Prof. Płatek: Żołnierz na granicy popełnia przestępstwo umyślne, jeśli nie udziela pomocy

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Żołnierz i pogranicznik na granicy, zanim przystąpi do pracy, składa przysięgę na wierność Konstytucji RP. Przysięga ta mówi, że jest on zobowiązany udzielić pomocy stosownej do przepisów obowiązujących w tym kraju, wynikających z Konwencji Genewskiej i art. 56 Konstytucji. W związku z tym nie udawajmy, że taki żołnierz nie popełnia przestępstwa umyślnego - mówi prof. Monika Płatek,

01.09.2021

NSA: Umowa z urzędnikiem to informacja publiczna, ale prawo do prywatności nadal obowiązuje

Administracja publiczna Prawo pracy RODO

Umowa o pracę osoby pełniącej funkcję publiczną stanowi informację publiczną. Z jej treści mogą wynikać kwestie dotyczące dysponowania majątkiem publicznym oraz zasady działania danej jednostki. Nie oznacza to jednak, że wyłączona zostaje ochrona prywatności. Organ powinien ustalić czy wnioskowana informacja jest niezbędna z punktu widzenia celów prawa do informacji

31.08.2021

Nowa ustawa ma podnieść rangę parków narodowych

Środowisko Administracja publiczna

Podkreślenie rangi parków narodowych w ochronie dziedzictwa przyrodniczego kraju, ale także ochrona dziedzictwa kulturowego - to główne cele ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak podkreśla minister Michał minister Kurtyka, park narodowy pozostanie najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce.

30.08.2021

TVN24 ma decyzję pozwalającą na nadawanie w oczekiwaniu na koncesję

Administracja publiczna

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w poniedziałek, że jej przewodniczacy Witold Kołodziejski wysłał do operatorów telewizyjnych zgodę na wpis do rejestru programu „TVN24” na koncesji Discovery Communications Benelux B.V. Z komunikatu KRRiT wynika, że nie jest to oczekiwana przez tę stację koncesja, ale decyzja pozwoli TVN24 na nadawanie w oczekiwaniu na koncesję.

30.08.2021

Strażnik miejski ukarze pirata na hulajnodze lub rowerze

Prawo karne Administracja publiczna

Od 31 sierpnia strażnicy gminni i miejscy będą mogli karać mandatami osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Mandat do 500 zł strażnicy będą mogli wymierzyć za poruszanie się zbyt szybko po chodniku lub drodze dla pieszych, a także za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

30.08.2021

Rząd wprowadza parapodatki i liczy dochody, o celach zapomina

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Opłata od torebek foliowych miała ograniczyć ilość śmieci, podatek cukrowy – zmniejszyć spożycie cukru, opłata od tzw. małpek – alkoholu. Do budżetu wpływają z nich grube miliony, jednak, jak się okazuje, nikt już nie sprawdza, czy założone cele faktycznie są realizowane. Wiadomo natomiast, że... małpki urosły – by firmy nie musiały płacić podatku, sprzedają alkohol w większych butelkach.

30.08.2021

Rząd zapowiada ubezpieczenie od klęsk żywiołowych

Administracja publiczna Rynek

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym roku rząd przyjmie wielki program ubezpieczenia od klęsk żywiołowych. Polisy mają być powszechne i dostępne dla wszystkich rolników. Premier Morawiecki zapewnił, że nie będzie to program komercyjny.

29.08.2021

Specustawa o wykorzystaniu lasów pod inwestycje podpisana

Środowisko Administracja publiczna

Prezydent w sobotę w Stalowej Woli podpisał specustawę dotyczącą pozyskania gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Nowelizacja przepisów ma pozwolić na zamianę gruntów w tych miastach m.in. pod inwestycje związane z elektromobilnością. - Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku,

29.08.2021

WSA: Społeczeństwo ma prawo poznać raport z wypadku lotniczego

Administracja publiczna Transport

Raport końcowy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego jest informacją publiczną. Zarówno ustawa Prawo lotnicze, jak i wydane na jej podstawie rozporządzenie w sprawie trybu pracy tego gremium nie zakłada ograniczeń w tym zakresie. Natomiast unijne prawo stanowi wprost, że raport podaje się do publicznej wiadomości w możliwie najkrótszym terminie.

28.08.2021

Sejmik województwa lubelskiego potwierdził uchwałę anty LGBT

Administracja publiczna

Sejmik Województwa Lubelskiego podtrzymał stanowisko w sprawie LGBT. Za uchyleniem było 14 radnych, przeciw – 17. Zwolennicy anulowania uchwały z 2019 roku mówili o możliwości utraty środków z UE. Marszałek województwa zapewnił, że nie ma takiego zagrożenia. 19 sierpnia taką samą decyzję podjął sejmik województwa małopolskiego.

27.08.2021

Będzie podwyżka uposażeń funkcjonariuszy ABW

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Z 3,86 do 3,97 ma wzrosnąć wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podwyżka ma urealnić jej wartość do rzeczywistej wysokości wynikającej z wielkości funduszu uposażeń funkcjonariuszy ujętej w ustawie budżetowej na rok 2021. Projekt rozporządzenia w tej sprawie właśnie został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

27.08.2021

Jak pisać teksty urzędowe? Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przygotowanie pisma do urzędu wcale nie musi być wyzwaniem, a mimo to często nastręcza trudności. Jak skomponować pismo, jakich słów użyć i jak informować o sprawie? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego 31 sierpnia organizuje bezpłatne webinarium „Ja i urząd. Jesteśmy w kontakcie”.

27.08.2021

NIK: Nie wszystkie zmiany w Funduszu Sprawiedliwości zgodne z rekomendacjami

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.

27.08.2021

Niech Trybunał Konstytucyjny powie jak podać uchodźcom lekarstwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Nieporadność w radzeniu sobie z kryzysem na granicy premier tłumaczy koniecznością obrony świętego polskiego terytorium i koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Nie brzmi to wiarygodnie w ustach szefa rządu, który osiągnął szczyty w manipulowaniu prawem, czy wręcz w jego łamaniu.

27.08.2021

WSA: Prokuratorskie nagrody do ujawnienia bez względu na intencje wnioskodawcy

Administracja publiczna Prokuratura

Stowarzyszenie chciało pozyskać informacje o nagrodach w prokuraturze. Organ uznał, że ich nie udostępni, ponieważ zostaną one wykorzystane do szykanowania prokuratorów oraz prowadzenia polemiki z przyjętym modelem organizacji i funkcjonowania prokuratury. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku,

27.08.2021

Likwidacja użytkowania wieczystego - czy da się pogodzić ogień z wodą?

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Na oficjalnych stronach rządowych pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad zmianą przepisów prawa, które pozwolą na likwidację prawa użytkowania wieczystego. Czy istnieją realne szanse na powszechne i oparte o akceptowalne przez użytkowników wieczystych będących przedsiębiorcami, warunki finansowe, aby zlikwidować prawo użytkowania wieczystego?

27.08.2021

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.

27.08.2021

RPO: Minister ograniczył ustawowy dostęp do procedury uchodźczej

Administracja publiczna Prawo europejskie

Obowiązująca od soboty nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie osób nielegalnie przekraczających granicę powoduje, że wynikające z Konwencji Genewskiej i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP prawo cudzoziemców do ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową stało się fikcją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

26.08.2021

Piotr Uściński będzie nowym wiceministrem od budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zastąpi na tym stanowisku Annę Kornecką i będzie odpowiadał m.in. za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Pozostałymi wiceministrami w tym resorcie są: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak. Wciąż wolna jest teka ministra.

26.08.2021

ETPC nakazuje pomóc migrantom, ale nie wymaga ich wpuszczenia

Administracja publiczna

Polska ma obowiązek zapewnić opiekę medyczną oraz żywność, wodę i ubrania dla koczujących na polsko-białoruskiej granicy w poblizu Usnarza Górnego - zdecydował w środę Europejski Trybunał Praw Człowieka w odpowiedzi na wniosek złożony przez grupę polskich prawników. Trybunał nie nakazał jednak wpuszczania migrantów do Polski. Zdaniem MSZ potwierdza to stanowisko polskich władz.

26.08.2021