Prawo.pl
Brytyjska straż graniczna przeprowadziła kontrolę osobistą kobiety, żony podejrzanego o działalność terrorystyczną. Europejski Trybunał Praw Człowieka wytknął jej, że choć zgodnie z brytyjskim prawem, to nie przestrzegając procedur i przepisów. To - jak mówią eksperci - istotne także dla polskich służb, które często nadużywają tego uprawnienia.
Patrycja Rojek-Socha
04.04.2019
Prawo karne Policja
Ponad 302 tysięcy wniosków o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną chipem złożonych w urzędach i ponad 21 tys. przez internet - to bilans pierwszego miesiąca obowiązywania e-dowodu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji do gmin trafiło już ponad 180 tys. dokumentów gotowych do odbioru, 40 tys. osób ma nowy dokument.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Samorząd terytorialny
Wykuwa się nowa linia orzecznicza Sądu Najwyższego; sprawiedliwość formalna to nie to samo co sprawiedliwość indywidualna, społeczna - stwierdzili sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych odrzucając dwie skargi RPO. Skutki: skazani nie mogą być uwolnieni przed terminem ani dochodzić odszkodowań za bezprawne uwięzienie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W Unii Europejskiej odbędzie się debata publiczna na temat praworządności. Zdecydowała o tym w środę Komisja Europejska, która chce, żeby w najbliższych tygodniach wypowiedziało się w niej jak najwięcej środowisk w państwach członkowskich.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wypłacić Fundacji Malta 300 tys. zł wraz z odsetkami w związku z zablokowaniem dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań 2017 - zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Zdaniem prawników to precedens, gdy nie przyznano dotacji ze względu na konkretnego artystę.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Administracja publiczna
Opracowywana jest nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, której celem będzie uregulowanie postępowania wykonawczego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych - poinformował kuratorów wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zapewnił równocześnie, że resort problem dostrzega i chce go rozwiązać.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Założenia reformy są szczytne i mają na celu zbudowanie prawdziwych oszczędności Polaków, jednak wdrożenie zmian musi być poddane kontroli społecznej i być zgodne z przepisami prawa tak, by nie naruszało ustrojowych zasad życia społeczno-gospodarczego - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.
Antoni Kolek
03.04.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

MPIT: Nie rekomendujemy zmian w ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Widoczne jest wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży wśród najmniejszych placówek handlowych, rośnie sprzedaż na stacjach benzynowych i obroty w turystyce, a Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację.
Agnieszka Matłacz
03.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Przed nami duże zmiany w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez apteki i punkty apteczne. Od 1 lipca br. w ten sposób będą mogły być sprzedawane nie tylko produkty lecznicze wydawane bez przepisu lekarza, jak to ma miejsce obecnie, ale również leki wydawane na receptę oraz wyroby medyczne - pisze Zuzanna Lewandowska z Kancelarii DMP Legal Wójtowicz.
Zuzanna Lewandowska
03.04.2019
Farmacja
Już teraz sąd rodzinny może kierować trudnego nastolatka do prac społecznie użytecznych, przepis jest jednak martwy bo niedoregulowany. Ma go wzmocnić przygotowywana ustawa o nieletnich. Sądy mają nie tylko określać czas i wymiar takiej kary ale też sposób jej kontrolowania. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli przyszłym rozporządzeniu - mówią eksperci.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje do pracowników prokuratur o wzięcie udziału w protestach 4 kwietnia - organizowanych przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju przez "Solidarność" i 5 kwietnia we Wrocławiu przez Ad Rem. 16 - zachęca do masowego krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.
Krzysztof Sobczak
03.04.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna
Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Administracja publiczna
Aplikacje sklepów Apple i Google powinny przejrzyście informować o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania danych konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przystąpił do apelu 26 międzynarodowych instytucji chroniących konsumentów w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Rynek i konsument Nowe technologie
Wzmacnianie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów - to priorytety Polski w związku z członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Do zespołu Kancelarii Ożóg Tomczykowski dołączył radca prawny Bartłomiej Biały. Stanął na czele nowego zespołu - Praktyki Podatków Transakcyjnych. Specjalizuje się w podatkowym doradztwie transakcyjnym, projektach reorganizacyjnych, międzynarodowym prawie podatkowym oraz doradztwie podatkowym na rzecz inwestorów prywatnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2019
Rynek

Wlk. Brytania: Twardy brexit coraz bardziej realny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą była w poniedziałek najbliżej zwycięstwa w serii próbnych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak żadna z przedstawionych propozycji wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie uzyskała większości głosów.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Od wielu lat trwał spór o to, czy użytkowanie wieczyste to tylko relikt minionego systemu. To błędny pogląd. Regulacja ta funkcjonuje bez przeszkód w obecnym systemie prawa. Pozwala ona w szczególności na realizowanie wielu inwestycji - podkreśla radca prawny dr Weronika Wenda.
Aleksandra Partyk
02.04.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Nie jest uzasadnione prewencyjne zatrzymanie osoby, której ze względu na głoszone hasła może grozić agresja ze strony uczestników niezakazanego zgromadzenia. Jeżeli do niego jednak doszło, osobie zatrzymanej może przysługiwać od Skarbu Państwa odszkodowanie i zadośćuczynienie orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
02.04.2019
Prawo karne Policja
Projekt ustawy o biegłych na początku roku trafił do ośrodków akademickich i eksperci, którzy go oceniali nie mają wątpliwości - ta wersja jest nie do przyjęcia. Krytykę wzbudza m.in. przekazanie w ręce dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie kompetencji związanych z powoływaniem i zawieszaniem biegłych.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Panoptykon apelują do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę harmonogramu prac sejmowych i niepowoływanie nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na najbliższym posiedzeniu. Chcą wcześniej debaty o jego kwalifikacjach.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
RODO
CRIDO Legal doradzało prawnie spółce Legia Warszawa S.A., Akademii Piłkarskiej Legii Sp. z o.o., przy projekcie stworzenia piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego Legia Training Center. Inwestycja warta jest 80 mln zł, budowa ma rozpocząć się na początku kwietnia w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Rynek
W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.04.2019
Opieka zdrowotna
Hipoteka ustanowiona przez dłużnika na użytkowaniu wieczystym nie wygasa z chwilą przejęcia długu, gdy użytkowanie wieczyste zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej według art. 525 kodeksu cywilnego - brzmi uchwała Sądu Najwyższego, która została podjęta w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2019
Prawo cywilne
Rower trzykołowy jest stabilniejszy od dwukołowego lub jednokołowego. Dotyczy to także źródeł emerytur. Uwaga, to nie jest niestety tekst primaapilisowy - pisze dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.
Marcin Wojewódka
01.04.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2019
Wybory
Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.04.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
System dodatkowych odwołań od blokady konta na Facebooku jest skuteczny w około połowie przypadków - wynika z danych NASK, która odpowiada za jego prowadzenie. To precedensowe rozwiązanie, o którego stworzenie zabiegał resort cyfryzacji.
Monika Sewastianowicz
01.04.2019
Nowe technologie
Delegacje osłabiają sądy rejonowe ale umożliwiają też uzupełnianie braków w sądach okręgowych i apelacyjnych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Klucz do rozwiązania problemu widzi on w likwidacji sądów apelacyjnych i wprowadzeniu jednolitego stanowiska sędziowskiego.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości