Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło, gdzie zarejestrowano najwięcej pojazdów

Administracja publiczna Prawo AI

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w pierwszej połowie roku zarejestrowano w Polsce 900 tysięcy pojazdów. Najwięcej w Warszawie - ponad 60 tysięcy. Z raportu bazy CEPIK wynika też, że Polacy chętnie korzystają w systemie z takich e-usług jak Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus.

08.07.2019

Tomasz Słaboszowski nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Prezes Rady Ministrów powołał w piątek Tomasza Słaboszowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Nowy wiceminister będzie również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powołanie wręczył minister finansów Marian Banaś.

05.07.2019

Jest projekt rozporządzenia o wyliczaniu nowych cen prądu 

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej, o których mowa w ustawie o cenach prądu, znajdą się w rozporządzeniu Ministra Energii, którego projekt został w piątek opublikowano i przekazano do konsultacji publicznych. Konsultacje publiczne mają potrwać do środy 10 lipca br.

05.07.2019

Specustawa pozwoli rządowi przejąć kontrolę nad Westerplatte

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku to cel uchwalonej w czwartek 4 lipca przez Sejm ustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". To finał sporu w tej sprawie pomiędzy rządem i gdańskim samorządzie.

05.07.2019

NIK: Większość ochotniczych straży nie może gasić pożarów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Tylko 30 proc. istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych i do nich trafia 70 proc. dotacji. Resztą tych funduszy dzielą się pozostałe jednostki, ale nie wystarcza to na solidne ich wyposażenie, a więc nie nadają się one do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. 

04.07.2019

WSA: Nieważna umowa sprzedaży lokalu pogrzebała handel alkoholem

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Burmistrz cofnął spółce zezwolenie na sprzedaż alkoholu, ponieważ umowa sprzedaży nieruchomości była nieważna. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że utrata tytułu prawnego do lokalu jest równoznaczna z nieprzestrzeganiem warunków sprzedaży.

04.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Tusk: Timmermans tylko wiceszefem KE, ale starania o praworządność nie osłabną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jeśli ktoś miał nadzieję, że wybór inny niż Fransa Timmermansa osłabi determinację UE, aby rządy prawa były regułą obowiązującą w całej Europie, to jest w błędzie. Jest dokładnie odwrotnie, te nasze decyzje są także decyzjami na rzecz rządów prawa w Europie i każdym kraju członkowskim - powiedział Donald Tusk

02.07.2019

NSA: Celnicy nie musieli dostać decyzji o zakończeniu zatrudnienia

Administracja publiczna

Przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej i przekształcenie wcześniejszego zatrudnienia w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę nie wymagał wydania decyzji orzekającej o zakończeniu stosunku służbowego.

02.07.2019

Niewiele urzędów przesyła sobie e-dokumenty

Administracja publiczna Prawo AI

Od dwóch lat instytucje publiczne mają obowiązek wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczną. Ale gdy sieć Watchdog Polska spytała starostwa powiatowe, czy rzeczywiście to robią, to tylko jedna czwarta z nich poinformowała, że jest w stanie w pełni podołać temu zadaniu.

02.07.2019

WSA: Tylko decyzja albo miejscowy plan może lokować targ

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Lokalizacja targowiska nie może następować w formie uchwały rady gminy mającej cechy przepisów prawnych powszechnie obowiązujących. WSA w Łodzi uznał, że prawidłową formą jest decyzja administracyjna, którą powinien wydać wójt. Natomiast rada może uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

02.07.2019

Nowe przepisy mają ułatwić szkolenie i egzaminowanie kierowców

Administracja publiczna

Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

01.07.2019

Od 1 lipca dane z rejestru PESEL udostępni każdy urząd gminy

Administracja publiczna Prawo AI

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, dzięki której obywatele, przedsiębiorcy i podmioty publiczne nie będą już musieli występować do MSWiA o udostępnienie danych z ogólnokrajowego rejestru PESEL. Dane takie uzyskają w dowolnym, wybranym przez siebie urzędzie gminy na terenie całego kraju.

01.07.2019

Rząd chce wyłączyć dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia

Administracja publiczna Rynek Prawo pracy

Projekt o wyłączeniu dodatku stażowego z minimalnej pensji jest już po Komitecie Stałym. - Mamy nadzieję, że stanie on na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów i zostanie uchwalony jeszcze za tej kadencji Sejmu - powiedział wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed. Projekt ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom m.in. pracowników socjalnych.

01.07.2019

Problematyczne koszty dla radców prawnych przed NSA

Prawnicy Ordynacja Administracja publiczna

Postulat, aby odebrać radcom prawnym reprezentującym organy administracji publicznej prawo do wynagrodzenia w postępowaniach przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, jest pomysłem absurdalnym i oderwanym od realiów. Argument, że czynności te radcowie prawni wykonują w ramach stosunku pracy jest błędny – tłumaczy radca prawny Joanna Botiuk.

01.07.2019

NSA: Zabudowa biurowa dopuszczalna w sąsiedztwie domów jednorodzinnych

Administracja publiczna Budownictwo

Zasada dobrego sąsiedztwa może dopuszczać lokalizację obiektów o funkcji handlowej, usługowej i biurowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną. NSA podkreślił, że jest to możliwe nawet, jeżeli funkcja mieszkaniowa jest przeważająca na terenie objętym analizą urbanistyczno-architektoniczną.

01.07.2019

Instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy chcą być zawodem zaufania

Administracja publiczna

Blisko 3 tys. osób ginie co roku w Polsce w wypadkach drogowych. W prawie 90 proc. sprawcami kolizji są kierujący pojazdami. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy zabiegają o status zawodu zaufania publicznego i stworzenie samorządu zawodowego.

01.07.2019

Pieniądze z opłat antyalkoholowych już nie pójdą do funduszu dla uczniów

Administracja publiczna

Te same organy podatkowe będą gromadzić dokumentację związaną z opłatami alkoholowymi od reklam, a także przyjmować na swoje rachunki wpłaty i dokonywać ich egzekucji. To są rozwiązania słuszne - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze, ale ma poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

30.06.2019

Deskorolka to rower, ale e-hulajnoga to nie motorower

Administracja publiczna

Wzmożony ruch w dużych miastach jest coraz większym problemem organizacyjnym i społecznym. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest mikromobilność, czyli pojazdy pozwalające na sprawne przemieszczanie się po zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Jednak ich status prawny jest wciąż nieruregulowany - pisze Piotr Czekalski

29.06.2019

NSA: Notatka urzędowa też może być dowodem

Administracja publiczna

Z Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Każdy dopuszczony w sprawie dowód można ocenić jako miarodajny bądź niewystarczający do czynienia określonych ustaleń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.06.2019