiaty z lubelskiego i podkarpackiego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo

Przygraniczne gminy i powiaty województw podkarpackiego i lubelskiego otrzymają na rozwój łącznie 500 mln zł - przewiduje rządowy „Program rozwoju obszaru Karpat Wschodnich i Roztocza na lata 2023-2030”, który wszedł w życie 31 października 2023 r. Pieniądze będą mogły przeznaczyć m.in na budowę dróg, inwestycje wodno-kanalizacyjne, odnawialne źródła energii, budowę bazy turystycznej i promocję relacji dobrosąsiedzkich.

07.11.2023

Samorządy nie wiedzą, ile je będzie kosztować podwyżka urzędówek adwokatów i radców

Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Samorządy krytykują projekty rozporządzeń, które zobowiązują gminy i miasta do ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę lub adwokata z urzędu. Stawki te wzrosną o 100 procent we wszystkich rodzajach spraw. Samorządowcy wskazują, że nie wiedzą ile będą kosztować ich nowe regulacje. Obawiają się, że znowu będą musiały dołożyć do zmian z własnych budżetów.

27.10.2023

Adam Kałążny: Podatek od nieruchomości (znowu) niezgodny z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatnicy, którzy musieli przez lata płacić zawyżony podatek od nieruchomości na podstawie niezgodnych z Konstytucją przepisów, liczyli na to, że będą mogli go odzyskać. Niestety zgodnie z wyrokiem TK będą to mogli zrobić wyłącznie podatnicy, w sprawie których została złożona skarga konstytucyjna. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku, wskazując, że zaskarżone przepisy utracą moc obowiązującą od 1 stycznia 2025 r. - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte.

26.10.2023

Na niższe stawki podatku od garaży trzeba będzie poczekać ponad rok

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Dopiero od 2025 roku właściciele garaży podziemnych będą płacić stawki podatku od nieruchomości właściwe dla mieszkań - niezależnie od tego, czy miejsce garażowe jest przedmiotem odrębnej własności. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, co prawda, przepisy, na podstawie których od garaży z księgą wieczystą można pobierać wyższą stawkę daniny, ale odroczył termin ich uchylenia. Według ekspertów nie ma potrzeby czekać tak długo.

25.10.2023

Sąd: Prezydent miasta sam decyduje, komu poręczyć kredyt

Finanse publiczne Finanse samorządów Finanse

Wyrażenie przez radę miasta zgody na poręczenie kredytu zaciągniętego przez spółkę miejską nie ma podstawy prawnej. Rada może co najwyżej ustalić maksymalną wysokość pożyczek i poręczeń w danym roku, ale ostatecznie decyzja w tych sprawach i tak należy do prezydenta miasta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

12.10.2023

Samorządy znów nie otrzymają subwencji rozwojowej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Rząd zapowiedział, że po raz kolejny wstrzyma samorządom subwencję rozwojową. Argumentuje, że otrzymały one w tym roku 14,3 mld złotych. Samorządy czują się oszukane. Uważają, że te nieplanowane miliardy złotych miały służyć ustabilizowaniu budżetów w 2023 r., a nie w 2024 roku. Projekt ustawy okołobudżetowej odbiera niektórym z nich należne uzupełnienie dochodów z CIT za 2022 rok.

21.09.2023

NSA: Bezdotykowa myjnia samochodowa jest opodatkowana jak budowla

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Nie zawsze zaklasyfikowanie danego obiektu budowlanego jako budynku w ewidencji gruntów i budynków skutkuje tym, że taki obiekt jest także budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jak stwierdził NSA, bezdotykowa myjnia samochodowa jest budowlą w całości podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

13.09.2023

Samorządy chcą, by kary i opłaty środowiskowe pozostały u nich

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich postuluje, aby nadwyżki z pobieranych przez gminy i powiaty kar oraz opłat za korzystanie ze środowiska, pozostawały w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, a nie były przekazywane do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zwłaszcza, że odsetek gmin i powiatów, które te nadwyżki przekazują, jest znikomy.

31.08.2023

Pat w rozliczeniu białych certyfikatów. Wszystko przez sprzeczne interpretacje fiskusa

Finanse samorządów VAT Doradca podatkowy

Dyrektor KIS odpowiada gminom, że otrzymanie od wykonawcy pieniędzy ze sprzedaży białych certyfikatów nie podlega VAT i gminy nie muszą wystawiać faktur. Z kolei wykonawcom odpowiada zupełnie coś innego – że gminy muszą wystawiać im faktury. Fiskus znów wydaje odmienne interpretacje dla dwóch stron umowy, mimo iż kwestia ta została rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny. To duży problem dla samorządów.

29.08.2023

Prawidłowe zamykanie projektów w ramach kończącej się perspektywy 2014-2020

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Perspektywa finansowa 2014-2020 dobiega końca, a wraz z nią duża część projektów unijnych. O czym beneficjenci muszą pamiętać w zakresie rozliczenia projektu, aby uniknąć kar finansowych – wyjaśnia Agnieszka Myszka, zastępca dyrektora Działu Obsługi Projektów Europejskich i Krajowych Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

28.08.2023

Zmiany w ustawie o finansach publicznych weszły w życie

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

W dniu 19 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ram budżetowych państw UE. Wprowadza również klauzulę obronną, która pozwoli na szczególne traktowanie wydatków związanych ze zwiększaniem potencjału obronnego Polski.

21.08.2023

Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.

18.08.2023

Najem mieszkań w biznesie z 29-krotnie wyższą stawką podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Duże miasta już teraz pobierają najwyższą stawkę podatku od wynajmowanych mieszkań, jeśli właściciel jest przedsiębiorcą lub prowadzi tzw. najem krótkoterminowy – wynika z odpowiedzi samorządów na pytania Prawo.pl. Miasta powołują się na stanowisko Ministerstwa Finansów, a resort na zmiany w orzecznictwie. Jednak według ekspertów, tak wysoka stawka nie wynika z przepisów. W praktyce zapłacą za to lokatorzy.

17.08.2023

Projekty ustaw o związkach metropolitalnych nie mogą wyjść z sejmowej zamrażarki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Do Sejmu trafił senacki projekt ustawy o krakowskim związku metropolitalnym „Metropolia Krakowska”. To już trzecia metropolitalna inicjatywa izby wyższej Parlamentu. Na rozpatrzenie przez posłów ciągle oczekują projekty w sprawie utworzenia metropolii łódzkiej oraz w województwie pomorskim, które utknęły w sejmowej zamrażarce.

10.08.2023

Dzięki NSA, gminy mogą odzyskać VAT od inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych

Finanse samorządów VAT

Niedawny wyrok NSA ma istotne znaczenie dla tych samorządów, które realizują obecnie lub realizowały zadania z zakresu wodociągów i kanalizacji. Mogą one rozważyć dokonanie korekty uprzednich rozliczeń bądź dokonywanie korzystniejszego rozliczenia VAT w przyszłości. Orzeczenie oznacza też dla wielu gmin zmniejszenie pracy administracyjnej. To bardzo ważne stanowisko - pisze Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

08.08.2023