Prawo.pl
Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które obowiązują od 22 kwietnia 2024 r.
Robert Horbaczewski
23.04.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
We wtorek, 23 kwietnia, Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w tej sprawie wpłynął do Rady w czwartek, 18 kwietnia.
Grażyna J. Leśniak
23.04.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Reforma planistyczna ostro namieszała w warunkach zabudowy. Ich uzyskanie po wejściu zmian w życie nie jest takie proste. Winne są kiepskiej jakości przepisy. Chaos pogłębia brak nowego rozporządzenia dotyczącego warunków zabudowy oraz sprzeczne interpretacje, w tym także te ministerstwa rozwoju. Brak jednoznacznych regulacji powoduje, że ważność warunków zabudowy może być podważana.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.04.2024
Budownictwo Ład Przestrzenny

Samorządy mają zastrzeżenia do pomysłu usprawnienia e-doręczeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Problemem, który wymaga pilnego uregulowania przy e-doręczeniach, jest kwestia zdefiniowania podmiotu publicznego obowiązanego do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych – uważają samorządowcy z miast i powiatów. Wskazują, że bez jednoznacznego uregulowania tych kwestii nie dość, że będzie dochodziło do dublowania adresów, to dodatkowo system nie będzie czytelny dla obywateli.
Robert Horbaczewski
23.04.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki na program "Czyste Powietrze" w wysokości 250 mln euro - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczki udzielono na okres do pięciu lat. Wypłata pierwszej transzy pożyczki będzie możliwa już w 2024 r.
mp/PAP
22.04.2024
Środowisko

Polexit wymaga bezpiecznika, czyli poprawki ustawowej

Administracja publiczna Prawo europejskie
Potrzebne jest umocnienie legitymacji demokratycznej członkostwa Polski w Unii Europejskiej – uważa Konferencja Ambasadorów RP i Polska Fundacja Schumana. Eksperci proponują, aby rozważyć nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych. Nowelizacja powinna jednoznacznie stwierdzać, że podjęcie przez Prezydenta RP decyzji w sprawie wystąpienia Polski z Unii wymaga zgody w drodze ustawy uchwalanej w obu izbach większością 2/3 głosów. Albo referendum ogólnokrajowego o charakterze wiążącym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie
Protest po wyborach samorządowych, inaczej niż w przypadku parlamentarnych, może wnieść wyborca z danego okręgu. Ma na to 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze danego województwa. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których je opiera.
Robert Horbaczewski
22.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
W II turze wyborów samorządowych wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przekazujemy oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą. W Krakowie wygrał Aleksander Misztalski (PO). W Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie dotychczasowi prezydenci. Z dawnych miast wojewódzkich nowego prezydenta będą mieć m.in. mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, Kalisza, Torunia, Włocławka, Siedlec, Tarnobrzega Zielonej Góry i Zamościa.
Robert Horbaczewski
22.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Wyzwania, przed jakimi staje obecnie świat HR, w tym prawo pracy ogniskują się wokół zagadnień związanych z wchodzeniem na rynek pracy pokolenia Z, nową formułą ubezpieczeń społecznych, rozwoju technologii, które wpływają na sposób realizacji stosunku pracy oraz dostosowywania polskiego prawa do zmian inicjowanych na poziomie UE. I to tym zagadnieniom poświęcone będzie ForumCooperante pt. Horyzonty prawa pracy – pisze dr Izabela Florczak.
Izabela Florczak
22.04.2024
Prawo pracy HR

Zapis na sąd arbitrażowy w sprawie zawisłej przed sądem powszechnym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Nowością w przepisach kodeksu postępowania cywilnego jest możliwość dokonania zmiany właściwości sądu powszechnego na sąd arbitrażowy, jeżeli obie strony procesu tego chcą. Jest to niewątpliwie bardzo interesująca opcja rozwiązywania sporów, wskazująca na wolę ustawodawcy rozwijania sądownictwa arbitrażowego.
Wojciech Celichowski
22.04.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Wszystkie lokale zostały zamknięte o godz. 21:00, nie obowiązuje cisza wyborcza – powiedział na ostatniej konferencji prasowej, w niedzielę o godz. 22:00 Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja i wyniki mają być znane rano. Nie wykluczył jednak, że mogą zostać ogłoszone wcześniej, bo komisje pracują bardzo sprawnie. PKW podała, że w trakcie wyborów odnotowano łącznie 138 przestępstw i wykroczeń.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2024
Wybory
W Krakowie wybory na prezydenta miasta wygrał Aleksander Miszalski. Zdobył 51,1 proc. głosów w drugiej turze i pokonał Łukasza Gibałę (48,9 proc.). W Rzeszowie urzędujący prezydent Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia, został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. We Wrocławiu prezydentem pozostał urzędujący prezydent Jacek Sutryk. W II turze wyborów zdobył 67,8 proc. poparcia, a kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. W Kielcach Agata Wojda (KO) w II turze wyborów uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2024
Wybory
Frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc. - przekazał na konferencji o godz. 18:30, Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W I turze wyborów, przed dwoma tygodniami, frekwencja wynosiła 39,43 proc. Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, w województwie mazowieckim, bo 62,51 proc. uprawnionych. Najmniej - w gminie Miastko, w województwie pomorskim (21,82 proc.). W sumie, do tej pory, odnotowano 106 incydentów.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2024
Wybory
O godzinie 7:00 w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r., rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania. Ma ono zakończyć się o godz. 21:00, o ile nie dojdzie do nadzwyczajnych wydarzeń.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2024
Wybory
Trwa cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego, poinformował w sobotę, że nie ma zgłoszeń o jej zakłóceniach. Policja sprawdza doniesienia i informuje o incydentach. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2024
Wybory
Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komunikacja w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę. Popularyzacja pracy zdalnej po pandemii Covid-19 spowodowała, że tradycyjne rozmowy w pracy zastąpiły nam wiadomości mailowe. Na otrzymywane wiadomości odpisujemy szybciej, poświęcamy na to coraz mniej czasu, a jedną z form takiego upraszczania jest korzystanie z emotikonów. Pytanie, czy za stosowaniem mobbingu może stać niewinnie wyglądający znaczek. Okazuje się, że tak – pisze Paulina Sulgostowska, adwokat.
Paulina Sulgostowska
20.04.2024
Prawo pracy
Przeszukania trałowe, areszty wydobywcze, pozorne prawo zatrzymanego do obrońcy – czy polski prawodawca nadal będzie tolerował takie praktyki? Zbigniew Ziobro, jako minister sprawiedliwości, mógł naprawić postępowanie karne, zapobiec takim czynnościom. Działał w innym kierunku, na własną – jak teraz widać – szkodę. Warto, żeby każdy orędownik surowych praktyk śledczych czy piewca populizmu penalnego zyskał świadomość, że każdy może stać się podejrzanym, a skąpe gwarancje procesowe utrudniają odparcie niesłusznych zarzutów - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.
Dariusz Dutkowski
20.04.2024
Prawo karne
Gmina uchwaliła stawki opłat cmentarnych. Zdaniem prokuratora wśród nich znalazły się opłaty za usługi pogrzebowe, których gmina nie może pobierać. Sąd Administracyjny przyznał mu rację tylko częściowo - za ekshumację płaci ten podmiot, na którego zlecenie jest ona dokonywana. Gmina nie dokonuje takich czynności.
Marek Sondej
20.04.2024
Podatki i opłaty lokalne
Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia, w 748 gminach. W czterech samorządach do ponownego głosowania stanie tylko jeden kandydat. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Wyjaśniamy jak głosować.
Agnieszka Matłacz Robert Horbaczewski
19.04.2024
Wybory
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie potrzebuje zgody właścicieli lokali, by pomalować budynek. Jest to bowiem czynność zwykłego zarządu. Zbędne są też formalności budowlane. Malowanie ścian zalicza się do bieżącej konserwacji, a ta nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę.
Katarzyna Niemiec
19.04.2024
Budownictwo
Dotychczasowa stawka za badania psychologiczne kierowców wynosi 150 zł i obowiązywała od 2014 r. W uzasadnieniu projektu napisano, że aktualizacja kwoty do 200 zł "jest zgodna z rzeczywistym kosztem ich przeprowadzania, uwzględnia ona zarówno czas wykonania tych badań, jak i amortyzację sprzętów (urządzeń) oraz koszty utrzymania lokalu, co zostało potwierdzone w pismach od podmiotów je wykonujących".
kn/pap
19.04.2024
Drogi Zawody medyczne

Rząd chce zwracać podatek rolnikom, a gminom nie wystarczy na znaczki

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Rząd chce pomóc rolnikom i umorzyć im czwartą ratę podatku rolnego. Prawnicy wskazują, że projekt jest dziurawy. A samorządowcy, że do hojności rządu będą dopłacać, bo na same znaczki pocztowe i koperty gmina wyda 12 tys. zł, podczas gdy na pokrycie kosztów administracyjnych zadania otrzyma zaledwie... 350 zł. Zastrzeżenia mają też rolnicy, którzy twierdzą, że zamiast przekładać pieniądze z kupki na kupkę, wystarczy obniżyć stawkę podatku.
Robert Horbaczewski
19.04.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach o kaucjach, które opóźnią m.in. włączenie do systemu butelek po napojach mlecznych - przekazała wiceszefowa resortu Anita Sowińska. Dodała, że zgodnie z interpretacją przepisów, VAT będą obciążone tylko zniszczone lub zgubione butelki szklane.
Ret/PAP
18.04.2024
Odpady Rynek i konsument
66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Wśród przeważnie wskazywanych objawów jest uczucie zmęczenia i brak energii – 34,3 proc., obniżenie nastroju – 32,3 proc. oraz zaburzenia snu – 27,6 proc. Najrzadziej wymieniane są myśli i czyny samobójcze – 4,4 proc. - wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Jego autorzy łączą ogólną poprawę wyników z obniżeniem inflacji.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej dla konsumentów i mikroprzedsiębiorstw po 30 czerwca br. będzie niezgodne z prawem UE - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Organizacja wyraża również głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji publicznych w tej sprawie. Konieczna może bowiem okazać się zmiana przepisów na kolejnych etapach legislacyjnych.
Inga Stawicka
18.04.2024
Prawo europejskie Energetyka

Sygnaliści wreszcie w Sejmie

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W środę, 17 kwietnia 2024 roku, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Stało się to po trzech miesiącach od wznowienia prac nad projektem przez nowy rząd oraz po ponad dwóch latach od upływu terminu, w którym Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.
Agnieszka Matłacz
18.04.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
To rodzice, którzy zdecydują się podjąć aktywność zawodową, będą decydowali na co przeznaczą 1500 zł, które otrzymają od państwa w ramach świadczenia „Aktywny rodzic”. Warunkiem otrzymania pieniędzy nie będzie zawarcie umowy uaktywniającej lub innej umowy z nianią czy z babcią-nianią. Zdaniem prawników, jednak nawet płacenie babciom-nianiom i zgłoszenie takiej umowy do ZUS, nie spowoduje, że będącym na emeryturze kobietom znacząco wzrośnie świadczenie.
Grażyna J. Leśniak
18.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Firmy objęte unijną dyrektywą w sprawie należytej staranności będą musiały identyfikować i - w miarę możliwości - również zapobiegać przypadkom naruszenia praw człowieka oraz szkodzenia środowisku. Już teraz warto więc przygotować się do aktualizacji wewnętrznych polityk przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie implementacji państwa członkowskie będą miały margines swobody - także w zakresie ustalania dodatkowych obowiązków.
Inga Stawicka
18.04.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie