Samochodzik - zabawka wyrządziła szkodę, ale odszkodowanie jak za prawdziwy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który organizował imprezy z wykorzystaniem samochodzików dla dzieci z napędem elektrycznym, ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazdy na zasadzie ryzyka. Zapłaci więc gminie odszkodowanie za rozlany płyn akumulatorowy, który zniszczył parkiet w sali widowiskowej – stwierdził Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

04.12.2019

Państwa UE unowocześnią obieg dokumentów sądowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Modernizacja i dostosowanie do ułatwień dostępnych w XXI wieku systemu przeprowadzania dowodów oraz doręczania dokumentów sądowych - to cel porozumienia wypracowanego we wtorek przez unijnych ministrów sprawiedliwości. Zmiany mają spowodować, że wymiar sprawiedliwości będzie korzystał ze zdobyczy cyfryzacji.

03.12.2019

Będą specjalistyczne sądy do ochrony własności intelektualnej

Prawo cywilne

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Rada Ministrów przyjęła ponownie przygotowany w MS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku specjalizacji sądownictwa.

03.12.2019

Za brak ostrożności i przyczynienie się do szkody, trzeba zapłacić

Prawo cywilne Finanse Ubezpieczenia

Zakład ubezpieczeń nie odzyska od robotnika, który przyczynił się do uszkodzenia auta, pełnej kwoty, którą wypłacił jego właścicielowi. Kierowca bowiem zaparkował w miejscu do tego nie przeznaczonym, obok trwających prac montażowych. Sąd Okręgowy w Sieradzu uznał, że w ten sposób przyczynił się do szkody i zmniejszył kwotę, której ubezpieczyciel domagał się od robotnika.

03.12.2019

Sąd ocenia wypowiedź Piotrowicza o "sędziach złodziejach"

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza o "sędziach, którzy są złodziejami" odebrałam jako policzek w twarz moją i wszystkich sędziów Sądu Najwyższego - tak w poniedziałek przed sądem zeznała I prezes SN Małgorzata Gersdorf w procesie przeciwko byłemu posłowi, a obecnie sędziemu Trybunału Konstytucyjcnego Stanisławowi Piotrowiczowi.

02.12.2019

Prof. Zembrzuski: Sama zmiana przepisów procesowych nie wystarczy do usprawnienia sądów 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązującą od niedawna nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego przedstawiano jako remedium na bolączki wymiaru sprawiedliwości oraz jako sposób usprawnienia postępowań sądowych, ale nie należy szybko spodziewać się widocznych efektów - twierdzi dr hab. Tadeusz Zembrzuski w Uniwersytetu Warszawskiego.

02.12.2019

Ruszy proces o ochronę dóbr osobistych I Prezes SN

Prawo cywilne Prawnicy

W poniedziałek 2 grudnia br. ruszy proces o ochronę dóbr osobistych, który pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf i sędzia SN prof.Krzysztof Rączka wytoczyli byłemu posłowi Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

01.12.2019

Sąd: Hotelarz zapłaci za pogryzienie przez pluskwy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Podmiot świadczący usługi hotelowe obowiązany jest naprawić szkodę i zadośćuczynić za krzywdę, której doznał gość hotelowy, pogryziony przez insekty - orzekł Sąd Rejonowy w Kłodzku. I dodał, że suma zadośćuczynienia jakiej może się domagać ma objąć wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego, zarówno już doznane, jak i te które mogą nastąpić w przyszłości

30.11.2019

Są nowe sposoby walki z nadużywaniem prawa procesowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego sądy mają łatwiej przeciwdziałać nadużywaniu uprawnień procesowych. Tam, gdzie stosowana będzie ogólna klauzula, sankcje w postaci grzywny, podwyższonych kosztów czy odsetek mogą okazać się niewystarczające. Skuteczne powinny okazać się jednak przepisy szczególne, które pozwolą na pozostawienie bez dalszych czynności określonych pism bądź wniosków

29.11.2019

Na UKSW konferencja o zmianach w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne

„Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” - to temat konferencji, która odbędzie się 9 grudnia 2019 r. na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronem wydarzenia jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.

28.11.2019

SN "odfrankowił" umowę o kredyt denominowany

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak. Po raz pierwszy odfrankowił umowę o kredyt denominowany. Uznał, że należy usunąć klauzulę walutową i pozostawić w mocy pozostałą część umowy. To oznacza, że dotyczy ona kredytu w wysokości kwoty nominalnie przekazanej przez bank, oprocentowanej stawką LIBOR i marżą. Prawnicy podkreślają wagę orzeczenia, ale ale oceniają go różnie.

28.11.2019

SN: Celowa informacja o wpływach z abonamentu od telewizji kablowej

Prawo cywilne

Słuszne było roszczenie ZAIKS-u o udostępnienie informacji o dochodach od operatora telewizji kablowej - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak wyrok w tej sprawie musiał być uchylony, ze względu na podział spółki pozwanej, na dwa różne podmioty. Proces będzie toczył się od początku.

28.11.2019

SN rozstrzygnie, kiedy wezwanie do zapłaty jest skuteczne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 28 listopada wyda wyrok w sprawie, w której Sąd Apelacyjny orzekł, że skuteczne wezwanie do zapłaty liczy się od dnia doręczenia pozwu sądowego, a nie przedstawienia na piśmie żądań, ani też nie od wezwania do próby ugodowej. Kwestią sporną jest też termin naliczenia odsetek od opóźnienia zapłaty należności.

27.11.2019

UODO: Dziecko też ma prawo do ochrony danych

Prawo cywilne RODO

Dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że jest to chronione prawem, a rozpowszechnianie wizerunku dziecka, np. w mediach społecznościowych, powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku.

26.11.2019

Prof. Jarocha: Szybkość postępowania konkuruje z jego rzetelnością

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Autorzy tzw. wielkiej reformy procedury cywilnej reklamowali ją jako sposób na przyspieszenie i usprawnienie postępowań, ale to wydaje się mało realne, podczas gdy te nowe rygory mogą odbić się na rzetelności procesów - twierdzi radca prawny, prof. Andrzej Jarocha, procesualista cywilny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

26.11.2019

Sąd Najwyższy nie ukrócił pozwów na próbę

Prawo cywilne

Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego pozwy na próbę, by wygraną o małe roszczenie otworzyć sobie drogę do korzystnego wyroku o znacznie większe, nie znikną z sądów, ale nie będzie już automatyzmu w uznawaniu tych orzeczeń za wiążące. Gdy w sporze o wynagrodzenie z tej samej umowy pojawią się nowe okoliczności, sąd będzie musiał je badać i niekoniecznie rozstrzygać spór tak samo, jak w tym pierwszym procesie.

25.11.2019

SA: Zadośćuczynienie dla ojca ofiary wypadku za zerwanie więzi rodzinnej

Prawo cywilne BHP

Sprawca wypadku albo w jego zastępstwie ubezpieczyciel musi zadośćuczynić finansowo ojcu za śmierć syna. Przy ustalaniu należnej mu sumy trzeba uwzględnić szczególny charakter dobra osobistego jakim jest więź rodzina oraz prawo do życia w pełnej rodzinie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

24.11.2019

Szybkie zabezpieczenie przeterminowanych płatności wyzwaniem dla sądów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W ramach przeciwdziałania zatorom płatniczym od 1 stycznia 2020 roku zacznie funkcjonować nowa regulacja mająca uprościć zabezpieczenie roszczeń pieniężnych. Jej rola z pewnością będzie istotna, jednak pozostaje niejasne, jak zostanie przyjęta przez praktykę. To sądy zdecydują, jak dłużnicy będą mogli bronić się przed niezasadnym zabezpieczeniem - piszą Agnieszka Nadolna i Maciej Woźniak

23.11.2019

Niskie standardy legislacji - prawie codziennie nowa ustawa

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W poprzedniej kadencji parlamentu doszło do obniżenia standardów legislacyjnych - alarmuje Obywatelskie Forum Legislacji działające przy Fundacji Batorego. I dodaje, że prace legislacyjne, zarówno na etapie rządowym, jak i parlamentarnym często były prowadzone w sposób nielicujący z elementarnymi wymaganiami racjonalnego prawodawcy, a czasem z pogwałceniem zasad poprawnej legislacji.

22.11.2019