Eksperci: Finansowa autonomia władz lokalnych jest ograniczana

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Władze samorządowe mają niewielki wpływ na budżet swoich jednostek, a dotacje i subwencje są niewystarczające. Niedofinansowana jest oświata, ale także obszar ewidencji ludności i urzędów stanu cywilnego. A zdaniem ekspertów żadna z wersji tarczy nie obejmuje realnej pomocy dla samorządów.

22.05.2020

Badanie wskaże bariery w rozwijaniu lokalnej przedsiębiorczości przez gminy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Gminy mogą wziąć udział w ankiecie na temat ich roli i utrudnień w stymulowaniu procesów rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym. Badanie odbywa się w kontekście trudnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 i ma być szansą na zainicjowanie debaty o roli samorządów we wspieraniu rozwoju. Rezultatem będzie raport, który zostanie opublikowany w czerwcu.

22.05.2020

Gminy liczą pieniądze na wybory i oczekują większych dotacji

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Samorządy zwracają uwagę, że koszty organizacji wyborów będą wyższe niż pierwotnie szacowano, konieczne jest więc określenie nowych zasad ustalania wysokości dotacji na ten cel. Tymczasem pieniądze przekazane przed 10 maja leżą na kontach i gminy czekają na decyzję, czy będą je zwracać, czy przeznaczą na nowe wybory.

22.05.2020

Ochrona sygnalistów w samorządach tematem webinarium

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Pracownicy administracji samorządowej będą mogli korzystać z nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami.

21.05.2020

Szef PKW: Maleją szanse na prawidłowe przeprowadzenie wyborów

Wybory

Jest jeszcze szansa, ale każdy dzień powoduje, że te szanse są coraz mniejsze, każdy dzień powoduje, że nastąpi spiętrzenie kolejnych czynności wyborczych - ostrzega sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I mówi m.in. o czasie na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów i na policzenie ich przez PKW.

21.05.2020

PUP zapchane, firmy czekają na wypłaty, rząd wini samorządy

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Tysiące przedsiębiorców czekają na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Tymczasem urzędy pracy, mimo działania nawet w soboty, i tak są zapchane wnioskami. Nowe zadanie przerosło ich możliwości, bo w epidemii połowa kadry nie pracuje. Termin czekania na wypłatę był liczony w dniach, a wydłużył się do... miesięcy. Sprawdziliśmy, co nie działa i jak temu zaradzić.

21.05.2020

Subwencja wcześniej, janosikowe później - tarcza antykryzysowa 4 dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

W przyjętym przez rząd projekcie ustawy są kolejne zmiany dla samorządów. Tarcza antykryzysowa 4 wprowadza możliwość wcześniejszego przekazywania samorządom w 2020 r. subwencji ogólnej z budżetu państwa, m.in. w części oświatowej. Wśród rozwiązań jest też uelastycznienie w 2020 r. wymogu równoważenia strony bieżącej budżetu.

20.05.2020

NIK: Coraz więcej dzikich zwierząt w miastach, coraz więcej pracy dla gmin

Samorząd terytorialny

Rozrastające się miasta wkraczają coraz mocniej w naturalne siedliska dzikich zwierząt. Zwierzęta szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, ale ich występowanie w przestrzeni miejskiej często prowadzi do sytuacji konfliktowych - groźnych zarówno dla samych zwierząt jak i ludzi. NIK sprawdziła, jak gminy zajmują się ochroną mieszkańców i ich mienia przed zagrożeniami powodowanymi przez takie zwierzęta.

20.05.2020

Burmistrzowie zwalniali z opłat za parkowanie - według wojewodów nielegalnie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Wiele miast już na początku epidemii podjęło decyzje o rezygnacji z opłat w strefie płatnego parkowania. Właśnie wznawiają ich pobieranie, bo trwa „odmrażanie” gospodarki, jest więcej autobusów, a na ulgach straciły wpływy do budżetów. Tymczasem okazuje się, że zawieszanie opłat miało błędne podstawy, bo wydawali je burmistrzowie i prezydenci, a powinny - rady.

20.05.2020

Prawie połowa urzędników służby cywilnej pracuje zdalnie

Administracja publiczna Koronawirus

Ponad 42 procent wszystkich członków korpusu służby cywilnej, czyli prawie 52 tysięcy osób, pracuje zdalnie. To głównie urzędnicy ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędów centralnych. Powodem jest minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

19.05.2020

Politycy coraz bliżej porozumienia w sprawie terminu wyborów

Wybory

Podczas spotkania w Senacie politycy obozu rządzącego i opozycji doszli we wtorek do porozumienia w sprawie terminu wyborów prezydenckich, który pozwoli na zaprzysiężenie nowego prezydenta przed 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy - wynika z nieoficjalnych informacji. Jednak daty wyborów nie ustalono.

19.05.2020

Nie każde przestępstwo w interesie społecznym w czasie epidemii będzie bezkarne

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

W ustawie antykoronawirusowej znalazł się przepis umożliwiający uniknięcie odpowiedzialności karnej w związku z dokonywaniem zakupów i usług mających służyć walce z epidemią. Jednak jak piszą Agnieszka Najda-Krocz i Agnieszka Smagacz, nie jest on workiem bez dna i nie każde nadużycie lub przekroczenie uprawnień w tym zakresie nie będzie mogło pozostać bezkarne.

19.05.2020

Rządowy pełnomocnik pracuje z samorządami nad kodeksem cyfrowym

Samorząd terytorialny Prawo AI

„Dekalog wyzwań cyfrowych” to dziesięć obszarów problemowych, którymi zajmie się grupa ekspertów rządowo-samorządowych. Wśród celów jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa, efektywności działania oraz optymalizacji kosztów samorządowych systemów IT. Według ekspertów, paradoksalnie epidemia może pomóc samorządom przejść na wyższy poziom technologiczny.

19.05.2020

Urzędnicy: Państwo też powinno chronić miejsca pracy

Finanse publiczne Administracja publiczna HR Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Redukcja etatów i zmniejszenie wynagrodzeń w administracji mają być fakultatywne, zależne od stanu budżetu. Mimo że nie ma nadal rozporządzenia w tej sprawie, groźba zwolnień i obniżek nadal budzi duże obawy urzędników. Tym bardziej, że w wielu miejscach nadal brakuje kadr, a w związku z pandemią - przybyło pracy. W tym roku na pewno nie będzie nowych mianowań.

19.05.2020

Wybory tylko korespondencyjne w gminie lub regionie możliwe, ale trudne i ryzykowne

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Jeśli w jakiejś gminie sytuacja epidemiczna będzie szczególnie zła, minister zdrowia będzie mógł tam zarządzić w wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Samorządowcy obawiają się, że skala organizacji takiej operacji może przerosnąć możliwości urzędu. Zwłaszcza gdy decyzja zapadnie w ostatniej chwili.

18.05.2020

Prezydent Warszawy kandydatem na prezydenta państwa, ale na razie dymisja niekonieczna

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy to nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Zgodnie z prawem podczas kampanii może nadal zajmować fotel włodarza miasta. Problem pojawi się, jeśli będzie prowadził ją bardzo aktywnie – wtedy wskazany jest urlop i przekazanie obowiązków zastępcy. Wbrew medialnym zapowiedziom, nie może być mowy o wyznaczeniu komisarza.

15.05.2020

Gminy wiejskie proponują bon inwestycyjny - milion złotych dla najsłabszych samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Propozycję wprowadzenia finansowego narzędzia wsparcia dla obszarów wiejskich w postaci Gminnego Bonu Inwestycyjnego przedstawił Związek Gmin Wiejskich RP. Korporacja chce, ze wsparciem rządu, wprowadzić bon w wysokości 1 miliona złotych na każdą gminę. Pieniądze miałyby być przeznaczone na inwestycje i wkład własny do projektów i przeciwdziałać kryzysowi i stagnacji gospodarczej.

15.05.2020

Wybory: Nie ma jeszcze terminu, ale będzie kłopot, jeśli druga tura wypadnie po zakończeniu kadencji

Wybory Koronawirus

Możliwe, że ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się już po zakończeniu kadencji prezydenta, a nie można jej przedłużyć nawet o kilka dni. Tymczasem urząd nie może być nieobsadzony. Prawo nie przewiduje sytuacji, że wybory nie odbyły się, ale można wyinterpretować, że prezydenta zastąpiłby marszałek Sejmu. Kalendarz wyborczy nie jest z gumy, ale trzeba będzie go skrócić maksymalnie.

15.05.2020

Zarządcom dróg grożą kary za nieprzekazanie informacji o głównych drogach

Samorząd terytorialny Transport

Związek Powiatów Polskich alarmuje, że zarządcom dróg, którzy do 30 stycznia nie przekazali informacji o podległych im głównych drogach, naliczane są wysokie kary. Tysiąc złotych kary za dzień opóźnienia to niewspółmierna do skali przewinienia kara – uważa Związek Powiatów Polskich.

14.05.2020