Opieka stomatologiczna w szkołach jeszcze wymaga doprecyzowania

Pacjent Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Od 12 września szkoły będą miały obowiązek prowadzenia opieki stomatologicznej nad uczniami w gabinetach własnych lub zewnętrznych, z którymi zawrą umowy. Ustawa jednak niejednoznacznie określa, z jakimi gabinetami mogą być takie umowy zawierane. Wątpliwości ma wyjaśnić zarządzenie prezesa NFZ, ale środowisko medyczne i tak nie wierzy, że ten system zadziała.

03.09.2019

Od września podwójny rocznik w I klasach szkół średnich

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

31.08.2019

MEN: 4,6 mln uczniów rozpocznie rok szkolny w 24 tys. szkół

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W poniedziałek 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. To to również pierwszy dzień zajęć dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli oddziałów przedszkolnych.

30.08.2019

Nowa ustawa ma wzmocnić opiekę medyczną w szkołach

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Wchodząca w życie 12 września br. ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadzi niezwykle ważne dla zdrowia polskich dzieci - podkreśliła w czwartek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. I dodała, że dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w całym kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.

29.08.2019

Minister: Tylko nieliczne szkoły planują lekcje o seksualności

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka to sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach - twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego w większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś zajęcia tego typu. 

28.08.2019

Są nowe przepisy o świadectwach i legitymacjach szkolnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zawiera ono uregulowania odnoszące się głównie do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

28.08.2019

Biskupi zachęcają do oporu przeciw "demoralizującym treściom" w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wystawienie dziecka na demoralizujące treści może stanowić naruszenie dóbr osobistych jego i rodziców, a w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną organu prowadzącego szkołę lub organizacji prowadzącej zajęcia – stwierdzili biskupi obradujący w Częstochowie na posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu Polski.

27.08.2019

Ruszają poprawkowe matury

Szkoła i uczeń

Osoby, którym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości w pierwszym terminie, mogą przystąpić do poprawki. We wtorek rusza poprawkowa sesja maturalna. Wniosek o przystąpienie do egzaminu w sesji poprawkowej złożyło w całej Polsce prawie 47 tys. uczniów.

20.08.2019

Klasy mundurowe pod kontrolą MON

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Obrony Narodowej będzie miało większy wpływ na funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Zagwarantować ma to temu resortowi znowelizowana ustawa - Prawo oświatowe. Skorzystają na tym absolwenci takich klas, bo będą mieli większe szanse na dostanie się do wojska.

19.08.2019

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.

14.08.2019

Warto spróbować coachingu w edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym wychowawczej - tłumaczy prof. Joanna Moczydłowska, kierownik studiów Coaching w edukacji realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

10.08.2019

Koszty dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły - Senat proponuje zmiany

Szkoła i uczeń

W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.

12.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.

11.07.2019

Nowa rada ma służyć dialogowi administracji z młodzieżą

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. Rada ma być miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży.

09.07.2019

Pieniądze na wyprawkę także dla uczniów szkół dla dorosłych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wzrośnie liczba beneficjentów programu "Dobry Start". Na trzysta złotych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli liczyć także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął we wtorek rząd.

09.07.2019

Niepełnosprawne dzieci znów w gorszej sytuacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rodzice, którzy sami odwożą niepełnosprawne dzieci do szkoły, po zmianie prawa otrzymają jedynie zwrot kosztów paliwa. Dla niektórych oznaczać to będzie wypłaty mniejsze nawet o połowę. Takie będą skutki nowelizacji, która miała poprawiać ich sytuację, a drastycznie ją pogarsza.

09.07.2019

"Dobry Start" dla uczniów szkół dla dorosłych

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Umożliwienie ubiegania się o świadczenie "Dobry start" dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreśla resort, każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie tym świadczeniem.

05.07.2019

SN: Katecheta przywrócony do pracy mimo konfliktu z dyrekcją

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że zasadne było przywrócenie do pracy na stanowisko nauczyciela historii i katechety, który popadł w konflikt z dyrekcją zespołu szkół. Jednak eksperci Fundacji Helsińskiej twierdzą, że katecheci powinni być traktowani w zakresie zatrudnienia tak, jak wszyscy inni nauczyciele.

04.07.2019

Od września pielęgniarki w szkołach z nowymi kompetencjami

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Wchodząca w życie we wrześniu ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami standaryzuje zakres opieki, kładąc nacisk na profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia i na opiekę stomatologiczną – podkreśla Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

03.07.2019

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019
Prawo.pl