Ośrodki egzaminowania kierowców chcą podwyżki opłat i pensji egzaminatorów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego walczą o podwyższenie opłaty za egzaminy na prawo jazdy. Argumentują, że od blisko 8 lat nie były waloryzowane, co przy obecnej inflacji i wzroście kosztów powoduje kłopoty finansowe większości z nich. Domagają się też podwyżki wynagrodzeń egzaminatorów, które nie były podnoszone 14 lat. Resort infrastruktury nie chce podwyżek, bo są społecznie nieakceptowane.

06.12.2021

Prof. Ostojski: Tam gdzie prawa człowieka, potrzeba zdecydowanej reakcji sądów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy administracyjne powinny mieć możliwość zmiany decyzji organu administracji, w sytuacjach wyjątkowych, takich jak sprawy imigracyjne, gdzie zagrożone są prawa człowieka, czego powinien dowodzić zgromadzony w sprawie materiał dowodowy - mówi dr hab. Przemysław Ostojski, profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, który badał kwestie wzmocnienia uprawnień orzeczniczych sądów.

06.12.2021

Znakoza na polskich drogach nie ułatwia jazdy

Drogi Administracja publiczna

Las przy drogach ma się coraz lepiej - las znaków drogowych, od których kierowcy dostają oczopląsu. Eksperci wskazują, że znaków jest dużo, a do tego często posadowione są niezgodnie z organizacją ruchu i zamiast pomagać - szkodzą. GDDKiA powołała zespół ekspertów, który ma doprowadzić do zmian w przepisach, aby ograniczyć tę klęskę urodzaju. Znaków ma być mniej i mają być bardziej przejrzyste.

04.12.2021

Nowy pełnomocnik ds. mediów napisze gniewną recenzję, ale Netflixa nie odetnie

Administracja publiczna

Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.

04.12.2021

NSA: Członkostwo w radzie seniorów nie tylko dla osób starszych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może wprowadzić definicji pojęcia „senior” lub określić wieku uprawniającego do uczestnictwa w radzie seniorów. W skład tego gremium mogą bowiem wchodzić przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na ich rzecz. Tym samym członkostwo w tym gremium nie jest zależne od wieku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.12.2021

RPO pyta o warunki socjalne i wsparcie psychologiczne żołnierzy na granicy

Administracja publiczna

O warunki socjalne, sposób przygotowania do służby w nietypowych warunkach i pomoc psychologiczną dla żołnierzy skierowanych na granicę z Białorusią pyta w liście do minstra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. O liście RPO biuro rzecznika poinformowało w piątek.

03.12.2021

Nowe znaki informują gdzie naładować pojazd elektryczny

Drogi Administracja publiczna

Od 2 grudnia weszły w życie przepisy pozwalające na montowanie przy drogach w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Zmiany dotyczą również wprowadzenia zbiorczych tablic informacyjnych oraz znaków zapowiadających zbliżający się pas wyłączenia na drodze ekspresowej.

03.12.2021

Czy można pominąć nowy przepis kodeksu, gdy pozwany jest sąd - SN podejmie uchwałę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.

Sądy mają wątpliwości, jakie będą skutki niestosowania się do nowych regulacji w kodeksie postepowania cywilnego, które dotyczą przekazania sprawy innemu sądowi spraw w toku, gdy pozwanym jest Skarb Państwa. A konkretnie sam sąd. Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozważy podjęcie uchwały w tej sprawie, mając na uwadze konstytucyjne gwarancje do bezstronnego rozpoznania sprawy.

03.12.2021

NSA: Udział przyszłego inkasenta w głosowaniu to poważne naruszenie prawa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

W głosowaniu nad uchwałą wziął udział radny, który na mocy tego aktu miał zostać inkasentem. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było ono istotne, więc uchwała nie została uchylona. Zdania tego nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał bowiem, że stwierdzone uchybienie może prowadzić do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie.

03.12.2021

Na nowelizacji ustawy o służbie cywilnej stracą niektórzy urzędnicy

Administracja publiczna Służba cywilna

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej może negatywnie wpłynąć na wynagrodzenie inspektorów inspekcji transportu drogowego oraz ochrony środowiska – uważa OPZZ. Zdaniem Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej projekt nie rozwiązuje zasadniczych problemów służby: waloryzacji wynagrodzenia, braku przejrzystości naboru oraz postępującego upolitycznienia wyższych stanowisk w urzędach.

03.12.2021

Jeden głos zdecydował o pracach nad projektem o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W czwartkowym głosowaniu PiS jednym głosem obroniło swój projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 204 posłów, a przeciw 205. Głosowanie miało miejsce po przeprowadzonym we wtorek pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o instytucji, która ma być "merytorycznym zapleczem dla organicznej polityki prorodzinnej".

02.12.2021

Każda gmina, niezależnie od liczby mieszkańców, będzie mogła stworzyć strefę czystego transportu

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo AI

Sejm poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności dotyczących m.in. zmian zasad tworzenia stref czystego transportu w gminach niezależnie od liczby mieszkańców. Ustawa reguluje też procedury instalacji punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych, definicję roweru wspomaganego elektrycznie oraz dodatkowe uprawienia dla posiadaczy kategorii B prawo jazdy.

02.12.2021

Dziennikarz w pasie przygranicznym z aniołem stróżem

Administracja publiczna

Straż Graniczna przedstawiła, w związku zakończeniem stanu wyjątkowego i wejściem w życie nowej ustawy, zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. To komendant Straży Granicznej ustala, kiedy ma tam pracować dziennikarz, jaką trasą się przemieszczać. Mundurowi mogą zakazać też przedstawicielom mediów filmowania wskazanych obiektów oraz osób.

02.12.2021

NIK: Urzędy nieprzygotowane do pracy zdalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak urzędy poradziły sobie z przejściem na pracę zdalną po wybuchu epidemii. Na 40 zbadanych urzędów aż 34 nie były przygotowane do wykonywania zadań na odległość, głównie z powodu braku sprzętu i barier technicznych. NIK podkreśla, że potrzeba działań systemowych, które doprowadzą do cyfrowej transformacji administracji publicznej.

02.12.2021

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?

Administracja publiczna Prawo pracy

W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski – pisze Karol Wysocki.

02.12.2021

Urząd "nie słucha", sąd administracyjny zmieni mu decyzję - szykuje się reforma

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd administracyjny powinien móc zmienić decyzję organu, a jego właściwość miejscowa powinna być wyznaczana według miejsca zamieszkania czy siedziby skarżącego - wynika z badań zleconych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. MS nie ukrywa, że analizuje działanie tych sądów, a wnioski będą podstawą do ewentualnych zmian. A prawnicy ostrzegają, że źle przeprowadzone - znacznie wydłużą postępowania administracyjne.

02.12.2021

Straż Graniczna od piątku pozwoli mediom na pracę przy granicy

Administracja publiczna

Obecność dziennikarzy na granicy z Białorusią będzie możliwa na podstawie akredytacji udzielanych przez komendantów placówek Straży Granicznej - poinformował w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. A rzecznik rządu zapowiedział, że na Podlasiu od piątku utworzone zostanie centrum prasowe. Nie będą tam natomiast wpuszczani aktywiści organizacji i politycy.

01.12.2021

RPO: Ustawa o dostępności cyfrowej musi uwzględniać potrzeby głuchych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dziś przepisy nie zapewniają efektywnych środków ochrony przed dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami w dostępie cyfrowym stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, projekt ustawy powinien być uzupełniony o przepisy gwarantujące osobom głuchym ich prawa.

01.12.2021

RPO: Nieuzasadniony próg 35. lat życia dla kandydata do Straży Granicznej. Kryterium zostanie zniesione

Administracja publiczna

RPO nie dostrzega racjonalnego uzasadnienia cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej w porównaniu z innymi służbami mundurowymi. Trybunał Konstytucyjny pozwala w pewnych sytuacjach na zróżnicowanie sytuacji prawnej podmiotów podobnych. Musi to jednak być uzasadnione - inaczej zróżnicowanie nabiera charakteru dyskryminacji - zauważa Rzecznik. Komenda Główna SG zapowiada zniesienie tego kryterium wieku. Odpowiedni projekt skierowano już do rozpatrzenia przez rząd.

01.12.2021