Raport o stanie samorządu to nie laurka, ma wskazać na zagrożenia

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie gminy, powiatu i województwa będzie miał drugie podejście. Po doświadczeniach z zeszłego roku wiadomo, że powinien ujawnić też słabe strony i zagrożenia, bo wskażą, co trzeba poprawić. A włodarze często chwalili się sukcesami, zapominając o problemach. Zabrakło też promocji wśród mieszkańców, choć miała to być forma ich partycypacji. Mimo epidemii termin przekazania raportu jest ten sam – 31 maja.

14.05.2020

Śląskie samorządy: Otwarcie placówek opiekuńczych najwcześniej w końcu maja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus

Prezydenci miast z województwa śląskiego, na terenie których funkcjonują kopalnie, zapowiadają jeszcze większą skalę współpracy w walce z koronawirusem. Pierwsze wyzwanie to ponowne otwarcie żłobków, przedszkoli oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i oświatowych. Ich zdaniem nie będzie to ani szybkie, ani proste.

13.05.2020

Senat trochę popracuje nad nową ustawą wyborczą

Wybory

Wyrażam rozczarowanie, że ustawa w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich "przemknęła" przez Sejm - stwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I zapowiedział, że niezwłocznie skieruje ustawę do komisji. - Będziemy pracować intensywnie, ale nie mogę teraz powiedzieć, czy zajmie to pełne 30 dni - stwierdził.

13.05.2020

Teraz głosowanie hybrydowe - Sejm uchwalił przepisy na nowe wybory

RODO Wybory

Głosowanie hybrydowe, czyli w lokalu albo korespondencyjne na życzenie, przywrócenie uprawnień i zadań Państwowej Komisji Wyborczej i uznanie zebranych przez kandydatów podpisów poparcia - to najważniejsze nowości w ustawie, według której zorganizowane mają być tegoroczne wybory prezydenckie. Z poprzedniej ustawy zostaje jednak wrzucanie pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych.

13.05.2020

Terminy zmian w spisach wyborców i dostarczania pakietów nie mogą kolidować

Wybory Koronawirus

Im szybciej poznamy datę wyborów prezydenckich, tym szybciej będziemy mogli podjąć decyzję o formie głosowania. Wiąże się to też z miejscem, w którym będziemy przebywać w dniu głosowania, czyli oddamy gdzie swój głos. Według ekspertów przepisy gwarantują możliwość dopisania się do spisu wyborców. Jednak praktyka pokazuje, że pojawiały się problemy i wiele osób było pozbawionych prawa do głosowania.

13.05.2020

PiS "poprawia" głosowanie korespondencyjne - pakiet jednak do skrzynki

Wybory

Głosowanie korespondencyjne w wyborach korespondencyjnych będzie możliwe także dla wyborców, na których nałożono obowiązek kwarantanny na kilka dni przed wyborami. To poprawka PiS do projektu ustawy o tzw. hybrydowym głosowaniu, czyli w lokalach i korespondencyjnie na wniosek. Proponuje ona też, że pakiety będą dostarczane do skrzynek pocztowych.

12.05.2020

Webinarium pomoże, jak lepiej raportować o stanie gminy

Samorząd terytorialny

Do końca maja wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast muszą przygotować coroczny bilans – raport o stanie gminy. Czasu pozostało niewiele, a od tego dokumentu zależy wotum zaufania dla władzy wykonawczej, udzielane przez radę gminy. Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium 14 maja.

12.05.2020

Gowin: Wybory prawdopodobnie 28 czerwca albo 5 lipca

Wybory

Nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - zapewnia Jarosław Gowin i ocenia, że wybory odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca. Wybór terminu należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

12.05.2020

Głosowanie korespondencyjne i w lokalach - Sejm we wtorek zajmie się nową ustawą

Wybory PPK

Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.

12.05.2020

Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020

SN: Nie ma wyników wyborów prezydenckich, to nie może być protestów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.

11.05.2020

Rejestracja dziecka przez internet jest coraz popularniejsza

Administracja publiczna

Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Aby dopełnić tego obowiązku, nie trzeba iść do urzędu stanu cywilnego osobiście – możliwa jest też rejestracja dziecka online. Przypominamy, jak zarejestrować dziecko przez internet.

11.05.2020

Rząd post factum legalizuje drukowanie kart wyborczych

Wybory

Pakiety wyborcze będą do wykorzystania w tych wyborach, które przed nami - stwierdził w poniedziałek 11 maja wicepremier Jacek Sasin. Tłumaczył też, że druk kart wyborczych zlecił rząd, bo należało zabezpieczyć przeprowadzenie wyborów 10 maja. Nie zmienia to faktu, że gdy zlecano druk kart wyborczych, nie było ku temu podstawy prawnej.

11.05.2020

PKW: Marszałek ma dwa tygodnie na zarządzenie nowych wyborów

Wybory

Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.

11.05.2020

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.

11.05.2020

Rząd: Nie będzie głosowania w niedzielę, ale wydrukowane karty wykorzystamy

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.

09.05.2020

Nowe głosowanie nieprędko - czas na czynności wyborcze trudno skrócić

Wybory Koronawirus

Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.

09.05.2020

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne

Wybory

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

08.05.2020