united kingdom
ukraine

SN: Przerwanie mszy to protest przeciwko TK i rządowi, nie religii

Prawo karne

Przestępstwo złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego ukierunkowane jest na karanie przerwania tego aktu ze względu na niechęć czy wrogość do tej religii. Samo zaś zakłócenie aktu religijnego, bez takiej motywacji, jest wykroczeniem, które się przedawniło - orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził tym samym, że posłanka nie popełniła przestępstwa. Wskazał, że jej protest w kościele w Toruniu wiązał się z ogólnopolskimi manifestacjami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

23.08.2024

Absurdalny przepis o wynagrodzeniu blokuje sądy i opiekunów

Prawo cywilne

Jeśli opiekun osoby ubezwłasnowolnionej zachowuje się nieetycznie albo trwoni majątek podopiecznego, to nie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i wynagrodzenie za złą opiekę powinno być mu przyznane od państwa. Wykładnia językowa art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prowadzi zatem do absurdalnych wniosków i niczego nie wyjaśnia. Dlatego Sąd Okręgowy zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w celu rozstrzygnięcia problemu.

20.08.2024

SN: Zakaz udziału w imprezach masowych nie może być bezterminowy

Prawo karne

Sąd, orzekając zakaz wstępu na wszelkie imprezy masowe na terytorium Polski oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza naszym krajem, pominął obowiązek określenia czasu obowiązywania tego zakazu. A więc zakaz obowiązywałby pseudokibica do końca życia. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że to rażące złamanie ustawy.

16.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

SN: Nie można orzec zakazu prowadzenia pojazdów do końca życia

Prawo karne

Sądy dość często zapominają o ustalaniu czasu trwania zakazów. Chodzi m.in. o wskazanie chociażby, do kiedy trwa zakaz zbliżania się albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bezterminowych zakazów orzekać natomiast nie można. W takiej sprawie wypowiedziała się po raz kolejny Izba Karna Sądu Najwyższego i poprawiła błąd Sądu Rejonowego w Chorzowie.

30.07.2024

TSUE rozstrzygnął w sprawie właściwości miejscowej sądu w sporze z biurem podróży

Turystyka

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że rozporządzenie Bruksela I bis ma zastosowanie do sporu, mimo że konsument i organizator podróży mają miejsce zamieszkania i siedzibę w tym samym państwie członkowskim - pod warunkiem, że miejsce docelowe podróży znajduje się za granicą. Ten element zagraniczny wystarczy jednak, aby rozporządzenie zastosować.

29.07.2024

Kolejny wyrok TSUE w sprawie ochrony wilków

Środowisko Prawo europejskie

Wilk nie może zostać wskazany jako gatunek, na który można polować na poziomie regionalnym, skoro stan jego ochrony jest niewłaściwy na poziomie krajowym - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał, że dzieje się tak nawet w przypadku, gdy zgodnie z dyrektywą siedliskową, nie jest on w danym regionie objęty ścisłą ochroną, ponieważ środki gospodarowania gatunkami takie jak polowanie, powinny w każdym razie mieć na celu zachowanie lub odtworzenie tych gatunków we właściwym stanie ochrony.

29.07.2024

Oskarżeni o rzeź kormoranów skazani na więzienie

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Rok bezwzględnego pozbawienia wolności – takim wyrokiem zakończył się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o rzeź kormoranów na Jeziorze Tonowskim. - To niestety nie jest jednostkowa sprawa, problem zabijania młodych ptaków jest powszechny – komentuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która w sprawie działała jako oskarżyciel posiłkowy.

21.07.2024

SN: Polizanie dziecka wiąże się z karą zakazu wykonywania zawodu

Prawo karne

Skazanie mężczyzny za polizanie dziecka w ucho powinno łączyć się z karą dodatkową – zakazem pracy z dziećmi i zajmowania stanowisk w systemie edukacji. Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał oskarżenie prokuratora bez rozprawy, w trybie ugodowym i obligatoryjnego środka nie zastosował. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok i przekazał sprawę sądowi do modyfikacji.

20.07.2024

NSA: Nie można odmówić świadczenia tylko dlatego, że są też inne dzieci

Niepelnosprawność

Gdy jedno z rodzeństwa, które w rzeczywistości sprawuje pełną opiekę nad rodzicem i z tego tytułu zrezygnowało z pracy bądź nie podejmuje zatrudnienia, ubiega się o świadczenie pielęgnacyjne, nie ma podstaw do pozbawiania go tego prawa z tego powodu, że żyją inne dzieci, które również taki obowiązek alimentacyjny mogą wypełniać, ale nie zwróciły się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - uznał NSA.

15.07.2024

TSUE: Zakaz polowania na wilki w Austrii jest ważny

Środowisko Prawo europejskie

Z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wynika jednoznacznie - odstępstwo od zakazu polowania, w celu zapobieżenia szkodom majątkowym, może zostać przyznane tylko wtedy, gdy populacja wilków znajduje się we właściwym stanie ochrony. Taka sytuacja nie ma jednak miejsca w Austrii. Wyrok ma istotne znaczenie także dla Polski.

11.07.2024

Konsekracja obiektów nie może być sposobem na zajęcie komornicze

Prawo cywilne

Składanie do akt postępowań egzekucyjnych dekretów o konsekracji nieruchomości, wystawionych przez dłużniczkę, działającą w imieniu Kościoła Naturalnego, nie powoduje umorzenia postępowania przez komornika. Konsekracji obiektów towarzyszą wnioski o umorzenie z powołaniem się na wolność religii i wyznania. Sąd Rejonowy w Gdańsku uważa jednak, że jest to próba instrumentalnego wykorzystania kodeksu postępowania cywilnego.

22.06.2024

TSUE: Odwołanie lotu z powodu wady silnika – pasażer bez odszkodowania

Turystyka Prawo europejskie

Wykrycie ukrytej wady konstrukcyjnej silnika samolotu, który miał wykonać lot, jest objęte pojęciem „nadzwyczajnych okoliczności”, nawet jeśli przewoźnik lotniczy został poinformowany o jej istnieniu przez producenta silnika kilka miesięcy przed danym lotem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 13 czerwca br. – Oznacza to, że pasażerowi, który wykupił bilet, ale lot został odwołany, nie przysługuje odszkodowanie.

15.06.2024

SN: Rodzinny spór o przebieg drogi koniecznej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ustanowienie służebności drogi koniecznej innej niż poprzednia, która wygasła, było zgodne z prawem - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Wytyczenie szlaku łączącego posesję z drogą publiczną było podyktowane względami geodezyjnymi, nierównością terenu i osypywaniem się gruntu. Wskazał na to biegły. Więcej w tej sprawie było życia niż prawa – podsumował sąd, gdyż konflikt powstał w rodzinie.

12.06.2024

TSUE: Przeświadczenie o równości kobiet i mężczyzn podstawą przyznania statusu uchodźcy

Prawo europejskie

Kobiety, w tym kobiety małoletnie, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy - wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

11.06.2024

WSA: Blaszak na rowery, który nie jest garażem, trzeba rozebrać

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Mimo że obiekt nie był garażem, to właściciele byli obowiązani zapłacić opłatę legalizacyjną. Zatwierdzone warunki zabudowy nie wystarczą. Nieuiszczenie opłaty legalizacyjnej skutkuje rozbiórką samowolnie wzniesionego obiektu, gdy nie ma nawet do niego dojazdu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

10.06.2024

SN: Wyłudzenie kredytu na fałszywe dane

Prawo karne

Po uchyleniu wyroku skazującego sprawcę, sąd dokonując odmiennej oceny dowodów, jest uprawniony do przypisania oskarżonemu odpowiedzialności za oszustwo, co najmniej w formie pomocnictwa – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. I stwierdził, że sąd odwoławczy popełnił błąd, bo w sprawie zachodzi sytuacja analogiczna, jak w przypadku wydania wyroku uniewinniającego.

31.05.2024

TSUE: Kary za Turów były zgodne z prawem

Środowisko Prawo europejskie

W środę, 29 maja, Trybunał Sprawiedliwości UE, stwierdził, że Komisja Europejska miała prawo potrącać kary za to, że Polska nie wstrzymała prac w kopalni w Turowie. Wyrok nie jest prawomocny. Polski rząd może się od niego odwołać. O unieważnienie kar zwrócił się do Sądu UE (niższa instancja) poprzedni rząd (Zjednoczonej Prawicy).

29.05.2024

ETPCz: Polskie przepisy o tajnej inwigilacji naruszają konwencję praw człowieka

Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu orzekł we wtorek, że polskie przepisy umożliwiające służbom inwigilację oraz zatrzymywanie danych inwigilowanych osób naruszają konwencję o ochronie praw człowieka, w tym prawo obywateli do prywatności. Skarga dotyczyła polskich przepisów z 2016 r. zezwalających służbom na tajną inwigilację i zatrzymywanie danych telekomunikacyjnych, pocztowych i cyfrowych, w tym smsów czy maili, do potencjalnego wykorzystania przez organy krajowe.

28.05.2024

ETPCz: Zakaz noszenia widocznych symboli religijnych w szkole nie narusza wolności wyznania

Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji z dnia 16 maja 2024 r. uznał, iż zakaz noszenia chust islamskich w państwowej szkole nie naruszył prawa skarżących do wolności wyznania. W rozstrzygnięciu przypomniał, że zgodnie z jego orzecznictwem państwa-strony Konwencji dysponują szeroką swobodą decyzyjną, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące upubliczniania symboli religijnych w państwowych szkołach powszechnych.

28.05.2024