Mniej osób wypożycza rowery miejskie, wśród przyczyn hulajnogi

Samorząd terytorialny

Nawet o 30 procent spadło wypożyczanie rowerów miejskich. Autorzy raportu „Ostre hamowanie roweru miejskiego” zastanawiają się nad powodami tego zjawiska. Wśród przyczyn wymieniane jest pojawienie się elektrycznych hulajnóg na minuty, obawy o bezpieczeństwo, długotrwałe przetargi i… własne rowery.

09.03.2020

Neutralność klimatyczna wymaga na nowo przemyślenia funkcjonowania miast

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu chce razem z praktykami zastanowić się, jak wesprzeć miasta w ich transformacji w kierunku przyjaznych i neutralnych klimatycznie miejsc. Specjalne warsztaty mają zainspirować zmiany legislacyjne, które spowodują, że miasta staną się bardziej przyjaznymi miejscami do życia. Rozwiązania skupią się też na wykorzystaniu środków z przyszłej perspektywy unijnej na lata 2021-27.

09.03.2020

Atak hakera w gminie - resort cyfryzacji przygotowuje plan obrony

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ministerstwo cyfryzacji planuje przygotowanie dla samorządów procedur zabezpieczających dane przed atakami hakerskimi, zwłaszcza w małych urzędach gmin i powiatów. Zagrożenie jest poważne, bo cyberatak może opóźnić wypłaty świadczeń, uniemożliwić ściąganie podatków lokalnych i usunąć bazy dłużników gminy czy dokumentację projektów unijnych.

09.03.2020

Miasta apelują do rządu o stabilne zasilanie finansowe samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Jeszcze w tym roku powinny być wprowadzone zmiany systemowe w finansach samorządowych – apeluje Związek Miast Polskich. Uczestnicy odbywającego się we Wrocławiu zgromadzenia podkreślili, że muszą one uwzględniać zasady takie jak samodzielność samorządów w realizacji zadań własnych i rekompensowanie ubytków w dochodach własnych.

06.03.2020

RPO: Można swobodnie wystąpić ze spółki wodnej, członkostwo jest dobrowolne

Samorząd terytorialny

Konstytucja zapewnia wolność zrzeszania – każdy może swobodnie przystąpić do różnych gremiów. Przewiduje również możliwość swobodnego występowania z nich. Przepisy nie dopuszczają jakiegokolwiek przymusowego członkostwa w spółce wodnej – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo europejskie

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Trwa Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu

Samorząd terytorialny

Pogorszenie się sytuacji finansowej miast, starania Związku Miast Polskich o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach we wpływach z PIT, plany organizacji 30. rocznicy wyborów samorządowych oraz sprawozdania związane z działalnością w 2019 roku i plany na ten rok.

06.03.2020

Samorządy walczą ze skutkami upadku banku, rząd trochę pomaga

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Wciąż nie ma pomysłu, jak pokryć straty samorządów po upadku sanockiego banku i jak przeciwdziałać takim sytuacjom. Rząd przesunął subwencje i proponuje kredyty, a nie bezzwrotną pomoc. Czy obawia się precedensu pomagania samorządom w wychodzeniu z kryzysu? A wyszły kolejne problemy – jak to ująć w klasyfikacji budżetowej czy dotyczące pieniędzy podopiecznych DPS.

06.03.2020

Rząd chce zmienić sposób szacowania skutków suszy

Samorząd terytorialny Środowisko

Rolnicy wciąż czekają na odszkodowania za likwidację skutków ubiegłorocznej suszy, a w tym roku może być kolejna. Rząd pracuje więc nad usprawnieniem procedury szacowania strat. Chce korzystać ze sztucznej inteligencji, jedną z propozycji jest też ubezpieczenie spadku dochodów, zamiast ubezpieczania plonów. Mowa jest także o lepszym gospodarowaniu zasobami wody.

06.03.2020

Program „Aktywny Samorząd” wesprze finansowo niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Można składać wnioski o pieniądze na poruszanie się i transport osób niepełnosprawnych w życiu codziennym, zakup sprzętu elektronicznego i szkolenia. Beneficjentami programu „Aktywny Samorząd” mogą być osoby niepełnosprawne i powiaty.

05.03.2020

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

05.03.2020

Gminy chcą subwencji ekologicznej za obszary objęte ochroną

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy, na terenie których znajdują się parki narodowe czy inne obszary chronione, tracą na tym finansowo. Firmy nie chcą inwestować, zahamowane jest budownictwo, co uderza w mieszkańców. Stąd ciągnące się latami protesty przeciwko tworzeniu nowych form ochrony przyrody. Rozwiązaniem mogłaby być specjalna subwencja jako rekompensata,

05.03.2020

Samorządy mogą wnioskować o pieniądze na aktywizację osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma w tym roku dla powiatów i województw prawie 1,2 miliarda złotych na inicjatywy wspierające rehabilitację zawodową i społeczną. Dzięki otrzymanym funduszom samorządy będą likwidować bariery architektoniczne, komunikacyjne i techniczne.

04.03.2020

Dowód z warstwą elektroniczną działa już od roku

Administracja publiczna

Prawie trzy miliony Polaków odebrało już swój dowód z warstwą elektroniczną. Jedna z głównych zalet dokumentu, który jest dostępny od roku, to bezpieczeństwo. Właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną czy korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

04.03.2020

Samorządy chcą spalarni, ale nowe powstaną, gdy znajdą się na liście ministra klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce istnieje konieczność dalszej budowy spalarni – potwierdza resort klimatu, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom wielu samorządów. Podkreślają one, że termiczne przetwarzanie śmieci jest alternatywą dla ich zalegania na składowiskach i uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jednak te inwestycje nie mogą już liczyć na wsparcie UE.

04.03.2020

Śląskie samorządy: Inwestycje wokół Centralnego Portu grożą kataklizmem urbanistycznym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Samorządowcy ze Śląska apelują o konsultowanie inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Ich zdaniem budowa nowych korytarzy drogowych i kolejowych grozi wywłaszczeniami tysięcy mieszkańców, wyburzeń domów oraz kataklizmem urbanistycznym i planistycznym. Jak oceniają, rząd prowadzi konsultacje "zza biurka".

03.03.2020

Samorządy chcą wyższych wpływów z PIT, bo brakuje na drogi i kanalizację

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Władze lokalne powinny mieć odpowiednie zasoby pieniędzy i funkcjonować w stabilnych warunkach prawnych – uważają samorządowcy. Ich zdaniem obniżki podatku PIT w ciągu roku nie budują zaufania między rządem a samorządem. Są też wśród przyczyn naruszeń zasady adekwatności, zgodnie z którą prawo nie powinno ograniczać dochodów samorządów, żeby nie mogły realizować zadań.

03.03.2020

Senat szykuje cztery projekty dla poprawy finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Projekt ustawy przywracającej subwencję rekompensującą w systemie dochodów samorządów, zmiana ustawy o dochodach samorządów w zakresie rekompensaty z tytułu ubytków w dochodach z PIT, wprowadzenie subwencji rozwojowej oraz subwencji ekologicznej – to inicjatywy, które wniesie senacka komisja samorządu do procesu legislacyjnego.

02.03.2020

Samorządowcy: Pogarsza się sytuacja ekonomiczna miast i gmin

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Z przygotowanego przez Związek Miast Polskich raportu o stanie finansów samorządów wynika, że gwałtownie rosną koszty zadań publicznych, a jednocześnie spadają dochody samorządów - twierdzi Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, prezes Związku Miast Polskich.

02.03.2020