Konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra jest organizowany przez Wolters Kluwer Polska, patronuje mu serwis Prawo.pl. Nagradzani są w nim młodzi prawnicy, przed 35. rokiem życia, za ich osiągnięcia, umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową, innowacyjność (w tym znajomość nowych technologii), działalność pro bono, a także dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa.
Decyzją kapituły pierwsze miejsce zajęła w tym roku adwokatka Dagmara Miler, która jest też rzeczniczką patentową i mediatorką. Pracuje w dwóch kancelariach: K2 Legal Korboński i Partnerzy sp.p. oraz Adwokacko - Patentowej Dagmara Miler. Obsługuje na stałe pięć agencji marketingowych, jest też pełnomocniczką przy wdrożeniach legalnych rozwiązań gen-AI wykorzystywanych przez agencje marketingowe. Angażuje się również w działalność samorządową i probono - jest m.in. wiceprzewodniczącą Koła Kobiet ORA w Warszawie i propagatorką integracji środowiska kobiecego w Adwokaturze. Na drugim miejscu uplasowała się radczyni prawna Daniela Wybrańczyk, która pracuje obecnie w Kancelarii Sejmu jako ekspert ds. legislacji. Specjalizuje się w prawie rodzinnym oraz procedurze cywilnej. Współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Trzecie miejsce przypadło dr Arturowi Kuli, adwokatowi współprowadzącemu kancelarię KMA Kancelaria Adwokacko-Radcowska. Ma on na swoim koncie setki postępowań, m.in. kilkadziesiąt wygranych spraw o ustalenie płci metrykalnej osób transpłciowych. Reprezentował też pokrzywdzonych homofobiczną mową nienawiści online w precedensowej sprawie wspieranej przez Kampanię Przeciw Homofobii i Digital Freedom Fund i doprowadził do uniewinnienia aktywistów niosących pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej.
Czytaj: Rising Stars 2023 - znamy już młodych prawników - liderów jutra>>
Dla kobiet miejsce w prawie, w biznesie, w LegalTech
- Bardzo dziękuję kapitule za zauważenie mnie, ale i za zaufanie - mówiła po odebraniu nagrody adwokatka Dagmara Miler. Podziękowała też swojemu mężowi, który - jak podkreślała zawsze jest wtedy kiedy powinien być. - Jest ze mną też osoba, która ponad 10 lat temu zaufała bardzo młodej dziewczynie i dała jej bardzo interesujące projekty, które były wielkimi wyzwaniami. W krótkim czasie oddała w mojej ręce zarządzanie wieloma kwestiami związanymi z kancelarią, z którą do dzisiaj współpracuję - mówiła dziękując Łukaszowi Korbońskiemu, partnerowi zarządzającemu K2 Legal Korboński i Partnerzy Sp.p.
Jak dodała, co roku kibicowała zwycięzcom konkursu. - Emocjonowałam się kto wygra, kto będzie nominowany. Jak zobaczyłam swoje nazwisko wśród osób nominowanych byłam z siebie bardzo dumna. Cieszę się, że udało mi się tę nagrodę uzyskać. W tym roku ktoś powiedział mi: "Dagmara jesteś wystarczająca". Z tego miejsca bardzo dziękuję Patrycji Kasicy mojej przyjaciółce, która mi to uzmysłowiła. Mam nadzieję, że ta nagroda będzie symbolem, że dla kobiet zawsze jest miejsce w prawie ale i w dziedzinach, które się w ogóle z kobietami nie kojarzą - prawdziwym biznesie, w prawdziwie trudnych sprawy a przede wszystkim w nowych technologiach - podkreślała. - Mam nadzieję, że te osoby, które jeszcze nie są przekonane staną tutaj w następnych edycjach konkursu i będę wiedziały, że my prawniczki, adwokatki, rzeczniczki patentowe jesteśmy "enough" - podsumowała.
10 nagród głównych, 5 specjalnych
Podczas uroczystej gali Rising Stars, która odbyła się 19 listopada w Hotelu Bellotto w Warszawie wręczono dziesięć nagród głównych i pięć nagród specjalnych. W XIII edycji do konkursu zgłoszonych zostało aż 144 młodych prawników. 7 października br. Kapituła wyłoniła 35 osób nominowanych, wyróżniających się wiedzą, osiągnięciami zawodowymi, pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa oraz kreatywnością i wykorzystaniem nowych technologii w pracy.
Galę, podobnie jak w ostatnich latach, prowadzili: Ewa Usowicz - redaktor naczelna Prawo.pl i szefowa Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer Polska, oraz Marcin Zręda - dyrektor Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw WK. Naszymi gośćmi byli nie tylko młodzi prawnicy, ale też m.in. Maria Ejchart - wiceminister sprawiedliwości, sędziowie i prokuratorzy, prezesi samorządów prawniczych, szefowie stowarzyszeń prawniczych, partnerzy zarządzający największych kancelarii prawniczych, przedstawiciele fundacji i organizacji społecznych.
W czasie gali wręczona została również Nagroda im. Ewy Bieńkowskiej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw. Otrzymali ją adwokat Paweł Knut (KMA Kancelaria Adwokacki-Radcowska) za pracę „Mowa oporu jako odpowiedź na mowę nienawiści – na przykładzie społecznych praktyk odpowiadania na homofobiczną i transfobiczną mowę nienawiści w Polsce” oraz NOMADA – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego. Wyróżnienie otrzymało natomiast Warszawskie Centrum Opieki Medycznej Kopernik.
Czytaj: Adwokat Paweł Knut i Stowarzyszenie Nomada z nagrodami im. Ewy Bieńkowskiej>>
Wśród 10. najlepszych prawników - liderów jutra znaleźli się również:
- Barnaba Rud-Chlipalski (4. miejsce adwokat, pracuje w zespole Video Games & Entertainment kancelarii Rymarz Zdort Maruta – pierwszym w Polsce zespole prawniczym skoncentrowanym wyłącznie na innowacyjnym sektorze gier wideo),
- Karol Perkowski (5. miejsce, pracuje w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej),
- dr Kamil Rudol (6. miejsce adwokat, współtworzył i współzarządza kancelarią Zacharski Rudol Kancelaria Adwokacka s.c.),
- dr Gabriela Lenarczyk (7. miejsce, radczyni prawna, senior associate w dziale prawa medycznego kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy),
- Paweł Hajduk (8. miejsce, adwokat, doktorant, współtworzy kancelarię Ligit),
- dr Jarosław Kola (9. miejsce, pracuje w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr),
- dr Wojciech Zomerski (10. miejsce, radca prawny, właściciel kancelarii zomerski.legal).
Nagrody specjalne otrzymali (są równoważne, podajemy je w kolejności alfabetycznej):
- Piotr Białach (radca prawny i counsel w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons),
- Małgorzata Gemen (adwokatka, MG Małgorzata Gemen Kancelaria Adwokacka),
- Patrycja Nowakowska (adwokatka, counsel w kancelarii Kubas Kos Gałkowski - Adwokaci sp.k.),
- Alicja Sukiennik (adwokatka, Alicja Sukiennik Kancelaria Adwokacka),
- Maciej Szczerba (radca prawny, radca w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej).
Specjalizacje odpowiadające potrzebom rynku
Alicja Pollesch - dyrektor strategiczna w Wolters Kluwer Polska i członkini zarządu podkreślała, że osiągnięcia prawników biorących udział w konkursie są imponujące. - Widać, że nie boją się ambitnych wyzwań, często na skalę międzynarodową. Najbardziej cieszy nas to, jak dobrze radzą sobie nasi finaliści, jak „rosną”, awansują, zakładają własne kancelarie, odnoszą kolejne sukcesy. Stają się także finalistami innych konkursów, zajmują też takie stanowiska jak Rzecznik Praw Dziecka – objęła je Pani mecenas Monika Horna – Cieślak – nasza finalistka z 2019 roku(...). Do konkursu zgłaszani są już nie tylko prawnicy z kancelarii, firm czy organizacji pozarządowych, ale też z administracji publicznej – m.in. Prokuratorii Generalnej czy Sejmu. Bardzo nas to cieszy, bo po prawnym chaosie z ostatnich kilku lat, teraz szczególnie potrzeba nam dobrych legislatorów i dobrych urzędników - mówiła.
Jak dodała, konkurs pokazuje jak szybko prawnicy specjalizują się w nowych dziedzinach. - Takich jak prawo sztucznej inteligencji czy prawo gamingowe, regulacje dotyczące influencerów, loterii promocyjnych, hazardu, hejtu w internecie, prawo energii jądrowej, czy w transgranicznych problemach prawnych – dotyczących m.in. prawa spadkowego. Młodzi prawnicy bardzo szybko reagują na potrzeby rynku - nie czekają aż duże kancelarie utworzą takie działy, nie boją się zakładać własnej praktyki w różnych innowacyjnych specjalizacjach - zaznaczała.
- Rozwój technologii, w tym również sztucznej inteligencji, przyspiesza powstawanie nowych tematów, problemów a tym samym nowych sektorów usług prawnych. Zresztą prawnicy uważają używanie nowych technologii, AI za atut - mówiła. - Dzisiaj jest czas na to żeby się zatrzymać i celebrować, żeby docenić to co zostało już osiągnięte i żeby spojrzeć w przyszłość. I w tej przyszłości nasza firma Wolters Kluwer Polska będzie państwu towarzyszyć, zarówno jeśli chodzi o dostarczanie informacji prawnych, wspierać w zakresie technologicznym, oferować, dostarczać rozwiązania eksperckie - podsumowała Alicja Pollesch.
Balans między życiem prywatnym i zawodowym
- Zawsze przeglądanie aplikacji wpływających na kolejne edycje konkursu może wpędzić w kompleksy, mnie wpędziło. Kapituła starała się wybrać osoby, które nie tylko charakteryzują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami zawodowymi ale także działają społecznie, działają na rzecz demokracji, państwa prawa, dobra wspólnego. Wykorzystują nowe technologie - mówiła Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i tegorocznej kapituły.
Jak dodała, to co wyróżnia obecną edycję od poprzednich to znaczący udział w niej osób, które wybierają obok, albo inną karierę niż kancelaryjną - np. w administracji rządowej, ale także w innych instytucjach. - Wśród nominowanych znaleźli się pracownicy Prokuratorii Generalnej RP, ale także Sejmu, organizacji pozarządowych. A to ważne bo również tam są nam bardzo potrzebni. Było też więcej niż w poprzednich edycjach prawników prowadzących małe butikowe kancelarie, bardzo często z niewielkich miejscowości. I znacząco więcej osób budujących swoją karierę zawodową bardzo konsekwentnie i systematycznie. Od samego początku nauki, kończąc obok prawa kierunki studiów potrzebne do sprawnego i bardzo profesjonalnego pełnienia przez nich funkcji - np. adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego - zaznaczyła.
Przewodnicząca kapituły dodała, że charakterystyczne dla osób uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu jest również to, że cenią sobie balans między życiem zawodowym a życiem prywatnym. - Chcą móc poświęcać odpowiednio dużo czasu na pasje, hobby i rodzinę. Tu uwaga dla wszystkich pracodawców, jeśli chcecie mieć w zespole tych najlepszych weźcie to pod uwagę - podsumowała.
Lista "Wschodzących Gwiazd" prawniczych 2024
1. Dagmara Miler ma 34 lata, jest adwokatką, rzeczniczką patentową i mediatorką. Pracuje w dwóch kancelariach K2 Legal Korboński i Partnerzy sp.p. oraz Adwokacko - Patentowej Dagmara Miler. Obsługuje na stałe pięć agencji marketingowych, w tym dwie uważane za największe rdzennie polskie. Jest też pełnomocniczką przy wdrożeniach legalnych rozwiązań gen-AI wykorzystywanych przez agencje marketingowe. Wspierała jedną z pierwszych agencji w Polsce wprowadzającą chatboty w realizacjach loterii promocyjnych, reprezentowała autora rozwiązania fintech przy pilotażowym programie Piaskownicy Regulacyjnej KNF i broniła w procesach dotyczących spraw nielegalnej reklamy produktów rynku regulowanego w internecie. Ma na swoim koncie wygrane w sporach dotyczących ochrony designu w oparciu o prawo autorskie i wzór, ale też skutecznie reprezentowała klientów w mediacjach np. dotyczących uregulowania praw do marki, branży influencerskiej, czy w mediacji dotyczącej naruszenia prawa do znaku towarowego w branży tekstylnej. Obsługiwała również kilkaset loterii promocyjnych na terenie Polski oraz opiniowała mechanizmy gier hazardowych za granicą w kontekście bezprecedensowej dotychczas loterii międzynarodowej marki z branży FMCG (Cypr, Francja, Niemcy, Portugalia, Liban, ZEA, Tajlandia, USA, Australia). Reprezentuje NRA przy rejestracji znaków towarowych, zgłaszaniu sprzeciwów wobec prób rejestracji znaków towarowych podobnych, czy w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP oraz EUIPO.
Jest autorką licznych publikacji m.in. "Adwokat jako rzecznik patentowy", "Ustawowy zakaz zatrudniania adwokata na umowie o pracę" oraz „Adwokat a radca prawny – razem czy osobno?” [w:] Meritum Adwokata i Adwokatki, red. P. Wiliński, K. Gajowniczek – Pruszyńska, Warszawa 2024 wyd. Wolters Kluwer, " Mediacja w sporach dotyczących znaków towarowych” [w:] Mediacja gospodarcza. Zagadnienia praktyczne, red. C. Rogula, A. Zemke – Górecka, Warszawa wyd. Wolters Kluwer 2024 r. czy "Prawo autorskie dla fotografów” D. Miler i in. (praca współautorska), Kraków 2020, wyd. OD.NOWA.
- Dagmara to dowód na to, że w butikowej kancelarii można rozwijać się zawodowo, świadczyć usługi na najwyższym poziomie, inwestować w siebie i swoje kompetencje oraz działać w oparciu o najnowsze technologie, optymalizując pracę nowoczesnej kancelarii - pisze o laureatce r.pr. Łukasz Korboński, partner zarządzający K2 Legal Korboński i Partnerzy Sp.p.
Działalność zawodową pani mecenas łączy z działalnością pro bono. Jako wiceprzewodnicząca Koła Kobiet ORA w Warszawie jest propagatorką integracji środowiska kobiecego w Adwokaturze. Jest też m.in. członkinią Komisji Promocji Zawodu, od 4 lat organizuje IP WEEK Tygodnia Własności Intelektualnej, promujący wiedzę o IP wśród różnych grup odbiorców (trwające tydzień obchody w postaci darmowych webinarów i szkoleń). Jest również członkinią Komisji Prawa Własności Intelektualnej FBE (Intellectual Property Law Commision Federation des Barreaux d’Europe) i angażuje się w działalność Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Podczas walki o praworządność wspierała działalność stowarzyszenia prawniczego Defensor Iuris oraz stowarzyszenia Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych przy okazji Tour de Konstytucja.
- To nie tylko specjalistka, ale osoba prawdziwie wspierająca kobiety, inspirująca je i pomagająca rozwinąć skrzydła. Jej działania samorządowe, ale i postawa zawodowa, z pewnością to potwierdzają - pisze adwokatka Patrycja Kasica, przewodnicząca Koła Kobiet przy warszawskim ORA.
Laureatka w wolnych chwilach zgłębia tematykę upraw winorośli, historii polskiego winiarstwa i upraw winnych, jej pasją jest enologia zarówno od strony technologicznej, biologicznej jak i somelierskiej.
2. Dr Daniela Wybrańczyk ma 34 lata, jest radcą prawnym. Swoją karierę zaczynała jako asystentka sędziego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, następnie została redaktorem merytorycznym bazy orzecznictwa wydawnictwa C.H. Beck, pracowała też jako associate w Kancelarii prawnej Baker McKenzie, a od 2022 r. jest wpisana na listę radców prawnych i pracuje w Kancelarii Sejmu jako ekspert ds. legislacji. Specjalizuje się w prawie rodzinnym oraz procedurze cywilnej. Współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka, była również członkiem kapituły konkursowej „Kancelaria Przyjazna Dziecku”, a na zaproszenie przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego w grudniu tego roku ma poprowadzić wykład dotyczący przemocy w konflikcie okołorozwodowym (Fundacja Instytut Nowej Kultury).
Już jej praca magisterska „Obrót nieruchomościami kościelnymi w prawie kanonicznym i cywilnym” została nagrodzona I miejscem w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Notariuszy RP. Zdobyła również I miejsce w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską, organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka za pracę dotyczącą „Sytuacji prawnej małoletniego dziecka rozwodzących się rodziców” – została ona wydana jako monografia przez Wolters Kluwer.
- Metodologia badań Pani Doktor nie ogranicza się wyłącznie do interpretacji tekstów prawnych, korzysta obficie z dorobku innych nauk. Podchodzi do badań w sposób innowacyjny, poszukując zagadnień dotąd nie badanych, a jednocześnie doniosłych społecznie i praktycznie istotnych - pisze o niej r.pr. prof. dr hab. Jacek Gorecki, rzecznik praw i wartości akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureatka współpracuje pro bono z Komitetem Ochrony Praw Dziecka, prowadziła również zajęcia dla licealistów w ramach tzw. lekcji prawa, a wcześniej zajęcia przygotowujące do matury z wiedzy o społeczeństwie. Współtworzyła też poradnik psychologiczny dla rodzin zagrożonych sytuacją porwań rodzicielskich. Poradnik został wydany przez Fundację Itaka. W wolnym czasie chodzi do teatru, na koncerty i podróżuje.
3. Dr Artur Kula ma 29 lat, jest adwokatem i od sierpnia 2024 r. współprowadzi kancelarię KMA Kancelaria Adwokacko-Radcowska. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, kancelarii Pietrzak Sidor&Wspólnicy oraz Międzynarodowym Trybunale Karnym. Od rozpoczęcia aplikacji adwokackiej - w styczniu 2021 roku - brał udział w setkach postępowań, doskonale odnalazł się w kancelarii specjalizującej się w ochronie praw człowieka, w szczególności osób LGBTI+. Już jako aplikant I roku musiał zapanować nad sytuacją, w której kilkudziesięciu przedstawicieli różnych służb przeszukiwało w 2021 r. Punkt Interwencji Kryzysowej prowadzony na granicy białoruskiej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. Na swoim koncie ma uniewinnienie organizatorki zgromadzenia Queer Tour w Dębicy – strefie „wolnej od LGBT”, kilkadziesiąt wygranych spraw o ustalenie płci metrykalnej osób transpłciowych w całej Polsce, a z adw. Pawłem Knutem współreprezentował pokrzywdzonych homofobiczną mową nienawiści online w precedensowej sprawie wspieranej przez Kampanię Przeciw Homofobii i Digital Freedom Fund. Doprowadził również do uniewinnienia aktywistów niosących pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej. Dodatkowo od lipca 2024 roku jest Przewodniczącym Sekcji Praw Człowieka przy ORA Warszawa, a od sierpnia 2024 roku członkiem Komitetu Praw Człowieka przy NRA. - Artur Kula trafił do naszej kancelarii – wówczas Knut Mazurczak Adwokaci – na początku aplikacji adwokackiej. W ciągu zaledwie kilku miesięcy został skonfrontowany z wyzwaniami, na które nie są gotowe niekiedy nawet osoby wykonujące zawód adwokatki czy adwokata od wielu lat. (…) Zbudował swoją pozycję w środowisku praw człowieka, zbudował doskonałe relacje, opierające się na zaufaniu do niego i do jego fachowości, wśród osób i organizacji udzielających pomocy humanitarnej na granicy polsko/białoruskiej – pisze o laureacie adwokatka Anna Mazurczak. Dodaje, że w prowadzone sprawy angażuje się w pełnym zakresie. Przykładowo, pomagał na miejscu aktywistom, podczas niesienia pomocy w lesie. Stale współpracuje również z trzecim sektorem, m.in. z Amnesty International, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Kampanią Przeciw Homofobii, Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Miłość Nie Wyklucza, Nomadą, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej. Poza pracą ma dwie pasje: historię i Francję.
4. Barnaba Rud-Chlipalski ma 28 lat, egzamin adwokacki zdał w 2024 r., pracuje w zespole Video Games & Entertainment kancelarii Rymarz Zdort Maruta – pierwszym w Polsce zespole prawniczym skoncentrowanym wyłącznie na innowacyjnym sektorze gier wideo. W ramach działalności pro bono reprezentował prof. Jakuba Urbanika w sprawie przeciwko ministrowi Przemysławowi Czarnkowi o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego wypowiedziami uderzającymi w społeczność nieheteronormatywną, a także aktywistę Barta Staszewskiego w sprawie przeciwko „Gazecie Polskiej”, w związku z zaplanowaną dystrybucją naklejek zawierających dyskryminujące hasło „Strefa Wolna od LGBT” i artystę Łukasza Stanka w związku z jego wystąpieniem przed Pałacem Prezydenckim w 2020 roku, związanym ze strajkami kobiet. Zaczynał swoją karierę w dziale procesowym kancelarii Clifford Chance, potem pracował w zespole IP & Commercial Litigation kancelarii A&O Shearman (Allen & Overy) i od początku był zaangażowany w postępowania sądowe i arbitrażowe, krajowe i międzynarodowe. Obecnie specjalizuje się w prawie gamingowym i ma w tym zakresie liczne sukcesy. Reprezentował polskie studio gier w sporze przeciwko zagranicznemu wydawcy, który zalegał z płatnościami wynikającymi z umowy wydawniczej. Świadczył też bieżące doradztwo na rzecz nagradzanego polskiego studia gier m.in. w zakresie negocjacji zmiany umowy wydawniczej z zagranicznym wydawcą, doradzał również polskiemu wydawcy gier w sporze z zagranicznymi deweloperem.
- Obszarem specjalizacji Barnaby jest prawo własności intelektualnej oraz spory w sektorze gamedev, branża ta, ze względu na swoją specyfikę, wymaga nieustannego poszukiwania nieszablonowych rozwiązań i wychodzenia poza utarte schematy. W tym aspekcie kreatywność jest jego wielkim atutem - pisze Michał Pękała, adwokat, partner w departamencie technologicznym kancelarii Rymarz Zdort Maruta.
Innowacje mają dla laureata ogromne znaczenie. Opracował m.in. procedurę zabezpieczenia IP i informacji poufnych znajdujących się w materiałach z gry w fazie produkcji oraz uczestniczył w powstawaniu aplikacji służącej do monitorowania statusu postępowań sądowych w całej Polsce. Jest też członkiem roboczej grupy testującej narzędzie Copilot – chatbota Microsoftu opartego na technologii AI.
5. Karol Perkowski ma 31 lat, w tym roku zdał egzamin adwokacki, ale nie wykonuje zawodu, pracuje w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nadzoruje i jest opiekunem merytorycznym projektu ustawy o wykonywaniu zawodu psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Z ramienia ministerstwa został wyznaczony do koordynacji prac w zakresie wdrażania wytycznych GRECO (unijnej Grupy Państw Przeciwko Korupcji). 4 października br. został również powołany przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w skład Rady Doradczej Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu. Brał też aktywny udział w tworzeniu nowelizacji specustawy powodziowej z dnia 1 października 2024 r., jest autorem lub współautorem niektórych rozwiązań ustawowych np. prawa do dodatkowego urlopu dla poszkodowanych na likwidację skutków powodzi. Ma wszechstronne doświadczenie prawne. Pracował w m.in. w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy w dziale prawa karnego, występował wówczas w charakterze obrońcy czy pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego w poważnych sprawach kryminalnych w tym m.in. z oskarżenia o zabójstwo, szpiegostwo, czy handel ludźmi. Bronił również w postępowaniach karnych aktywistów i dziennikarzy, współtworzył skargi do ETPCz. Wcześniej w Kancelarii RESIST praktykował prawo cywilne. Był też zatrudniony jako specjalista ds. legislacji w biurze poselskim. - Jego elastyczność w podejściu do różnorodnych wyzwań oraz umiejętność odnalezienia się w każdej, nawet najbardziej skomplikowanej sprawie, zdolność prowadzenia komunikacji z klientami na najwyższym poziomie, to cechy, które od początku jego pracy w naszej kancelarii budziły moje uznanie - podkreśla Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie. Laureat łączy pracę z działalnością na rzecz praworządności i pro bono. Współorganizował m.in. protest obywatelski „3 x WETO” pod Pałacem Prezydenckim, który zrzeszył przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilka tysięcy protestujących, podczas którego apelowano o zawetowanie niekonstytucyjnych reform wymiaru sądownictwa. W konsekwencji prezydent zawetował dwie ustawy.
Prywatnie jest miłośnikiem literatury pięknej, historii, kinematografii, teatru i muzyki Fryderyka Chopina.
6. Dr Kamil Rudol ma 34 lata, jest adwokatem o wszechstronnym wykształceniu i bogatym doświadczeniu zawodowym, współtworzył i współzarządza Kancelarią Zacharski Rudol. Od wielu lat doradza oraz występuje jako pełnomocnik ruchu obywatelskiego Obywatele RP (obecnie Fundacja Wolni Obywatele RP), aktywnie wspiera także osoby pokrzywdzone w aferze Pandora Gate, czyli skandalu z udziałem polskich twórców z serwisu YouTube. Jest również pełnomocnikiem sędziego Igora Tuleyi w procesach dotyczących ochrony dóbr osobistych w sprawach z udziałem polityków partii opozycyjnej. Doświadczenie zdobywał w renomowanych kancelariach Noerr, Schoenherr, Gide, Baker McKenzie, Dubois i Wspólnicy. Specjalizuje się m.in. w prawie nieruchomości, prawie rolnym, sporach sądowych i administracyjnych. Jak podkreślają jego klienci, wyróżnia się analitycznym podejściem do zagadnień prawnych oraz umiejętnością łączenia teorii z praktyką. Zresztą zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła mu zakwalifikować się do MENSA, zrzeszającej osoby o IQ kwalifikującej w górnych 2 procentach populacji. Jest tam obecnie przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
- Jego profesjonalizm, dbałość o detale i zdolność do nawiązywania kontaktów z zagranicznymi partnerami prawniczymi, wzmocniły pozycję warszawskiej izby wśród międzynarodowych stowarzyszeń prawniczych. Udział mec. Rudola w konferencjach międzynarodowych i spotkaniach z przedstawicielami innych samorządów prawniczych zawsze był wysoko oceniany - pisze Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie. Widać to też w zarządzaniu kancelarią Zacharski Rudol Kancelaria Adwokacka s.c. Laureat wdrożył w niej szereg innowacyjnych rozwiązań, które usprawniły współpracę z klientami – m.in. mają oni dostęp do akt w dowolnym czasie i miejscu. Dwa razy w miesiącu kancelaria dostarcza nieodpłatny biuletyn prawny, informując o istotnych oraz aktualnych zagadnieniach. W życiu mecenasa centralne miejsce zajmuje również muzyka, gra na fortepianie od 10. roku życia, przez wiele lat był również didżejem w warszawskich klubach muzycznych.
7. Dr Gabriela Lenarczyk ma 30 lat, jest radczynią prawną - jak sama podkreśla - z pasją zagłębia się w dwa światy: prawa medycznego oraz własności intelektualnej i innowacji w sektorze life science. Reprezentowała poszkodowanych pacjentów, także w głośnych medialnie sprawach dotyczących prawa aborcyjnego, powikłań poporodowych, czy powikłań po zabiegach medycyny estetycznej. Jest senior associate w dziale prawa medycznego kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy, intensywnie rozwija też karierę naukową, obecnie jako Postdoctoral Fellow w centrum badawczym Inter-CeBIL na Uniwersytecie Kopenhaskim. W tym obszarze pracuje nad kluczowymi zagadnieniami na styku prawa, medycyny i nowych technologii, poszukując złotego środka między wspieraniem innowacji farmaceutycznych a zapewnieniem dostępności ratujących życie terapii dla pacjentów. Mecenas współpracuje z naukowcami m.in. z University of Cambridge, Uniwersytetu Harvarda i Stanford Law School. Jest również stypendystką Thomas Edison Innovation Fellowship na George Mason University w USA, w ramach którego zajmuje się zagadnieniem potrzeby publicznego dostępu do danych i dokumentów z komercyjnych badań klinicznych. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała w wieku 28 lat i to z wyróżnieniem. Jej rozprawa doktorska dotyczy deklaracji patentowych i jest pierwszym monograficznym opracowaniem tego tematu w światowym piśmiennictwie. Jako radczyni była m.in. częścią zespołu pracującego nad sprawą Izabeli z Pszczyny. Reprezentowała także kobiety poszkodowane podczas porodów oraz w wyniku powikłań po zabiegach medycyny estetycznej.
Prywatnie interesuje się fizyką i mechaniką kwantową. Jest też gorącą zwolenniczką filozofii „w zdrowym ciele zdrowy duch” i wierzy w kluczową rolę równowagi między zdrowiem fizycznym a psychicznym. Jest też miłośniczką literatury z gatunku fantastyki naukowej, z której czerpię inspirację do kreatywnego myślenia.
8. Paweł Hajduk ma 30 lat, jest adwokatem, doktorantem, ukończył z wyróżnieniem prawo na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymał też stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów (2016/2017) oraz dwukrotnie stypendia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Teorię łączy z praktyką, ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie na rzecz biznesu, zwłaszcza międzynarodowego. Praktykował w kancelariach: Brochwicz i Wspólnicy, Kocur i Wspólnicy, Krassowski oraz NGL Legal. Od czterech lat współtworzy kancelarię Ligit, zarządza zespołem prawników. Doradza także jednej z największych klinik leczenia niepłodności w Polsce w zakresie ochrony danych osobowych i regulacji cyberbezpieczeństwa.
Specjalizuje się w prawie nowych technologii, koncentrując się na ochronie danych i AI, jego doświadczenie obejmuje także arbitraż i spory sądowe, transakcje M&A i nieruchomościowe, doradztwo korporacyjne i regulacyjne. Jako lider praktyki Digital Resources Protection, od wielu lat pełni funkcję inspektora ochrony danych w sektorze ochrony zdrowia, gdzie, m.in. przeprowadzał audyty ochrony danych, projektował procedury oraz obsługiwał naruszenie ochrony danych. Reprezentuje również krajowych i międzynarodowych klientów w wielomilionowych, skomplikowanych sporach sądowych i arbitrażowych, obejmujących sektory finansowy, ochrony zdrowia, logistyczny, przemysłowy i FMCG. - Profesjonalista, o wysokich kompetencjach, z szeroką wiedzą teoretyczną - ocenia go Aleksy Kamiński, dyrektor Banku Komórek Macierzystych nOvum. Pro bono działa na rzecz artystów, takich jak członkowie Stowarzyszenia Unia Literacka, które broni interesów polskich pisarzy. Negocjuje kontrakty wydawnicze na rynku polskim i międzynarodowym i bierze udział w rozwiązywaniu sporów. Pracuje tez m.in. nad tworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi aplikacji AI w sektorze prywatnym i publicznym oraz w badaniach naukowych. Czas wolny spędza uprawiając bieganie i wędrówki górskie z żoną. Interesuje się historią, filozofią, sztuką i literaturą, zwłaszcza poezjami Czesława Miłosza i T.S. Eliota.
9. Dr Jarosław Kola ma 35 lat i od 11 lat związany jest z kancelarią WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, obecnie na stanowisku counsel. Doświadczenia zdobywał, doradzając przy strategicznych projektach, jak np.: rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, budowa gazociągu Baltic Pipe, organizowanie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i morskich farm wiatrowych przez międzynarodowe JV Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego potentata Orsted. Należy do wąskiego grona specjalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą, ale przede wszystkim doświadczeniem praktycznej obsługi strategicznych inwestycji. W 2020 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską „Interes zamawiającego w polskim prawie zamówień publicznych”. Jak sam podkreśla, najbardziej zależy mu na praktycznej użyteczności jego badań, dlatego wśród osiągnieć wymienia też: kierowanie zespołem realizującym grant B+R w konsorcjum z PGE Baltica dot. rozwoju polskiej gospodarki w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, zaproszenie do opracowania tematu elektromobilności w ramach Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego (tom. III, wyd. Wolters Kluwer). Za największe osiągnięcie uważa to, że zdołał poprowadzić drogę zawodową w sposób, który pozwala mu robić na co dzień to, co go naprawdę pasjonuje i realizować wartości, dla których wybrał studia prawnicze. Specjalizuje się w opracowywaniu „szytych na miarę” modeli wyboru oferty najkorzystniejszej w przetargach za pomocą kryteriów oceny ofert. Aktywnie działa też pro bono. Wspiera Fundację Zakonu Maltańskiego przy realizacji projektów budowy studni w Afryce. Jest związany ze środowiskiem organizacji pozarządowych działających na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego. Współorganizował liczne konferencje i wydarzenia kulturalne (np. rajdy motocyklowe) w Ukrainie. Jest również autorem licznych publikacji, a także wystawy upamiętniającej dorobek polskich naukowców i adwokatów związanych z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie. Przez wiele lat przed wybuchem wojny w Ukrainie fizycznie pracował jako wolontariusz przy renowacji polskich przedwojennych cmentarzy na ziemi lwowskiej. Jego pasją jest montaż filmowy - działalność dydaktyczną uzupełnia filmami o prawie gospodarczym, które samodzielnie nagrywa, montuje i publikuję na YouTube.
10. Dr Wojciech Zomerski ma 32 lata, jest radcą prawnym i właścicielem kancelarii zomerski.legal, nauczycielem akademickim, publicystą i teoretykiem prawa związanym z Uniwersytetami EUI we Florencji, Jagiellońskim oraz Wrocławskim. Pomimo młodego wieku i łączenia praktyki z akademią, ma 8-letnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych z branży farmaceutycznej, gastronomiczno-hotelarskiej, medycznej, automotive i e-commerce. Jego doradztwo obejmuje prawo pracy, prawo umów, prawo własności intelektualnej, prawo korporacyjne, prawo administracyjne oraz prawo ochrony danych osobowych. Klienci cenią jego wszechstronność, profesjonalizm i umiejętność przekładania trudnych problemów prawnych na język zrozumiały dla biznesu.
Swoją karierę zaczynał w kancelariach Wiewiórski Legal oraz Kancelarii Radców Prawnych Daćków i Chwastyk sp. p. Już na studiach odbywał praktyki m.in. w Ambasadzie RP w Londynie, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Agencji Rozwoju Przemysłu SA, a także semestralne wymiany na Uniwersytecie Salzburskim oraz Uniwersytecie Loyoli w Nowym Orleanie, gdzie był asystentem naukowym prof. Patta Hugga. Jest autorem licznych publikacji o demokratyzacji prawa i edukacji prawniczej, brał również udział w projektach badawczych m.in. „Teoria legislacyjnego placebo” (WPiA UJ; 2023-2024), „Prawniczy autorytet epistemiczny w Polsce. Obecnie realizuje projekt pt. „Populist or Facade Constitutionalism? Authoritarian Legacies in Poland and Hungary behind a Democratic Veil”, Max Weber Fellow na EUI we Florencji (2024/2025). Angażuje się też w pomoc pro bono jako członek Komisji Praw Człowieka i Praworządności OIRP Wrocław, pomagał uciekinierom z Ukrainy w zw. z agresją rosyjską, świadczy pomoc prawną dla hospicjum prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Chorym z siedzibą w jego rodzinnym mieście - Pile. Prywatnie jest fanem Manchesteru United i pasjonatem sportu - jeździ na rowerze, a zimą na nartach zjazdowych.
NAGRODY SPECJALNE:
1. Piotr Białach ma 34 lata, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Jako radca prawny i counsel w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons zajmuje się w szczególności sporami dotyczącymi ubezpieczeń, konsumentów i postępowań na gruncie decyzji Prezesa UOKiK i KNF. Udziela też porad instytucjom finansowym oraz spółkom działającym w branży energetycznej, farmaceutycznej, technologii i IT. Jego specjalnością są postępowania grupowe. Prowadził nowatorski projekt pro bono dotyczący umów małoletnich influencerów z domami mediowymi. W takich umowach agencje stosują postanowienia i zabezpieczenia, które prowadzą de facto do pełnego uzależnienia osób dopiero rozpoczynających karierę w tej nowej na rynku profesji, bez faktycznej możliwości zakończenia współpracy z agencją. Sprawa zakończyła się zwolnieniem zabezpieczeń i nawiązaniem współpracy na zasadach zgodnych z zasadami współżycia społecznego lub odstąpieniem agencji od zamiarów wykorzystywania potencjału komercyjnego influencerów. Mec. Białach śledzi tę branżę z uwagi na niski stopień jej uregulowania oraz skalę nadużyć. Reprezentował też sędziów w sporze ze Skarbem Państwa - Ministrem Sprawiedliwości dotyczącym przymusowego przeniesienia kobiet - sędziów w stan spoczynku. Udziela pomocy pro bono, w szczególności wspierając osoby wykluczone z powodu swojego światopoglądu i orientacji seksualnej. Studiował także na Università Bocconi w Mediolanie, ukończył Szkołę Prawa Włoskiego organizowaną przy udziale Uniwersytetu w Katanii. Poza czynnym uprawianiem sportów, pasjonuje się też włoską kulturą.
2. Małgorzata Gemen ma 32 lata, jest adwokatką, absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie w Kolonii. Uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Uniwersytecie w Bayreuth oraz w zajęciach na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Brała udział w międzynarodowych praktykach. Za swój cel uważa budowanie silnego partnerstwa między krajową i niemiecką adwokaturą. Chce wspierać polskich obywateli w Niemczech i niemieckich obywateli w Polsce. Współpracuje z niemieckimi kancelariami i naukowcami. Szczególnie interesuje ją prawo spadkowe w kontekście problemów transgranicznych. Publikuje naukowo, m.in. w In Gremio. Prowadzi też wykłady z prawa spadkowego w Berliner Anwaltsverein. W swojej kancelarii adwokackiej zajmuje się polsko-niemieckim prawem spadkowym. Stara się też udzielać wsparcia psychologicznego, jest także mediatorką.
Adwokatka jest również członkinią Komisji do Spraw Zagranicznych przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Pracuje nad tworzeniem platformy, która ułatwi prawnikom zajmowanie się sprawami transgranicznymi. Pracę zawodową łączy ze świadczeniem pomocy prawnej pro bono - szczególnie dla polsko-niemieckich organizacji. Jest członkinią Deutsch Polnische Gesellschaft Berlin e. V. (Niemiecko-Polskie Towarzystwo w Berlinie). Występuje na konferencjach, dba o wymianę myśli między polskimi i niemieckimi prawnikami.
3. Patrycja Nowakowska ma 34 lata, jest adwokatką związana z kancelarią Kubas Kos Gałkowski - Adwokaci sp.k. jako counsel, ekspertka Praktyki Energetyki i Zasobów Naturalnych. Ukończyła też program International Nuclear Law Essentials, NEA OECD w Paryżu. Jest ekspertką w niszowej dziedzinie: specjalizuje się w prawie energii jądrowej i prawie energetycznym. Od wielu lat zajmuje się obsługą prawną podmiotów z branży energetycznej. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową oraz artykuły o tej tematyce. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński oraz Szkołę Prawa Francuskiego, Université d’Orleans. Jednym z jej osiągnięć było współtworzenie wniosku o zadanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego - w sprawie III CZP 86/22, dotyczącej jednoosobowych składów w apelacji (zmiana przepisów wprowadzona w tarczy antycovidowej). Interesuje się sztuczną inteligencją. Tworzy podcast „KKG z Energią”. W ramach działalności pro bono prowadzi warsztaty dla Centrum Praw Kobiet - Oddział Kraków, które dotyczą prawa rodzinnego i prawa przedsiębiorców. Angażowała się też w działania NRA "Bajeczni Adwokaci". Bezpłatnie udzielała też pomocy prawnej potrzebującym z Ukrainy. A w czasie wolnym ćwiczy jogę, zajmuje się ogrodem oraz czyta książki.
4. Alicja Sukiennik ma 31 lat, jest adwokatką, studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim, kształciła się również w Szkole Głównej Handlowej i Szkole Prawa Niemieckiego im. Marcusa Lutera. Jej specjalność to prawo karne i prawa człowieka. Prowadzi jednoosobową kancelarię, zajmując się sprawami karnymi, w szczególności dotyczącymi hejtu w internecie i sprawami dotyczącymi uchodźców. Przyjmuje też często sprawy karne, dotyczące aktywistów działających na rzecz demokracji i praw mniejszości.
Adwokatka współpracuje z Fundacją Ocalenie, w której udziela się pomocy pokrzywdzonym przemocą domową i seksualną. W ramach współpracy z Fundacją La Strada pomaga pokrzywdzonym handlem ludźmi. Jest autorką opracowań naukowych, współtworzyła też „Poradnik dla uchodźców z Ukrainy” (Wolters Kluwer), pro bono reprezentuje cudzoziemki, które doświadczyły przemocy seksualnej, ofiary handlu ludźmi. Dbając o ochronę praw aktywistów, niejednokrotnie w godzinach nocnych i w weekendy pomaga niesłusznie zatrzymanym na protestach, przygotowuje także zażalenia w ich sprawach. Świadczyła też bezpośrednią pomoc dla osób przekraczających granicę polsko-białoruską.
5. Maciej Szczerba ma 33 lata, jest radcą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył również podyplomowe studia Negocjacji, Mediacji i innych Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego. Powołano go także do Kolegium Prokuratorii Generalnej RP, organu doradczego prezesa. Jest też mediatorem w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii. Zajmuje się postępowaniami o różnorakiej tematyce, również sporami międzynarodowymi. Został wyznaczony do zajęcia się wdrożeniem nowych rozwiązań informatycznych – w Prokuratorii wprowadził pierwszą, elektroniczną bazę dokumentów.
Jego specjalizacją są problemy występujące w zbiegu prawa cywilnego z prawem zamówień publicznych. Interesuje się polubownym rozwiązywaniem sporów z udziałem jednostek sektora finansów publicznych. Prowadzi negocjacje i mediacje - często kończą się one ugodami. Zajmuje się m.in. sprawą odzyskiwania środków przeznaczonych na zakup respiratorów medycznych w czasie pandemii koronawirusa, ale też dotyczących zakupu sprzętu wojskowego czy sporu Ministerstwa Infrastruktury z koncesjonariuszem prywatnej autostrady. To spory, w których w grę wchodzą często miliardowe kwoty. Pracuje też na 1/2 etatu jako analityk biznesowy w Centralnym Ośrodku Informatyki. Jest pasjonatem różnych sportów, obecnie najczęściej wolny czas spędza aktywnie z dziećmi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.