- Dotychczasowa działalność fundacji była nieefektywna, a wydatki były ponoszone w sposób niegospodarny. Fundacja dokonywała niecelowych wydatków oraz zawierała niekorzystne umowy, które nie były związane z jej działalnością statutową - twierdził w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.  

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości w ogniu krytyki

FPPP została utworzona w 2019 r. Jej zadaniem miało być działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców przez wspieranie ich transformacji cyfrowej. Obecne kierownictwo resortu funduszy uważa jednak, że zakres zadań Fundacji pokrywa się z zadaniami innych instytucji w systemie wsparcia przedsiębiorstw, m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ministerstwo ma także zastrzeżenia co do realizacji zadań FPPP, czego wyrazem było niezatwierdzenie sprawozdania finansowego fundacji za 2023 rok.

- Działalność fundacji, mimo przekazania w ramach dotacji znaczących środków, nie osiągnęła zakładanych celów, a zakres działalności był marginalny. Natomiast posiadane przez fundację zasoby finansowe były wykorzystywane do działań, które odbiegały od jej działalności statutowej - twierdzi resort funduszy i polityki regionalnej.

Co zakłada ustawa o likwidacji FPPP

Likwidacja FPPP wymaga formy ustawowej. O pracach nad jej projektem pisaliśmy w tekście: Platformę Przemysłu Przyszłości czeka likwidacja

Najważniejsze rozwiązania projektowanej ustawy przewidują, że:

  • Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie zlikwidowana do 31 grudnia 2024 r.
  • Zadania i zaoszczędzone środki zostaną przekazane do zasobów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Pracownicy FPPP staną się pracownikami PARP. Ich stosunki pracy wygasną jednak 31 marca 2025 r., jeżeli nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy albo nowe warunki nie zostaną przez pracowników przyjęte. Na przyjęcie nowych warunków lub odmowę będą mieli 30 dni od dnia otrzymania propozycji.