Polscy europosłowie interweniują w sprawie przemysłu energochłonnego

Rynek i konsument

Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.

04.12.2019

Wolf Theiss powiększa zespół

Rynek i konsument

Do warszawskiego zespołu kancelarii prawnej Wolf Theiss dołączył Konrad Kosicki, który będzie rozwijać nową praktykę Energetyki, oraz Maciej Olszewski, który wzmocni zespół Doradztwa Korporacyjnego oraz Fuzji i Przejęć. Obejmą w kancelarii stanowiska Counsel.

04.12.2019

TSUE: Ograniczenia w handlu bronią potrzebne dla bezpieczeństwa

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dyrektywa wprowadzająca restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, wprowadzona po atakach terrorystycznych, nadal obowiązuje - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na skargę Czech. Polska była jednym z krajów wspierających ten wniosek.

03.12.2019

Sąd: Hotelarz zapłaci za pogryzienie przez pluskwy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot świadczący usługi hotelowe obowiązany jest naprawić szkodę i zadośćuczynić za krzywdę, której doznał gość hotelowy, pogryziony przez insekty - orzekł Sąd Rejonowy w Kłodzku. I dodał, że suma zadośćuczynienia jakiej może się domagać ma objąć wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno już doznane, jak i te które mogą nastąpić w przyszłości

30.11.2019

UOKiK karze firmy pożyczkowe za nie respektowanie wyroku TSUE

Rynek i konsument

Prezes UOKiK ukarał trzy spółki za to, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu zatrzymywały sobie całą opłatę przygotowawczą lub prowizję. Przedsiębiorcy mają natychmiast zmienić swoje praktyki, które zakwestionował między innymi TSUE.

28.11.2019

NIK: Na rynku ubezpieczeń konsumenci są niedostatecznie chronieni

Rynek i konsument

Główne problemy są w obszarze polisolokat i przy likwidacji szkód z ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. W raporcie NIK, do którego dotarło Prawo.pl wskazano na rozwiązania: powołanie instytucji, która zapewniałaby całościową ochronę klientów i zmiany w prawie umożliwiające rozstrzyganie sporów z zakładami ubezpieczeń na etapie przedsądowym

28.11.2019

Telewizje i producenci suplementów przyjęli kodeks reklamowy

Rynek i konsument

Czytelne informowanie, że dany specyfik to suplement diety, który nie ma właściwości leczniczych - jeden z zasadniczych elementów standardów reklam tych produktów, jakie wspólnie wypracowali Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety. Podpisana samoregulacja jest owocem prac "okrągłego stołu" zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

25.11.2019

Emilewicz: Kolejny krok to ułatwienia m.in. dla spółdzielni w wykorzystaniu OZE

Rynek i konsument

Jeśli chcemy poprawiać jakość powietrza w miastach i jednocześnie dostarczać tanią energię, to musimy wprowadzić system zachęt, który sprawi, że na dachach spółdzielni pojawią się tam panele słoneczne i inne mikro i małe instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) - podkreśliła minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

24.11.2019

UE: Nabywcy opon mają otrzymywać więcej informacji o ich cechach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Etykiety nowych opon będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia, a także informować o wydajności na śniegu i lodzie. Będzie to obowiązkowe dzięki zatwierdzonym przez państwa członkowskie w piątek przepisom dotyczącym nowego systemu etykietowania opon samochodowych. 

22.11.2019

Ryanair w Hiszpanii skazany za pobieranie opłat za bagaż podręczny

Rynek i konsument

Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.

21.11.2019

UE: Od nowego roku nowe opłaty za transmisję danych w roamingu 

Rynek i konsument Nowe technologie

Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, wynikające z Polityki Uczciwego Korzystania. Jak poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej, stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu nie może być wyższa niż 15 zł netto, czyli 18,45 zł brutto.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

UOKiK ostrzega przed firmami sprzedającymi auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.

12.11.2019

UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

SN: Nie było zmowy na rynku telewizji mobilnej

Rynek i konsument Nowe technologie

Wymiana informacji nie podlega zakazowi zawierania porozumień ograniczających konkurencję - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną prezesa UOKiK. I dodał, że relacje z utworzonym konsorcjum czterech operatorów były uzasadnione i adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz realizacją wspólnego przedsięwzięcia.

31.10.2019

SN: Konkurs walentynkowy na FB był promocją sprzedaży

Prawo cywilne Rynek i konsument

Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.

31.10.2019

KNF pracuje nad ograniczeniem ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła prace zmierzające do ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Informację taką podała we wtorek Komisja w komunikacie i dodała, że rozpoczął się proces tzw. interwencji produktowej

29.10.2019