Lekarze z nocnych przychodni też zlecą testy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa jest od piątku rozszerzony m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej, hospicyjnej i opieki długoterminowej. Mogą oni skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR.

20.11.2020

Drastycznie spada wykrywalność nowotworów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W czasie epidemii o 30 proc. spadła liczba wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Lekarze rodzinni i onkolodzy alarmują, że oznacza to mniejszą wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są większe.

12.11.2020

MZ wyjaśnia zasady kwarantanny i obowiązki w jej trakcie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia przypomina, że zazwyczaj kwarantanna trwa trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Za czas kwarantanny należy się zasiłek chorobowy, który ZUS wypłaca automatycznie bez konieczności dostarczania zwolnienia od lekarza.

05.11.2020

Lekarze zostają automatycznie specjalistami

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze, którzy zdali jedną część egzaminu specjalizacyjnego albo zostali zakwalifikowani do części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwa naukowe, ale finalnie nie zdali wszystkich egzaminów potwierdzających uzyskanie specjalizacji, zostają automatycznie uznani za specjalistów.

02.11.2020

Wyjazdy do sanatoriów zawieszone z powodu epidemii, ale są wyjątki

Pacjent Ubezpieczenia społeczne

Od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność. Kuracjusze, którzy są już w sanatoriach, dokończą swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe rozpoczynające się od tego dnia, nie rozpoczną nowego turnusu. Wyjątkiem jest wczesna rehabilitacja powypadkowa dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu. Tu rehabilitacja może być prowadzona.

28.10.2020

Wszystkie siły do walki z pandemią i rosnące zagrożenia dla innych pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W szpitalach zaczyna brakować już miejsc dla pacjentów z COVID-19. Pozostali chorzy, którzy mieli zaplanowane zabiegi, choćby ortopedyczne, mogą o nich w najbliższym czasie zapomnieć. Leczyć planowo mają tylko szpitale onkologiczne. Lekarze martwią się o skutki tej sytuacji zarówno dla ofiar koronawirusa, jak i dla osób mających inne problemy zdrowotne.

19.10.2020

GIS radzi, co zrobić kiedy pojawią się objawy COVID-19

Pacjent Koronawirus

Gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku to objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak się zachować, gdy podejrzewamy, że możemy być nim zakażeni. Przede wszystkim: nie idźmy do pracy, pozostańmy w domu i umówmy telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

17.10.2020

Ustawa podpisana - zmiany w szkoleniach dla pracowników ratownictwa

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał w czwartek nowelę ustawy z 17 września 2020 r. o systemie powiadamiania ratunkowego. Wprowadza ona m.in. zmiany mające na celu reorganizację systemu szkoleń pracowników centrów powiadamiania ratunkowego. Ustawa zmienia też zasady zatrudniania personelu centrów powiadamiania ratunkowego.

15.10.2020

WSA: Apteka nie może dyżurować na telefon

Samorząd terytorialny Pacjent Farmacja

W porze nocnej leki w dyżurnych aptekach są wydawane przez niewielkie okienka lub pacjenci sygnalizują swoje przybycie dzwonkiem alarmowym. Rozwiązania te nie ograniczają dostępności do usług aptecznych w istotny sposób. Nie można jednak tego powiedzieć o wymogu uprzedniego skontaktowania się przez telefon. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.10.2020

Szpitale dwóch prędkości - nie wszystkie dojadą do końca kontraktu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Większość placówek medycznych, z powodu pandemii i izolacji, nie będzie w stanie zrealizować w 100 proc. kontraktu w tym roku. Uda się to dużym i specjalistycznym szpitalom z nowoczesnym sprzętem, które wiosną nie miały przestoju. Inne będą miały problemy. Chociaż minister zdrowia uważa, że szpitale są w stanie nadrobić te świadczenia.

24.09.2020

Minister: Trzeba robić ewolucję, a nie rewolucję w systemie opieki zdrowotnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Zagadnienie jakości opieki zdrowotnej  jest fundamentalną rzeczą. Jestem zwolennikiem ewolucji w systemie opieki zdrowia, a nie robienia rewolucji, z której wynikają koszty. Zagadnienie jakości powinno być tym co skoncentruje nasze działania na najbliższe lata - powiedział Adam Niedzielski minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

22.09.2020

WSA nie zajmie się skargą na nieprzekazanie sprzeciwu od opinii lekarskiej

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i skarżący byli w sporze, który dotyczył przekazania sprzeciwu od opinii lekarskiej. Sprawą nie zajmie się jednak sąd administracyjny, ponieważ jest to czynność, na którą nie przysługuje skarga. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2020

Rzecznik GIS: Można się z tym nie zgadzać, ale maseczki to obowiązek

Pacjent Koronawirus

Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, tam gdzie nie można utrzymać zasad dystansu społecznego, jest koniecznością - powiedział w sobotę Jan Bondar rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodał, że jest grupa osób, która kwestionuje występowanie pandemii, ale reżim sanitarny obowiązuje i trzeba go przestrzegać.

12.09.2020

Lekarze rodzinni chcą większej autonomii w testach na COVID-19

Pacjent Koronawirus

Pod koniec września planowane jest spotkanie przedstawicieli lekarzy rodzinnych z ministrem zdrowia. Chcą zaproponować zmiany, które dadzą im większą elastyczność w kwalifikowaniu pacjenta z podejrzeniem koronawirusem na test. Nie zadawala ich obecne uregulowanie - jednoczesne występowanie czterech objawów.

12.09.2020

SN: Dentyści okazali się nierzetelni przy wykonywaniu protezy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Do złamania prawa i zasad etyki zawodu doszło w trakcie sporządzania mostka pacjentce - było to spowodowane zaniechaniem leczenia pozostałych zębów. Lekarze słusznie zostali uznani za winnych i ukarani karą finansową, gdyż nie zbadali dokładnie leczonej kobiety i nie wykorzystali wszelkiej dostępnej wiedzy - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

05.09.2020

Co trzeci pacjent z odwołaną wizytą u specjalisty

Pacjent Opieka zdrowotna

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 30 proc. pacjentów z powodu epidemii COVID-19 miało odwołaną bądź przełożoną wizytę u specjalisty, a 24 proc. - u internisty. Na ograniczenia z dostępem do świadczeń Polacy skarżą się od dawna.

03.09.2020

Maseczki od 12 roku życia

Pacjent

Dzieci powyżej 12 roku życia powinny nosić maseczkę ochronną jak dorośli, szczególnie w sytuacji, gdy nie mogą zachować minimalnego dystansu społecznego, a liczba zarażeń koronawirusem w ich regionie jest wysoka - taka opinia widnieje w nowych wytycznych WHO, opracowanych we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

01.09.2020

Centrum e-Zdrowie: wystawiono milion e-skierowań

Pacjent Opieka zdrowotna

W całym kraju wystawiono już milion e-skierowań, które otrzymało blisko 750 tysięcy pacjentów. Każdy z nich historię swoich e-skierowań może sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta – poinformowało Centrum e-Zdrowia w zamieszczonym, w czwartek, wpisie na Twitterze.

27.08.2020

Drożeją usługi i artykuły zdrowotne

Pacjent Opieka zdrowotna

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik inflacji w przypadku zdrowia wyniósł w lipcu br. 5,3 proc. Liderem wzrostu cen są usługi stomatologiczne. Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach już nie powinno być tak szybkiego tempa wzrostu cen w tym segmencie rynku.

25.08.2020

Finansowanie szczepionek tylko dla wybranych

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Rząd będzie refundował szczepionki przeciwko grypie lekarzowi, pielęgniarce, ratownikowi medycznemu i farmaceucie. Nie włącza jednak do tego kręgu służb mundurowych czy nauczycieli, którzy także są narażeni na zarażenia i przenoszenie wirusów. To błąd - wskazują eksperci.

24.08.2020