RPO: Możliwość korzystania z nieskażonego środowiska jest dobrem osobistym

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, aby Sąd Okręgowy w Gliwicach uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika, który skarżył Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Według rzecznika ochrona środowiska jest jedną z możliwych podstaw ograniczania wolności i praw człowieka.

08.08.2019

Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach

Administracja publiczna

W krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób "rygorystyczny", kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi - zapowiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. To reakcja szefa rządzącej partii na kontrowersje wokół przelotów czołowych polityków rządowymi samolotami.

08.08.2019

Samorządy: Nieuczciwy podział funduszy na podwyżki dla nauczycieli

Finansowanie oświaty

Samorządowcy alarmują, że mechanizm wsparcia biedniejszych jednostek przewidziany w rozporządzeniu o podziale dodatkowej subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli karze samorządy, które zreformowały sieć małych szkół i zastąpiły je dużymi. A minister edukacji mówi, że wywalczył 78 proc. niezbędnej kwoty. Resztę mają dopłacić samorządy

08.08.2019

Wpłynęło 213 zarysów projektów w programie "Rozwój lokalny"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Do projektu kwalifikowało się 255 miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

07.08.2019

RPO do Prezydenta: Obywatele powinni mieć wpływ na uciążliwe inwestycje

Środowisko

Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta o zawetowanie zmian w ustawie środowiskowej, które utrudnią społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Fermy zwierząt futerkowych, ubojnie czy składy odpadów powodują szkody dla przyrody i ludzi, a Sejm ograniczył prawa do uczestniczenia w procedurach dotyczących środowiska.

07.08.2019

Najwięcej aktywowanych e-dowodów w Łódzkiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce

Administracja publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już ponad milion Polaków posiada dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Można ją aktywować przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie w urzędzie gminy. Umożliwia właścicielowi e-dowodu komunikację elektroniczną z administracją publiczną.

07.08.2019

Zielone obligacje wciąż wyzwaniem dla samorządów, ale są coraz bliżej

Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeszcze żaden samorząd nie zdecydował się na emisję zielonych obligacji – wciąż czekają na pioniera. A pieniądze z nich pozyskane gminy mogłyby wykorzystać w związku ze spalaniem śmieci czy na realizację projektów smart city. Eksperci nie ukrywają, że to dodatkowa praca, ale przewidują pierwsze samorządowe zielone obligacje w przeciągu roku.

07.08.2019

Rząd konsultuje projekt strategii cyberbezpieczeństwa

Administracja publiczna Farmacja RODO

Minimalizowanie podatności na cyberzagrożenia, zwiększenie ochrony informacji w sektorach publicznym, militarnym i prywatnym, a także efektywne zwalczanie skutków incydentów w sieci - to cele Strategii Cyberbezpieczeństwa, której projekt został właśnie skierowany do konsultacji.

06.08.2019

Miasta: Potrzeba więcej pieniędzy na subwencję oświatową

Finansowanie oświaty

Jeden miliard na podwyżki dla nauczycieli to za mało - Związek Miast Polskich apeluje do ministra edukacji narodowej o korektę w 2019 roku wysokości środków przekazywanych samorządom w subwencji oświatowej o łączną kwotę 2,1 miliarda złotych.

06.08.2019

Wójt nie może być we władzach spółek, ale czasem może być powołany

Samorząd terytorialny

Włodarze jednostek samorządowych w większości przypadków zrezygnowali z zasiadania we władzach spółek komunalnych. Wiedzą, że może to przynieść konsekwencje w postaci utraty stanowiska. Jednak przepisy nadal nie są jasne - np. nie wiadomo czy zakaz dotyczy tylko spółek z udziałem gminy, czy także spółek gminnych.

06.08.2019

Miasta wyliczyły straty po zmianach podatkowych i wiedzą, czego nie wybudują

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rezygnacje z rozbudowy stadionu miejskiego w Płońsku, z nowych tramwajów w Bydgoszczy i Grudziądzu, przedszkoli w Ciechanowie i Miastku czy z boisk w Jaworze – to tylko niektóre skutki zmian podatkowych, w związku z którymi do samorządów trafi mniej pieniędzy. Miastom nie starczy też na drogi i wodociągi.

05.08.2019

NIK: Bomby ekologiczne zagrażają mieszkańcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi tzw. bomby ekologiczne wciąż mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Organy administracji publicznej nie znają faktycznej skali zanieczyszczeń i zagrożeń. System identyfikacji i usuwania nie funkcjonuje skutecznie ani na szczeblu centralnym ani w samorządach – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

05.08.2019

Miasta chcą uwzględnienia spółek energetycznych w obniżkach cen prądu

Samorząd terytorialny

Związek Miast Polskich zabiega o uwzględnienie w mechanizmie stabilizacji ceny energii na drugie półrocze również spółek energetycznych, które są odbiorcą końcowym w rozumieniu ustawy, a które świadczą na rzecz samorządów usługę oświetlenia miejsc publicznych placów i dróg.

05.08.2019

Kobieta w ciąży zaskarży urząd za schody, jak nie znikną, będzie kara

Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo

Każdy, kto uzna, że nie może swobodnie skorzystać z usług publicznych, bo na przykład trudno mu wejść do budynku, może zaskarżyć niedostępną instytucję. Taki ogromny wpływ na zmiany w zakresie dostępności będą miały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi, kobiety ciężarne, rodzice z wózkami i inni, którzy mają tak zwane szczególne potrzeby.

03.08.2019

Wiadomo już, ile dostaną województwa na przywracanie lokalnych autobusów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.

02.08.2019

Nowe obowiązki gmin w ochronie ludności. Kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje nowe zadania dla samorządów. Ich realizacja wymagać będzie też nakładów finansowych. Na pokrycie tych kosztów, podobnie jak na dodatkowe obciążenie pracą muszą przygotować się urzędy gmin i miast.

02.08.2019

Można już składać papierowe wnioski o 500+ w urzędach

Pomoc społeczna

Błędy popełnione we wnioskach o świadczenie rodzinne mogą opóźnić wypłatę pieniędzy. Resort rodziny podpowiada, jak uniknąć pomyłek. Od 1 sierpnia można już złożyć papierowy wniosek w urzędzie. Po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500+” uprawnienie dotyczy łącznie ok. 6,8 mln dzieci.

01.08.2019

Przepis przejściowy pozwala na odbiór śmieci z firm na starych zasadach

Samorząd terytorialny Środowisko

Odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych może się odbywać na dotychczasowych zasadach, co przewiduje nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej. Obecne przepisy stosuje się, jeśli gmina zawrze umowę przed dniem wejścia w życie ustawy. Ale na wejście w reżim starej ustawy pozwala już samo wszczęcie postępowania przetargowego.

01.08.2019

Rząd wesprze samorządy w remontach budynków komunalnych

Budownictwo

Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć, a gdy budynki komunalne poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów inwestycji.

31.07.2019