Antykorupcyjne wytyczne CBA dla administracji to wstęp i drogowskaz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Brakuje koordynacji działań i strategii przeciwdziałania korupcji w administracji. Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało więc wytyczne, ale zdaniem ekspertów to dopiero początek procesu. Niezbędna jest też świadomość szefów urzędów oraz stworzenie takich systemów i programów w instytucjach publicznych.

29.09.2020

Drastycznie mniej mianowań w służbie cywilnej w kolejnych latach

Administracja publiczna Koronawirus Służba cywilna

Rząd określił plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023. Ich liczba, pierwotnie planowana w przyszłym roku na 550 osób wyniesie ostatecznie tylko 30. Argument to trudna sytuacja finansów publicznych spowodowana pandemią i ograniczanie kosztów osobowych w administracji.

28.09.2020

Ostatnie dni drugiej tury naboru do Funduszu Inwestycji Lokalnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Jeszcze tylko do 30 września samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje, również na wkład własny do inwestycji, na pomoc firmom i ich pracownikom. W puli jest 6 mld złotych.

28.09.2020

Specjalni koordynatorzy mają zadbać o dostępność urzędów dla osób o szczególnych potrzebach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od 30 września w każdym urzędzie będzie musiał funkcjonować koordynator do spraw dostępności. Ma on czuwać, żeby urząd był dostępny dla każdego - architektonicznie - bez barier i schodów, ale także informacyjnie - z użyciem języka migowego i tekstów łatwych do czytania oraz - cyfrowo. Dla urzędów wiąże się to z przeorganizowaniem systemu pracy, czasem i kosztami.

28.09.2020

Dowód osobisty z odciskiem – będzie drożej, dalej i bez e-usługi

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Odciski palców w dowodach osobistych wzmocnią ich bezpieczeństwo, ale utrudnią życie obywatelom. Nie zawsze da się wyrobić ten dokument w najbliższym urzędzie, bo wbrew zasadzie odmiejscowienia zadań – ich liczba ma zostać drastycznie ograniczona. Nawał pracy grozi też tym gminom, które zostaną wyznaczone do załatwiania tych formalności

26.09.2020

Misja OBWE krytycznie o wyborach prezydenckich w Polsce

Wybory

Niejasne reguły wyborcze, wprowadzane tuż przed głosowaniem zmiany w prawie, udział urzędników w kampanii po stronie jednego z kandydatów i nieobiektywne, a nawet stronnicze media państwowe - takie m.in. zarzuty postawiła misja Organizacji Bezpieczenstwa i Współpracy w Europie w stosunku do tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce.

25.09.2020

NIK: Mazurskie samorządy zadbały o dziedzictwo kulturowe i naturalne

Samorząd terytorialny

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał 834 mln zł unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego regionu oraz poprawy jego potencjału turystycznego. NIK sprawdziła, jak przebiegała ich realizacja. Mimo pewnych nieprawidłowości, ogólna ocena działań samorządów i urzędu marszałkowskiego jest pozytywna.

25.09.2020

Anty-LGBT czy prorodzinne? Kontrowersje wokół „dwóch rodzajów” samorządowych uchwał

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Czy karty praw rodziny można wrzucać do jednego worka z uchwałami o strefach wolnych od LGBT? Wspierają rodziny, są "pro", nie ma w nich mowy o LGBT – mówią samorządowcy. Wprost nie ma, bo są sprytnie pisane, to „cwaniactwo legislacyjne”, a samorząd nie ma prawa określać, co jest rodziną – mówią przeciwnicy. A chodzi o pieniądze, których mogą nie dostać samorządy.

25.09.2020

Poczta: Więcej płatności bezgotówkowych w czasie pandemii

Administracja publiczna

Wzrost płatności bezgotówkowych i zwiększenie zainteresowania aplikacją mobilną zaobserwowała w ostatnich miesiącach Poczta Polska. Celem Poczty jest też zapewnienie klientom świadczenia jak największej liczby usług, z których będą mogli korzystać bez wychodzenia z domu.

24.09.2020

Budżety obywatelskie odchudzone przez COVID i kryzys finansowy

Miasta przeznaczają mniej pieniędzy na budżety obywatelskie - w niektórych z nich fundusze te zostały drastycznie ucięte. Wpływ na to ma pandemia i ogólna słaba kondycja finansowa samorządów. Jednak ważne jest, kiedy kwoty zostały zmniejszone przez samorządy, bo może to być uznane za sprzeczne z prawem przez organy nadzoru.

24.09.2020

Sąd Najwyższy pyta TSUE o los pieniędzy z UE zdeponowanych w upadłym banku 

Finanse Prawo europejskie

Czy do masy upadłości banku powinny zaliczać się pieniądze, które były wpłacone na rachunek bankowy gminy i stanowiły dofinansowanie inwestycji w ramach projektu unijnego - takie pytanie Izba Cywilna Sądu Najwyższego skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

23.09.2020

Uruchomiono samorządowy portal samorzad.gov.pl

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Każdy samorząd może już uruchomić stronę internetową urzędu gminy lub starostwa powiatowego w Serwisie Samorządów Jednostek Terytorialnych na rządowej platformie Gov.pl. Stworzony przez resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz cyfryzacji portal ma służyć do kontaktów z mieszkańcami i prowadzić swój BIP.

23.09.2020

Senat proponuje wzmocnić pozycję seniorów

Samorząd terytorialny

Komisja Praw Człowieka Senatu skierowała na ręce marszałka izby wyższej projekt ustawy o samorządzie gminnym. Projekt ustawy ma na celu stworzenie podstaw prawnych do utworzenia powiatowych i wojewódzkich rad seniorów, umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie działalności samorządowych rad seniorów.

23.09.2020

TSUE: Kraj może wprowadzić wymóg zezwolenia na najem krótkoterminowy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu prejudycjalnym uznał, że prawo krajowe wprowadzające wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem mieszkania klientom zatrzymującym się przejazdem bez zameldowania, jest zgodne z prawem UE. Zdaniem TSUE uzasadnieniem jest przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.

23.09.2020

Delikt czy zobowiązanie - trwa spór o dotacje dla niepublicznych przedszkoli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta walczą, by przez nieprecyzyjne prawo nie straciły ogromnych kwot z własnych budżetów na rzecz przedszkoli niepublicznych. Chodzi o sprawę uzupełnienia dotacji sprzed lat. Niestety, jak dotąd wykładnia jest niekorzystna dla samorządów. Z kolejną skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego wystąpił właśnie Przasnysz.

23.09.2020

Raport: Wzrost zainteresowania cyfryzacją podczas pandemii

Nowe technologie Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport o cyfryzacji podczas pandemii. Podsumowuje w nim rosnące zainteresowanie Polaków e-administracją, nowe e-usługi i kwestie bezpieczeństwa w sieci. Tym bardziej że w pandemii duża część życia przeniosła się do internetu.

22.09.2020

NIK: Wiele błędów i zaniedbań przy realizacji Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych

Administracja publiczna

Polska jest w czołówce państw europejskich, w których w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób. Sytuacji nie zmienił realizowany od kilku lat Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiega jego realizacja. Okazuje się, że przygotowanie projektu było nierzetelne, nadzór nad jego realizacją nieskuteczny, planowanie wydatków nieefektywne, a efekty niewielkie.

22.09.2020