Na ankietę Związku Miast Polskich z pytaniem, na co nie będzie pieniędzy po obniżeniu wpływów z podatków, odpowiedzieli przedstawiciele 70 miast. Podali inwestycje, z których samorząd będzie musiał zrezygnować w przyszłym roku. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe i sportowe.

Czytaj też: Miasta liczą dziury w budżetach i punktują, na co nie mają pieniędzy>>

4 miliardy złotych w mniej

Od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej. W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa. Na liście inwestycji, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku miasta należące do związku, są m.in. nowe przedszkole w Miastku i sala gimnastyczna przy jednej ze szkół w Trzciance. W Chełmnie władze uznały, że nie będą budowały ścieżki rowerowej nad Jeziorem Starogrodzkim. Kalisz miał zainwestować 8 mln zł w adaptację budynków na potrzeby ośrodka kultury, a Zielona Góra ok. 20 mln zł w rozbudowę jednej z ulic.

Zobacz szkolenie online w LEX: Wybrane problemy dostępu do informacji publicznej w jednostkach samorządu terytorialnego >

Inne ważne dla miast inwestycje, których nie da się zrealizować, to jak wynika z ankiety m.in. modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, sanitarnych, deszczowych, modernizacja infrastruktury dotyczącej  poprawy odprowadzania wód opadowych czy termomodernizacja budynków mieszkalnych.

 

Inwestycje zagrożone

Miasta sygnalizują również, że zagrożonych jest szereg innych inwestycji, m.in. w infrastrukturę oświatową, turystyczną i sportową, ale także remonty dróg i chodników, wodociągów i kanalizacji oraz mieszkań komunalnych. Z zakresu przestrzeni, ochrony środowiska i gospodarki miasta wymieniły m.in. zagrożenie modernizacji sytemu energooszczędnego (LED) ulic miasta w Chełmnie, inwestycje realizowane z udziałem środków UE i własnych w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki niskoemisyjnej, elektromobilności i odnawialnych źródeł energii w Ełku. Gliwice pod znakiem zapytania stawiają  zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, w tym terenów zielonych, placów zabaw i chodników.       

Sprawdź w LEX: 

 

Cena promocyjna: 47.21 zł

|

Cena regularna: 59 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł