Prof. Andrzej Matlak: Czeka nas długa droga do pełnej ochrony praw autorskich w sieci

Prawo cywilne Prawo europejskie

Wprowadzone przez unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym standardy ochrony praw twórców oraz obowiązki w tym zakresie internetowych platform społecznościowych to dobry kierunek porządkowania sytuacji w tej dziedzinie, ale ich wdrażanie w skali globalnej nie będzie łatwe - twierdzi prof. Andrzej Matlak

15.11.2019

Skarb Państwa zawarł ugodę z bliskimi ofiar katastrofy MTK 

Prawo cywilne

Małżonkowie, rodzice i dzieci ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 r., którzy złożyli pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, otrzymają po 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania, zaś rodzeństwo tych, którzy wówczas zginęli - po 50 tys. zł. Ugoda dotyczy 90 osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego w tej sprawie.

14.11.2019

Zmiany w procedurze cywilnej wyzwaniem dla uczestników postępowań

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Uchwalona w połowie roku i wchodząca sukcesywnie w życie wielka reforma postępowania cywilnego niekoniecznie usprawni i przyspieszy procesy, ale na pewno stawia przed sędziami, adwokatami i radcami prawnymi, a także przed stronami procesów, nieznane im dotychczas wyzwania - ocenili uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Warszawie konferencji.

14.11.2019

Po zmianach w procedurze tysiące spraw cywilnych do umorzenia - już od 21 listopada

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

To efekt zmian w terminach zawieszeń postępowań. Zgodnie z przepisami przejściowymi strony mają trzy miesiące na złożenie wniosku o podjęcie sprawy - zawieszonej np. z powodu błędnego adresu strony. Problem w tym, że i prawnicy, i sędziowie mają wątpliwości jak liczyć ten termin - od dnia wejścia w życie konkretnych przepisów, czy całej ustawy.

14.11.2019

WSA: Mąż nie wymelduje żony, skoro ona chce wejść do mieszkania

Prawo cywilne Administracja publiczna

Wymeldowanie jest możliwe, jeśli opuszczenie mieszkania ma charakter trwały i dobrowolny. Gdy małżonek opuszcza mieszkanie z uwagi na trwający proces o rozwód, ale podejmuje próby korzystania z mieszkania, to nie można go wymeldować – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.11.2019

Koniec automatyzmu w postępowaniu nakazowym

Prawo cywilne

Za sprawą wyroku TSUE w sprawie Profi Credit, sąd ma obowiązek odmówić wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, jeśli roszczenie wobec konsumenta budzi jego wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że w takiej sytuacji może zażądać od przedsiębiorcy, by przedstawił umowę lub porozumienia wekslowe.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

UOKiK ostrzega przed firmami sprzedającymi auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.

12.11.2019

TK przeciw trzykrotności, ale za dwukrotnością dla autora

Prawo cywilne

W wyroku z 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzykrotna sankcja za wykorzystanie utworu bez zgody autora jest niezgodna z Konstytucją, ale teraz uzupełnił swoje stanowisko stwierdzając, że dwukrotne wynagrodzenie jest w takiej sytuacji uzasadnione. To dobre uporządkowanie orzecznictwa w tej dziedzinie - pisze Judyta Papp.

12.11.2019

SN: Trzeba wykazać, że spółka nie zgłosiła upadłości nie ze swej winy

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Gdyby członkowie zarządu spółki zgłosili wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie, jak stanowi Kodeks spółek handlowych, to nie powstałyby nowe zobowiązania, na skutek zawarcia nowych umów - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdyż nie zbadano, czy sprawa się nie przedawniła.

12.11.2019

Nowa procedura w sprawach gospodarczych już obowiązuje

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od 7 listopada nowelizacja wprowadza szereg istotnych modyfikacji w postępowaniu cywilnym. Wśród nich zmiana bardzo istotna dla przedsiębiorców - do KPC wraca postępowanie w sprawach gospodarczych. Nowe przepisy mają zastosowanie do spraw gospodarczych wszczętych od dnia ich wejścia w życie - pisze adwokat Łukasz Dubicki.

11.11.2019

Tożsamość narodowa to dobro osobiste

Prawo cywilne

Tożsamość narodowa to dobro osobiste - uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie, nakazując serwisowi internetowemu przeprosić za fotografię ilustrującą artykuł o kolaboracji i romansach Polek z Niemcami w czasie II wojny światowej. Zdjęcie przedstawiało kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach.

11.11.2019

Zagranie koncertu nie zawsze jest dziełem, czasem - wykonaniem usługi

Prawo cywilne

W czasie obchodów Święta Niepodległości 11 listopada może się zdarzyć, że część wykonawców jednego koncertu czy spektaklu wykonuje usługę zlecenia, a część - dzieło artystyczne. Soliści nie są "oskładkowani", a tancerze i chór - muszą płacić ZUS. Ustawodawca od lat nie może się zdecydować na jasne rozwiązanie tego problemu.

09.11.2019

TSUE: Sąd z urzędu bada uczciwość roszczenie kredytodawcy wobec konsumenta

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.

08.11.2019

SN: Kredytobiorcy frankowi mogą spłacać kredyt w złotych

Prawo cywilne

Nie można utożsamiać wyboru banku i oferty z indywidualnym negocjowaniem umowy kredytu bankowego - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego. SN orzekł, że po niedawnym wyroku TSUE, klauzula abuzywna w umowie przestaje obowiązywać i nie można jej zastąpić żadnym innym zapisem.

08.11.2019

SA: Umowa kredytu frankowego ważna, mimo nieuczciwych klauzul

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że umowa kredytu ustalona we frankach, a wypłacona w złotych polskich jest ważna przy wyeliminowaniu klauzul przeliczeniowych. Sąd uznał, że wyrok TSUE z 3 października br. nie wskazuje, że w wypadku stwierdzenia nieuczciwych warunków, umowa automatycznie staje się nieważna.

06.11.2019

Regularny przegląd drzewostanu to za mało, by nie płacić za zniszczone auto

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Skoro prezydent miasta uznał swoją odpowiedzialność za uszkodzenie auta podczas upadku złamanego konara, to ubezpieczyciel, a nie poszkodowany, musi wykazać, że drzewo było w dobrym stanie. I nie wystarczy argument, że miasto regularnie dokonywało przeglądu drzew, skoro w efekcie nie usunięto tych chorych. Dlatego ubezpieczyciel musi pokryć koszty naprawy auta - orzekł Sąd Okręgowy w Łomży.

05.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn

Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.

01.11.2019

SN: Konkurs walentynkowy na FB był promocją sprzedaży

Prawo cywilne Rynek i konsument

Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.

31.10.2019