Prawo.pl
Obecnie opłata jest uzależniona od długości jachtu i może wynieść nawet 375 zł. Natomiast od 2020 r. będzie obowiązywała stała stawka w wysokości 60 zł. Projekt w tej spawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Dorian Lesner
04.11.2018
Administracja publiczna
Prawo do żądania waloryzacji na podstawie umowy renty nie wchodzi do spadku nawet wtedy, gdy...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2018
Prawo cywilne
Od 5 listopada br. można będzie składać wnioski o paszporty według nowego wzoru. Polski paszport ma być bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania.
Krzysztof Sobczak
03.11.2018
Administracja publiczna
Hierarchowie kościelni dość często próbują wpływać na decyzje władz publicznych i na proces legislacyjny, ale władze państwowe też mają na sumieniu próby ingerencji w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego - twierdzi dr hab. Paweł Borecki. Jego zdaniem 20 lat po wejściu tej umowy w życie przydałby się przegląd podstawowych jej zasad.
Krzysztof Sobczak
03.11.2018
Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzować przepis kodeksu postępowania cywilnego w zakresie uprawnień rzecznika konsumentów. W projekcie nowelizowanego art. 633 proponuje, by mógł on wstępować także do postępowań toczących się przeciwko konsumentom.
Robert Horbaczewski
03.11.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Po usunięciu tętniaka mogą pojawić się zaburzenia pamięci. Żądając za to odszkodowania, trzeba jednak wykazać, że jest to skutkiem błędu lekarskiego, a nie zwykłym powikłaniem, za które szpital nie odpowiada - uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Marek Sondej
03.11.2018
Finansowanie zdrowia
Odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie - rozstrzygnął w uchwale Sąd Najwyższy.
Grzegorz Prigan
03.11.2018
Prawo cywilne
NIK oceniła, że w 2017 roku ponad 33 proc. gmin nie wypłacała mieszkańcom dodatku na opłaty za prąd. Mieszkańcy wsi nie dostawali go często z powodu... zbyt dużego metrażu domów.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.11.2018
Rynek i konsument
Wielka Brytania wyda Polsce ściganych za przestępstwa kryminalne podejrzanych. Wysoki Trybunał odrzucił wnioski Polaków, którzy apelowali o odstąpienie od ekstradycji z powodu zagrożenia praworządności w Polsce.
Krzysztof Sobczak
02.11.2018
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Powstał Portal Pomocy Postpenitencjarnej, odwiedzany codziennie przez osoby opuszczające zakłady karne. Mogą na nim uzyskać przystępnie podane informacje dotyczące noclegów, terapii, szkoleń ale też sposobów szukania pracy.
Patrycja Rojek-Socha
02.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Dzień przed drugą turą oraz w dniu ponownych wyborów samorządowych również trwa cisza wyborcza. Trzeba pamiętać, że będzie obowiązywała nie tylko tam, gdzie odbywa się głosowanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.11.2018
Wybory
Nowe przepisy dotyczące opodatkowania bitcoinów, miały uprościć i uatrakcyjnić rynek wirtualnych walut w Polsce. Zdaniem ekspertów, tego celu nie da się jednak osiągnąć. Niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
02.11.2018
CIT PIT VAT
Odpowiedź na skargę do sądu nie jest uzasadnieniem decyzji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Spółka giełdowa, obracająca mieniem publicznym powinna być transparentna i przekazywać dane z działalności na żądanie stowarzyszenia - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.11.2018
Prawo gospodarcze
Od 1 listopada br. obowiązuje nowa lista refundacyjna leków. Znalazły się na niej propozycje nowych...
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.11.2018
Farmacja
Jeśli nie ma pewności czy dziecko Polaka i cudzoziemki pochodzi ze legalnego związku, to trudno...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.11.2018
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Polskie przepisy nie regulują kwestii dziedziczenia danych cyfrowych. By uzyskać dostęp do nich po śmierci bliskiej osoby, trzeba udowodnić ich majątkowy charakter. W przypadku kont osób fizycznych nie jest to łatwe.
Jolanta Ojczyk
01.11.2018
RODO
Przepisy związane z ochroną danych osobowych nie dotyczą zmarłych - podkreślają prawnicy. Teoretycznie nie ma więc ryzyka naruszenia RODO przez umieszczane w mediach, internecie czy na cmentarnych murach klepsydry. Inaczej jest jednak, gdy rzutki przedsiębiorca skorzysta z zawartych na nich danych np. żony zmarłego i zaoferuje swoje usługi.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2018
RODO
Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie orzekają szkodę całkowitą, bo dzięki niej wypłacają znacznie niższe odszkodowania. Niekiedy robią to bazując na nie do końca rzetelnym i dokładnym kosztorysie uszkodzeń oraz wycenie samochodu - pisze adwokat Grzegorz Prigan.
Grzegorz Prigan
01.11.2018
Prawo cywilne
Banki zostaną zobowiązane do tworzenia specjalnych rezerw na pokrycie zagrożonych kredytów. W środę państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie projektu w tej sprawie przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
31.10.2018
Rynek i konsument Finanse
Rząd zaostrza walkę z osobami, które nie płacą alimentów i uderza w pracodawców.
Agnieszka Matłacz
31.10.2018
Prawo cywilne Prawo pracy
Sprostowanie aktu stanu cywilnego z powodu omyłki w dacie śmierci, którą popełnił lekarz następuje...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2018
Administracja publiczna

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości
Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.
Jolanta Ojczyk
31.10.2018
Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości
Samochód po kolizji wymagał naprawy. Właściciel odpłatnie wynajął więc auto zastępcze i pozwał ubezpieczyciela sprawcy kolizji o zwrotu tego wydatku. Powództwo było w całości zasadne, ponieważ ubezpieczyciel nie udowodnił, że powód mógł nieodpłatnie korzystać z innych samochodów zarejestrowanych na swoje nazwisko - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi.
Aleksandra Partyk
31.10.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku - to hasło tegorocznego, już dziewiątego Dnia Otwartego Notariatu. Odbędzie się pod koniec listopada, w 19 miastach Polski. Cel zwiększenie świadomości prawnej Polaków.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2018
Wymiar sprawiedliwości
Procedury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące przygotowania zadań i testów na egzaminy są informacją publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie podzielił argumentacji komisji, że to procedura wewnętrzna.
31.10.2018
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Lawinowo wrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych. W 2017 roku wpłynęło ich do prokuratur 50 tys., a tylko do połowy października tego roku ponad 113 tysięcy - ustaliło Prawo.pl. Rok 2018 może być też rekordowy jeśli chodzi o liczbę skazań - tylko w pierwszej połowie było ich blisko 17 tys.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2018
Wymiar sprawiedliwości
Powołanie rzecznika praw pasażerów – podmiotu uprawnionego do pozasądowego rozwiązywania sporów między pasażerem a przewoźnikiem, organizatorem wycieczki lub sprzedawcą biletów - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
30.10.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Przegląd samochodu po terminie wciąż kosztuje dokładnie tyle samo, ile przegląd auta w terminie. Choć w 2018 roku rząd planował, że za badanie techniczne wykonane 45 dni po terminie opłata ma być o połowę wyższa, to Sejm ich nie uchwalił.
Jolanta Ojczyk
30.10.2018
Prawo gospodarcze
Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych - to cel przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych.
Krzysztof Sobczak
30.10.2018
Prawo cywilne
Dzieci urodzone w USA przez matkę zastępczą, w związku dwóch mężczyzn - w tym obywatela Polski - mają również prawo do polskiego obywatelstwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powołał się przy tym na dobro dziecka. Zaznaczył, że nie może być ono dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status rodziców.
Patrycja Rojek-Socha
30.10.2018
Prawo rodzinne