Senatorowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wdraża ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nakazującą zwiększenie dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych organów sektora publicznego z wykorzystaniem wspólnych wymogów dostępności.
Ma to poprawić konkurencyjność podmiotów zajmujących się programowaniem i projektowaniem stron internetowych lub aplikacji mobilnych oraz zmniejszyć koszty ponoszone przez organy sektora publicznego związane z dostępnością cyfrową i mobilną.
Łatwiejszy dostęp obywateli do informacji publicznej
Celem nowych rozwiązań ma być szerszy i łatwiejszy dostęp obywateli do informacji i usług organów sektora publicznego prezentowanych i oferowanych przez internet. Dzięki zmianom strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych mają być funkcjonalne, zrozumiałe i kompatybilne. Ustawa, jak wskazuje uzasadnienie do jej projektu, wpisuje się także w realizację postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Czytaj też: Pełna dostępność stron i serwisów administracji do 2020 roku
Ustawa określa m.in. wymagania jakie powinny spełniać strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych w zakresie funkcjonalności, kompatybilności, „postrzegalności” i zrozumiałości oraz wymagania dotyczące treści, przeglądu i aktualizacji deklaracji dostępności cyfrowej oraz ich publikacji.
Wprowadza zasady monitorowania zapewnienia dostępności cyfrowej, sprawozdawczości w zakresie dostępności cyfrowej oraz zasady nadzoru nad stosowaniem przepisów ustawy. Określa organ właściwy w sprawach monitorowania oraz nadzoru i postępowanie w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej.
Dyrektywa wyznaczyła termin wdrożenia do krajowego porządku prawnego na 23 września 2018 r., nowe rozwiązania powinny jednak znaleźć zastosowanie:
- w odniesieniu do stron internetowych podmiotów publicznych opublikowanych od dnia 23 września 2018 r. – od dnia 23 września 2019 r.
- w odniesieniu do stron internetowych podmiotów publicznych opublikowanych przed dniem 23 września 2018 r. – od dnia 23 września 2020 r.
- w odniesieniu do aplikacji mobilnych podmiotów publicznych – od dnia 23 czerwca 2021 roku.
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.