UOKiK wydał już drugą decyzję w sprawie banku za stosowanie za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut. Rok temu nałożył 7 milionów złotych kary na Deutsche Bank Polska, teraz ukarał Getin Noble Bank. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA. Co kwestionuje UOKiK?
Cena promocyjna: 14.7 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Niejasne zasady ustalania kursu walut
Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat. GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters”. To nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu. – W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Czytaj również: Jak "frankowicz" może pozwać bank i ile to kosztuje >>
W jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.
Bank się odwoła
Getin Noble Bank nie zgadza się z decyzją UOKiK i odwoła się od niej. Decyzja UOKiK nie jest zatem prawomocna. Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Noble Banku zwraca uwagę na fakt, iż do momentu zakończenia postępowania z odwołania Banku, decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron - należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy. Nawet, gdy bank się odwoła, konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Gdy ta zostanie rozpatrzona negatywnie, pozostaje droga sądowa. Po wyroku TSUE w sprawie Dziubak, jest ona jednak już znacznie łatwiejsza, choć nie krótsza. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.
Cena promocyjna: 14.7 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł