Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.
Głównym celem programu jest wyrównywanie szans wśród uczniów. Wsparciem z programu objęte są rodziny z dziećmi w wieku szkolnym na utrzymaniu bez względu na dochód. Wsparcie z programu realizowane jest w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego (świadczenie „dobry start”) w wysokości 300 zł na uczące się dziecko i ma wspomóc rodziny w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.
Rozszerzenie świadczenia
Zgodnie z projektem świadczenie "Dobry start" będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych i policealnych, tym samym każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie świadczeniem. - Należy podkreślić, że ta zmiana nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie – wciąż świadczenie przysługiwać będzie, co do zasady, na uczące się w szkole dzieci w wieku do ukończenia 20 r. życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 r. życia - podkreślono.
Obecnie wnioski o świadczenie dobry start, obok drogi tradycyjnej (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową), można składać drogą elektroniczną przez sprawdzony przy Programie „Rodzina 500+” kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt dodatkowo wprowadza możliwość składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
Czytaj też: TK: osoby prowadzące firmy - na zwolnieniu chorobowym mogą mieć obniżone składki>>