Prawo.pl

Ćwiczenia symulacyjne przy granicy

Administracja publiczna Wojsko
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy udziale podległych instytucji we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), przeprowadziło ćwiczenia symulacyjne. Miały one na celu przetestowanie krajowego planu zarządzania kryzysowego w zakresie ochrony granic zewnętrznych kraju. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa.
Krzysztof Koślicki
16.07.2024
Administracja publiczna Wojsko

Rząd szykuje zmiany w finansach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Projekt zakłada zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. Projektowana ustawa ma zmniejszyć wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska
15.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Mimo że od wejścia w życie RODO minęło już sześć lat, w dalszym ciągu stwarza ono nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres jego obowiązywania. Nie bez znaczenia są także dotkliwe sankcje, jakie grożą za nieumiejętne przetwarzanie danych osobowych. Stanowią one jeden z głównych czynników, z powodu których boimy się przekroczyć granice wyznaczone nam przez RODO, ale czy ten strach jest uzasadniony - zastanawiają się Anna Maksymiuk, adwokat oraz Maja Graczyk, aplikantka adwokacka w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
Anna Maksymiuk Maja Graczyk
15.07.2024
RODO Prawo europejskie
Gdy jedno z rodzeństwa, które w rzeczywistości sprawuje pełną opiekę nad rodzicem i z tego tytułu zrezygnowało z pracy bądź nie podejmuje zatrudnienia, ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, nie ma podstaw do pozbawiania go tego prawa z tego powodu, że żyją inne dzieci, które również taki obowiązek alimentacyjny mogą wypełniać, ale nie zwróciły się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - uznał NSA.
Agnieszka Matłacz
15.07.2024
Niepełnosprawność
Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu obowiązuje w Warszawie od 1 lipca 2024 r. Jednym ze sposobów weryfikacji pojazdów uprawnionych do poruszania się po strefie ma być nalepka, której wzór określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Obecnie rząd pracuje nad jego nowelizacją, a RCL ostrzega, że mogło ono utracić moc obowiązującą. 
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
15.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Sprawa karna i prokurator ma grozić pracodawcom, którzy nie zapewnią przedstawicielom związków zawodowych dostępu na teren zakładu pracy lub innego miejsca wskazanego przez pracodawcę. O taką możliwość związkowcy zabiegają już od paru lat, ale dopiero teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się na wprowadzenie stosownych przepisów. Prawnicy mówią wprost o wrzutce legislacyjnej, która ma zapewnić związkom bardzo szerokie uprawnienia i to bez wyraźnie wskazanego celu.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2024
Prawo pracy
Działający w ramach sądu wewnętrzny mechanizm proceduralny, który ma na celu uniknięcie rozbieżności w orzecznictwie lub zaradzenie nim i zapewnienie w ten sposób pewności prawa, nierozerwalnie związanej z zasadą państwa prawnego, sam musi spełniać wymogi związane z niezawisłością sądownictwa. W szczególności skład orzekający rozpoznający sprawę powinien samodzielnie wydać orzeczenie kończące postępowanie w sprawie. Należy wykluczyć jakąkolwiek nieuprawnioną ingerencję osób spoza składu orzekającego – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Świadczenie uzupełniające dalej z progiem dochodowym

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje zniesienia progu dochodowego uprawniającego do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie trwają prace nad alternatywnym rozwiązaniem, jednak resort nie zdradza jego szczegółów. Wcześniej analizowano wprowadzenie waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego, a nie tylko progu dochodowego.
Beata Dązbłaż
13.07.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wycięcie starych drzew bez pozwolenia miało zapobiec zagrożeniu, ale to prace przygotowawcze pod nowe pochówki doprowadziły do zniszczenia kilkudziesięciu grobów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie miał wątpliwości, że proboszcz powinien zapłacić 1,9 mln zł kary. Przygotowanie miejsca pod nowe groby nie uzasadnia braku pozwolenia na wycinkę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Sejm uchylił immunitet byłemu ministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Do uchylenia poselskiego immunitetu potrzebna była uchwała podjęta większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2024
10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni – poinformowało właśnie ministerstwo.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy BHP
Informacja o przebiegu postępowania dyscyplinarnego wskazanego z imienia i nazwiska radcy prawnego stanowi informację publiczną. Właściwy organ samorządu radcowskiego obowiązany jest ją udostępnić, choćby wnioskodawca nie miał szczególnego interesu w jej poznaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi jednak wyłącznie o zapadłe w sprawie orzeczenia, a nie protokoły rozpraw.
Marek Sondej
12.07.2024
Prawnicy
Błąd oferenta nie zawsze oznacza wykluczenie z przetargu. Oczywistą omyłkę poprawi zamawiający, dlatego trzeba ją jak najszybciej zgłosić. A gdy jej nie uwzględni i wykluczy wykonawcę z przetargu, pozostaje możliwość odwołania się i szansa na zmianę decyzji przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zgubna dla wykonawcy może okazać się zarówno rutyna, jak i brak doświadczenia, a nawet niestaranne przekopiowanie kilku liter i cyfr.
Zofia Jóźwiak
12.07.2024
Zamówienia publiczne
Inwestycje w Warszawie nie zostaną prawdopodobnie sparaliżowane. W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji prawa lotniczego, który zezwala na wydawanie warunków zabudowy dla terenów objętych planem generalnym lotniska Okęcie. To kolejna już próba zmiany przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Budownictwo

RPO apeluje o głębszą reformę danin samorządowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Projekt zmian w podatku od nieruchomości zasadniczo spełnia wymóg opracowania autonomicznej definicji budynku oraz budowli na cele podatkowe. Brak jednak przepisu, który wskazywałby, że obiekt uznany za budynek nie może być budowlą, a to może powodować istotne wątpliwości podatników - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO ponownie apeluje o głębszą reformę danin samorządowych.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy powiatowe centra pomocy rodzinie na Mazowszu prawidłowo wykonywały zadania związane z dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Izba nie miała tu poważnych zastrzeżeń, ale wskazuje, że niewystarczające środki będące w dyspozycji centrów powodowały, że powiaty wprowadzały w życie dodatkowe zasady przyznawania dofinansowania, pomimo braku stosownej podstawy prawnej.
Agnieszka Matłacz
11.07.2024
Administracja publiczna Niepełnosprawność
Grupa 32 cudzoziemców, zawrócona latem 2021 r. do linii granicy Polski z Białorusią, złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 25 czerwca 2024 r. rozpoznająca sprawę izba Trybunału zadecydowała o przekazaniu jej do Wielkiej Izby ETPCz. Problem tzw. pushbacków ciągnie się od miesięcy, a mimo wybudowania zapory, cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski.
Agnieszka Matłacz
11.07.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie
Czy radni „dietetycy”, którzy nie przykładają się nadmiernie do realizacji obowiązków, już powinni zacząć się bać? Wszystko zależy od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego Sejmowa Komisja do Spraw Petycji skierowała dezyderat w sprawie zmiany przepisów dotyczących zasad sprawowania mandatu radnego. Zmianom przeciwne są korporacje samorządowe. Sceptycznie podchodzą do nich eksperci.
Maria Dec-Kiełb
11.07.2024
Samorząd terytorialny
Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu. Ma on zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Szczególną uwagą mają być objęte sytuacje, w których w otoczeniu zieleni prowadzone są inwestycje.
Krzysztof Koślicki
10.07.2024
Środowisko
Nie wszyscy pracownicy pomocy społecznej otrzymają dodatek motywacyjny w ramach rządowego programu, a jedynie ci, którzy wykonują zadania z ustawy o pomocy społecznej. Pierwotnie, rząd zapowiadał dodatek dla wszystkich pracowników bez względu na zakres obowiązków. Zwracają na to uwagę pracownicy pomocy społecznej. Apelują do resortu rodziny o zmianę zasad, inaczej może to przełożyć się na odpływ kadry.
Beata Dązbłaż
10.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy
Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje, że w nowych blokach, w garażach podziemnych, powinny znajdować się miejsca doraźnego ukrycia. W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich z projektu nie wynika jednak, jak powinny wyglądać. Ich budowa nie będzie prosta, nikt obecnie nie produkuje ... drzwi o parametrach narzuconych przez proponowane przepisy. PZFD ostrzega też, że ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Budownictwo

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
Odległość elektrowni wiatrowych od domów zostanie jednak zmniejszona z 700 do 500 m. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o rozpoczęciu prac nad zmianą w tej sprawie. To efekt apelu do premiera 40 organizacji, w którym domagały się obiecanych przez koalicję rządzącą zmian w sytuowaniu farm wiatrowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Energetyka

Stop budowie stacji narciarskiej na Nosalu

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu 5 lipca br. uchyliło w całości decyzję środowiskową dla budowy stacji narciarskiej na Nosalu w Tatrzańskim Parku Narodowym i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. O wycofanie się inwestora z budowy stacji apeluje organizacja ekologiczna - Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

WSA: Szczególnego rodzaju choroby uzasadniają przywrócenie terminu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego
Choroba psychiczna stanowi szczególny typ schorzenia, której stwierdzenie uzasadnia z reguły przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jeżeli organ ma wątpliwości odnośnie tej okoliczności, powinien podjąć działania z urzędu, np. zażądać od strony specjalistycznej dokumentacji medycznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
09.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Kodeks postępowania administracyjnego

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie