Oddelegowanie żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego do wykonywania zadań służbowych poza Służbą Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 września 2006 r.
w sprawie oddelegowania żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego do wykonywania zadań służbowych poza Służbą Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 81, 1834 i 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb oddelegowania żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej "SWW", do wykonywania zadań służbowych poza SWW;
2)
wysokość i sposób wypłacania uposażenia i innych świadczeń pieniężnych przysługujących oddelegowanemu żołnierzowi SWW;
3)
uprawnienia i obowiązki żołnierza SWW w czasie oddelegowania;
4)
szczególne uprawnienia i obowiązki żołnierza SWW pełniącego służbę poza granicami kraju.
§  2. 
Oddelegowanie żołnierza SWW następuje na podstawie rozkazu Szefa SWW o oddelegowaniu, który zawiera:
1)
dane identyfikujące oddelegowanego żołnierza SWW;
2)
datę i okres oddelegowania;
3)
nazwę podmiotu, do którego następuje oddelegowanie, zwanego dalej "podmiotem oddelegowania";
4)
rodzaj poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego oddelegowanego żołnierza SWW do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności;
5)
określenie stanowiska służbowego, na które wyznacza się żołnierza SWW na okres oddelegowania.
§  3. 
1. 
Stanowisko służbowe, o którym mowa w § 2 pkt 5, ujmuje się w "Wykazie stanowisk służbowych przeznaczonych dla oddelegowanych żołnierzy SWW", prowadzonym przez Szefa SWW lub upoważnioną przez niego osobę.
2. 
Stanowisk służbowych, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się do limitu stanowisk etatowych żołnierzy SWW, a oddelegowanych żołnierzy SWW nie wlicza się do stanu osobowego żołnierzy jednostek organizacyjnych SWW.
§  4. 
1. 
Oddelegowanie żołnierza SWW następuje na wniosek Szefa SWW lub kierownika podmiotu oddelegowania, zwany dalej "wnioskiem".
2. 
Z wnioskiem występuje Szef SWW do kierownika podmiotu oddelegowania albo kierownik podmiotu oddelegowania do Szefa SWW.
§  5. 
Wniosek zawiera następujące dane:
1)
nazwę podmiotu oddelegowania;
2)
proponowane stanowisko służbowe przeznaczone dla oddelegowanego żołnierza SWW oraz przysługującą na tym stanowisku wysokość uposażenia, ze wskazaniem poszczególnych jego składników;
3)
kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska służbowego;
4)
zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku służbowym;
5)
wymagania w zakresie rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności;
6)
proponowany okres oddelegowania;
7)
informacje o ilości godzin pracy z użyciem monitora ekranowego.
§  6. 
Szef SWW:
1)
w przypadku uwzględnienia wniosku wyznacza żołnierza SWW do oddelegowania;
2)
może nie uwzględnić wniosku kierownika podmiotu oddelegowania, jeżeli na wskazanym stanowisku służbowym nie będą wykonywane zadania służbowe, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2098), albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami SWW.
§  7. 
Żołnierz SWW wyznaczony do oddelegowania zostaje zapoznany z treścią wniosku i wyraża wstępną zgodę na oddelegowanie przez złożenie pisemnego oświadczenia, załączanego do rozkazu, o którym mowa w § 2.
§  8. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w § 6 pkt 1, Szef SWW zawiera z właściwym kierownikiem podmiotu oddelegowania porozumienie o oddelegowaniu, zwane dalej "porozumieniem".
2. 
Porozumienie określa:
1)
datę porozumienia;
2)
okres oddelegowania;
3)
stopień, imię i nazwisko oddelegowanego żołnierza SWW;
4)
zobowiązanie kierownika podmiotu oddelegowania do wypłacania oddelegowanemu żołnierzowi SWW w okresie oddelegowania uposażenia oraz innych świadczeń i należności pieniężnych, o których mowa w § 11;
5)
numer poświadczenia bezpieczeństwa wydanego oddelegowanemu żołnierzowi SWW, datę jego wydania oraz okres ważności;
6)
stanowisko służbowe, które oddelegowany żołnierz SWW będzie zajmował;
7)
zakres zadań i obowiązków oddelegowanego żołnierza SWW.
§  8a. 
Kierownik podmiotu oddelegowania wyznacza na stanowisko służbowe oddelegowanego żołnierza SWW, zgodnie z porozumieniem, w formie przewidzianej dla tego stanowiska.
§  9. 
Oddelegowany żołnierz SWW w czasie oddelegowania podlega Szefowi SWW, a w zakresie wykonywanych zadań i obowiązków określonych w porozumieniu - kierownikowi podmiotu oddelegowania.
§  10. 
1. 
Oddelegowany żołnierz SWW zachowuje w czasie oddelegowania uprawnienia i świadczenia, które przysługują na podstawie obowiązujących przepisów żołnierzom SWW pełniącym służbę w kraju lub poza granicami państwa, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w czasie oddelegowania, o ile korzystanie z tych uprawnień i świadczeń nie spowoduje zagrożenia ujawnienia informacji niejawnych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do obowiązków spoczywających na żołnierzu SWW.
§  11. 
1. 
W czasie oddelegowania żołnierz SWW otrzymuje uposażenie i inne należności pieniężne w wysokości określonej w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, uzależnionej od stanowiska służbowego, o którym mowa w § 2 pkt 5, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w tym okresie.
2. 
Składniki uposażenia i inne świadczenia oraz należności pieniężne są wypłacane oddelegowanemu żołnierzowi przez:
1)
podmiot oddelegowania:
a)
uposażenie w wysokości określonej w porozumieniu, o którym mowa w § 8, w terminach płatności przewidzianych dla żołnierzy,
b)
dodatkowe uposażenie roczne,
c)
nagrody uznaniowe, jeżeli podmiot oddelegowania wypłaca takie nagrody, oraz zapomogi,
d)
należności za podróże i przeniesienia służbowe,
e)
gratyfikacje urlopowe;
2)
właściwą jednostkę organizacyjną SWW:
a)
nagrody jubileuszowe,
b)
należności z tytułu uszczerbku na zdrowiu,
c)
zasiłek na zagospodarowanie,
d)
należności związane ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej,
e)
zasiłek pogrzebowy i odprawę pośmiertną.
3. 
Szef SWW może przyznać oddelegowanemu żołnierzowi SWW dodatkową należność pieniężną, w przypadku gdy jest to szczególnie uzasadnione miejscem lub charakterem i zakresem zadań wykonywanych przez oddelegowanego żołnierza SWW.
4. 
W przypadku gdy wysokość uposażenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, jest niższa od uposażenia otrzymywanego przez oddelegowanego żołnierza SWW na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym przed oddelegowaniem, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na wysokość uposażenia oraz innych świadczeń i należności pieniężnych, żołnierzowi oddelegowanemu SWW przysługuje odpowiednie wyrównanie ze środków właściwej jednostki organizacyjnej SWW.
§  12. 
Uposażenie i inne należności pieniężne, o których mowa w § 11, są wypłacane do rąk oddelegowanego żołnierza SWW albo wpłacane w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy przez niego wskazany.
§  13. 
(uchylony).
§  14. 
1. 
Oddelegowany żołnierz SWW może być bez jego zgody odwołany z oddelegowania w każdym czasie przez Szefa SWW, ze względu na potrzeby SWW albo w razie zagrożenia ujawnienia informacji niejawnych.
2. 
Szef SWW odwołuje żołnierza SWW z oddelegowania na jego pisemny wniosek.
3. 
W przypadku odwołania z oddelegowania lub upływu okresu, na który nastąpiło oddelegowanie, oddelegowany żołnierz SWW jest obowiązany stawić się do służby w SWW.
§  15. 
W zakresie szczególnych uprawnień i obowiązków żołnierza SWW pełniącego służbę poza granicami państwa stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 203 ust. 8 i art. 468 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834 i 1089).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 lipca 2004 r. w sprawie oddelegowania żołnierza Wojskowych Służb Informacyjnych do wykonywania zadań służbowych poza Wojskowymi Służbami Informacyjnymi (Dz.U.2004.169.1776), które utraciło moc na podstawie art. 75 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz.U.2006.104.711).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1150 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oddelegowanie żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w Służbie Wywiadu Wojskowego do wykonywania zadań służbowych poza Służbą Wywiadu Wojskowego.
Data aktu: 29/09/2006
Data ogłoszenia: 31/07/2024
Data wejścia w życie: 10/10/2006