WSA: Schronisko nie ukryje faktu, że znęcano się nad zwierzętami

Administracja publiczna

Były właściciel psów ma prawo żądać od podmiotu, który za publiczne pieniądze prowadzi schronisko, informacji co do ich dalszych losów. Jeżeli wymaga to anonimizacji określonych dokumentów, podmiot nie może odmawiać ich wydania wskazując, że będą one miały wtedy charakter informacji przetworzonej - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

09.12.2018

Makijaż oszpecił: zapłaciła właścicielka gabinetu, odda kosmetyczka

Rynek i konsument

Makijaż permanentny powiek zamiast upiększyć oszpecił. Solidarną odpowiedzialność za spartaczony zabieg ponoszą właścicielka gabinetu kosmetycznego oraz kosmetyczka wykonująca zabieg, z tym że ta druga w 70 procentach – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

08.12.2018

SN odpowie, czy wyszukiwarka Google może naruszać cześć

Prawo cywilne RODO

Zapowiada się przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie usuwania linków z wyszukiwarek internetowych. SN odpowie, czy przeciętny użytkownik internetu rozumie treść snippetów. A także, czy w konkretnej sprawie działa prawo do zapomnienia.

03.12.2018

SN: Sprostowania publikować trzeba, nawet gdy artykuł oparty był o dane z KRS

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dziennikarze, którzy w artykule wykorzystali informacje z Krajowego Rejestru Sądowego muszą opublikować sprostowanie - orzekł Sąd Najwyższy. Dlatego, że członek zarządu spółki nie dopełnił w terminie obowiązku wykreślenia go z rejestru. Problemem jest obecnie objętość sprostowania.

03.12.2018

Nie ma rozwodu, jest domniemanie ojcostwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Skutki życia w związkach nieformalnych bez przeprowadzenia rozwodu bywają trudne do przewidzenia. Może to być konieczność płacenia alimentów byłej żonie, wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, niekiedy przy udziale prokuratora, a nawet - zmiana akt stanu cywilnego.

01.12.2018

Sąd: Zachowek należy się mimo nie najlepszych relacji rodzinnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nie można odmówić zachowku wnuczce spadkodawczyni z powodu nieutrzymywania relacji rodzinnych, jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy była postawa samej spadkodawczyni. To ona, jako osoba starsza, powinna była inicjować kontakty z wnuczką. Tymczasem spadkodawczyni faworyzowała siostrę powódki - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

01.12.2018

SN: Wszyscy winni zawalenia hali MTK poniosą karę

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający wobec Nowozelandczyka, byłego członka zarządu hali MTK, Bruce'a R. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach. SN stwierdził, że dowody wskazują, iż wiedział o wadliwej konstrukcji dachu hali i był świadomy zagrożenia katastrofą, lecz jej nie przeciwdziałał.

29.11.2018

Kierowca odpowiada za szkody wyrządzone przez pasażera

Prawo cywilne Finanse

Odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać wypłacone także, gdy pasażer otwierając drzwi uszkodzi sąsiedni pojazd. Pojęcie "ruch pojazdu" obejmuje bowiem również wsiadanie i wysiadanie z niego. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten korzystny dla pasażerów wyrok to ważna wskazówka dla ubezpieczycieli.

29.11.2018

SA: Zachowanie się na drodze to elementarz. Również dla nastolatka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Świadomość, że łamią prawo i narażają się na niebezpieczeństwo mieli oboje uczestnicy wypadku. Jednak większą winę za upadek holowanej osoby ponosi kierowca skutera, choćby dlatego, że był pełnoletni i miał uprawnienia do kierowania pojazdami. Mógł i powinien zatem powstrzymać się od jazdy. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.11.2018

WSA: Ubezwłasnowolniony bez kuratora skargi nie złoży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę wniosła osoba częściowo ubezwłasnowolniona. Złożonego pisma nie poparł jednak kurator ustanowiony przez sąd do reprezentacji skarżącej. Tego rodzaju skarga nie mogła więc zostać rozpoznana z uwagi na brak zdolności procesowej skarżącej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

28.11.2018

Strasburg: Funkcjonariusze państwowi nie powinni łatwo się obrażać

Prawo karne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 20 listopada br. uznał, że skazanie za znieważenie funkcjonariuszy policji osobę, która porównała działania operacyjne policjantów w czasie publicznego protestu do tortur, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii.

27.11.2018

WSA: Telefon wraz z ubezpieczeniem to nękanie klienta

RODO

Usługi ubezpieczenia nie da się podciągnąć pod usprawiedliwiony cel przetwarzania danych osobowych spółki telekomunikacyjnej- orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. A przekazanie danych bez zgody klienta narusza jego prawa - dodał sąd.

25.11.2018

SA: Dwulatkowi nie można stawiać zarzutu, że podróżował z nietrzeźwym kierowcą

Prawo cywilne

Nie przyczynia się do powstania szkody dwulatek, który ulega wypadkowi, jako pasażer pojazdu prowadzonego przez swojego nietrzeźwego ojca. W takiej sytuacji nie można również żądać zmniejszenia odszkodowania powołując się na zawiniony przez rodziców brak należytego nadzoru. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

21.11.2018

SN: Zgoda na zbycie komórki i garażu w ramach wspólnoty

Prawo gospodarcze

Dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.

19.11.2018

SN oceni skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej w małżeństwie

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy rozstrzygnie w składzie siedmiu sędziów kwestię, w jakim zakresie upadłość powinna objąć cały majątek małżonków. Czy objęcie postępowaniem upadłościowym majątku obojga nie będzie pokrzywdzeniem jednego z nich, który o długach nie wiedział, a zostaje z niczym?

17.11.2018

SN: Podnajemca jest lokatorem i ma prawo do lokalu socjalnego

Prawo cywilne Administracja publiczna

Osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, zawartej z najemcą lokalu bez zgody wynajmującego, jest lokatorem - orzekł Sąd Najwyższy. Konsekwencją tej uchwały jest obowiązek gminy przydzielenia takiemu podnajemcy lokalu socjalnego.

17.11.2018