Informacje przekazali wspólnie prezesi - Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela, Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz, podczas XXIV Zwyczajnego Zebrania Delegatów tego Stowarzyszenia w Toruniu.
Czytaj: Zebranie delegatów "Iustitii": Walka o niezależność sądownictwa trwa>>
Pierwszy Kongres w Katowicach
Pierwszy Kongres Prawników Polskich odbył się 20 maja 2017 r. w Katowicach. Tematem głównymi była niezależność sądów jako gwarantów praw i wolności obywatela.
Omawiano również kwestie służebności sądów wobec obywateli, istotę niezależności i niezawisłości władzy sądowniczej, a także - obowiązki sądów względem obywatela - związaną z niezawisłością sędziowską.
Czytaj: Kongres Prawników Polskich: chronimy prawa obywateli>>
Dyskutowano także nad rolą profesjonalnego pełnomocnika, tajemnicy adwokackiej i radcowskiej dla ochrony praw obywateli i relacji pełnomocnik – sąd. Istotnymi tematami był dostęp do wymiaru sprawiedliwości czyli m.in. pomoc prawna dla ubogich, opłaty sądowe, a także mediacja.
Cena promocyjna: 13.9 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Efektem było m.in. powołanie komisji kodyfikacyjnej - której celem było m.in. wypracowanie propozycji zmian usprawniających postępowanie sądowe, zwiększających dostęp do sądów i uproszczenie procedur.
Był pierwszy kongres są zobowiązania
Prezes Iustitii w rozmowie z Prawo.pl podkreśla, że zwołanie II Kongresu Prawników Polskich jest konsekwencją, tego co stało się w Katowicach.
- Tam były poruszane bardzo ważne tematy ale były też przyjęte zobowiązane. Minęły dwa lata, Polska jest w innym miejscu, ale wyzwania są takie same a i dochodzą kolejne. Musimy jako prawnicy coś z siebie dać. To ważny moment by pokazać, że prawnicy są odpowiedzialni za Polskę, za praworządność i, że mamy gotowe pomysły co zrobić by te dobre rozwiązania do Polski wprowadzić - dodaje.
Czytaj: Pomoc prawna tylko od wykwalifikowanego prawnika - adwokatura ma projekt>>
Doprecyzowuje, że będą przekazane założenia zmian w wymiarze sprawiedliwości. - Będzie to też okazja do porządnej debaty społecznej nad tymi założeniami. To nie o to chodzi, że wyjmiemy projekty ustaw, przygotowane w zaciszu gabinetów i powiemy "są najlepsze z możliwych". Tym się różnimy od innych, że wiemy już, że możemy się mylić, wiemy już, że bez ludzi niczego nie da się zrobić - mówi Markiewicz.
W trudnych czasach istotna - solidarność
Prezesi NRA i KRRP podczas Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Iustitia podkreślali, że istotna jest solidarność wśród prawników.
- Wiele rzeczy mamy wspólnych, żyjemy w tym samym świecie prawniczym. My adwokaci i radcy prawni wiemy najlepiej co to oznacza niezależny sędzia i odwracając to zdanie - czym grozi brak tej niezależności. Grozi to tym, że że nie będzie wymiaru sprawiedliwości tylko będzie parodia wymiaru sprawiedliwości - mówił prezes Trela.
Podkreślał, że adwokatura od początku protestowała przeciwko temu co się dzieje z Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa, adwokaci włączali się też razem z sędziami i obywatelami w protesty przed sądami rejonowymi i Sądem Najwyższym.
- Solidarność - od słowa solidarność jest blisko do słowa razem, i my przez te dwa trudne lata jesteśmy razem i nie daliśmy się podzielić ani z adwokatami, ani wewnątrz samorządu, choć ciągle podejmowane są próby rozdzielania nas - mówił prezes Bobrowicz.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.