Specjalistyczne sądy mają się zająć sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej, a także związanymi ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz pewnymi kategoriami spraw o ochronę dóbr osobistych. Chodzi na przykład o bezprawne wykorzystywanie praw autorskich i znaków towarowych, kopiowanie produktów, nieuprawnione korzystanie z cudzych wynalazków, a także o przypadki związane z wykorzystaniem dobra osobistego w celach reklamowych i promocyjnych lub naruszeniem dobra osobistego w związku z działalnością naukową i wynalazczą.
Dwa sądy apelacyjne, cztery okręgowe
Projekt zakłada, że sprawy tego typu, wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, rozpoznawać będą tylko wyznaczone do tego sądy - dwa apelacyjne oraz cztery okręgowe, a nie jak dziś - wszystkie sądy okręgowe i apelacyjne w całym kraju.
Cena promocyjna: 34 zł
|Cena regularna: 34 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
W tych sądach orzekać będą sędziowie wyspecjalizowani w problematyce własności intelektualnej.
Czytaj: Powstaną nowe sądy dla rozstrzygania sporów o kradzież intelektualną >>
Przymus radcowski, adwokacki, rzecznicy patentowi
Do szybkości i sprawności postępowań ma się z kolei przyczynić zasada, że strony - w myśl projektu - w postępowaniu dotyczącym własności intelektualnej będą obowiązkowo reprezentowane przez zawodowych pełnomocników - adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.