Stowarzyszenie Autorów ZAIKS wystąpiło do spółki E. z o.o. , operatora telewizji kablowej o udostępnienie informacji o wpływach netto uzyskanych od abonentów, w związku ze świadczeniem usług reemisji. Dlatego, że spółka przedstawiała te informacje nie wliczając opłat manipulacyjnych i opłat przyłączeniowych. Chodziło o okres od maja 2014 r. do chwili obecnej.
Podstawą żądania był art. 105 Prawa autorskiego. Według art. 105 Prawa autorskiego (a obecnie art. 45 ustawy o zbiorowy zarządzaniu prawami autorskimi) organizacja zbiorowego zarządzania może się domagać udzielenia informacji oraz udostępnienia dokumentów niezbędnych do określenia wysokości dochodzonych przez nią wynagrodzeń i opłat.
Wyrokiem z 26 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie zobowiązał pozwaną spółkę do udzielenia powodowi pisemnej informacji w zakresie wpływów netto pozwanego (bez podatku VAT) uzyskanych od abonentów, w związku ze świadczeniem usług reemisji, które to wpływy nie obejmują naliczonych i pobranych jednorazowych opłat przyłączeniowych i manipulacyjnych.
Sprawdź w LEX: Czy obciążenie kosztami ZAIKS-u winno być udokumentowane fakturą VAT, czy jest to zdarzenie znajdujące się poza zakresem VAT? >
Oddalenie powództwa
Sąd Apelacyjny w Szczecinie jednak zmienił orzeczenie i oddalił powództwo. Zdaniem tego sądu strony odmiennie rozumieją pojęcie „opłat manipulacyjnych”, o czym świadczy w sposób jednoznaczny przedsądowa korespondencja stron, jak również ich stanowiska wyrażone w pismach procesowych. Analogicznie sytuacja ma miejsce odnośnie interpretacji sformułowania „dokumentacja finansowo-księgowa”.
Sąd odwoławczy uznał, że roszczenie informacyjne Stowarzyszenia ZAIKS w zaproponowanej przez niego formule nie mogło zostać uwzględnione, rację tym samy przyznać należy pozwanemu, że na podstawie zaskarżonego wyroku nie można określić jakie dokumenty oraz informacje powinny zostać przekazane powodowi przez stronę pozwaną.
Czytaj: Dr Sarbiński: Prawo autorskie umiarkowanie nadąża za przemianami w świecie>>
Uwzględnione żądanie powinno być na tyle dokładnie określone, żeby była możliwość oceny przez sąd właściwy dla dokonania czynności określonej w tytule egzekucyjnym (art. 1050 kpc), czy doszło do wykonania nałożonego obowiązku czy też nie, a tym samym czy istnieje podstawa do podjęcia dalszych czynności przymuszających, w tym zagrożenia sankcją grzywny.
Skarga kasacyjna ZAIKS-u
W skardze kasacyjnej strona powodowa zażądała uwzględnienia powództwa w całości. Zarzuciła wyroki II instancji m.in:
- błędne zastosowanie regulacji art. 105 ust. 2 ustawy Prawo autorskie ( obecnie art. 48 ustawy o zbiorowym zarządzaniu...) , bo powód wykazał, że informacje były niezbędne i celowe
- błędne ustalenie, że podanie danych księgowych naruszałoby tajemnice przedsiębiorcy, gdyż ZAIKS nie prowadzi działalności konkurencyjnej.
SN uchyla dwa wyroki
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej orzekł, że wyroki, które zapadły w dwóch instancjach są błędne. Uchylił zatem oba orzeczenia z powodów proceduralnych.
Sprawdź w LEX: Jak rozliczać umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich? >
Jak stwierdziła sędzia Monika Koba, należało wziąć pod uwagę już w I instancji fakt, że spółka pozwana podzieliła się w grudniu 2016 r. na E. i E. Kable, a sądy orzekały mimo to tylko wobec spółki E. z o.o.
Sąd II instancji orzekł, że wyrok jest skuteczny tylko wobec E. Kable, bo art. 531 ksh reguluje tylko sukcesję materialną, a nie procesową.
- Pisemna informacja, której żądał ZAIKS dotyczy obu spółek - powiedziała sędzia Koba. - Sprawa nie budzi wątpliwości co do celowości i niezbędności informacji o dochodach spółki pozwanej, tak by Stowarzyszenie mogło otrzymać stosowne wynagrodzenie, zgodne z umową - dodał SN.
Sygnatura akt II CSK 707/18, wyrok z 27 listopada 2019 r.
Sprawdź w LEX: Czy opłata ZAIKS stanowi zamówienie publiczne? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.