Prawo.pl
Po wydaniu przez sąd karny prawomocnego wyroku w sprawie o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd zawiadamia starostę o wydanym orzeczeniu. Wówczas organ ma obowiązek skierować kierowcę na badania, aby psycholog ustalił ewentualne przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
04.08.2019
Samorząd terytorialny
Przyjdzie czas, że zmienimy konstytucję. Będzie gwarantowała prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność i prawdziwą równość - powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nie sprecyzował jednak, jakie zmiany ma na myśli.
Krzysztof Sobczak
03.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Udoskonalenie obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz uproszczenie niektórych procedur - to cel obszernej nowelizacji Prawa upadłościowego, którą Senat przyjął w piątek 2 sierpnia bez poprawek. Jedną z nowości ma być ochrona przedsiębiorców przed bezdomnością.
Krzysztof Sobczak
03.08.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
To na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Ich brak będzie skutkował zaliczeniem dofinansowania do przychodu ze stosunku pracy.
Grażyna J. Leśniak
03.08.2019
PIT Prawo pracy
Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie wyklucza możliwości stosowania zasady proporcji przez ubezpieczycieli przy niedoubezpieczeniu, z jednej strony uznając takie postanowienia za wątpliwe w stosunkach konsumenckich, a z drugiej strony dostrzegając ugruntowaną tradycję ubezpieczeniową - przypomina Agata Kwaśniewska z kancelarii Czublun Trębicki.
Agata Kwaśniewska
03.08.2019
Prawo gospodarcze
Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmiany przepisów w sprawie korzystania z wózków rowerowych, bo uważa, że ta materia w przepisach uregulowana jest wystarczająco. W miejscowościach uzdrowiskowych problem jednak istnieje, a pojazdy takie są często przyczyną zagrożeń na drogach.
Robert Horbaczewski
03.08.2019
Administracja publiczna
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w 2018 roku 33 mln zł refundację pacjentom kosztów zabiegów odbytych za granicą. Polacy jeżdżą więc na zabiegi medyczne np. do Czech, ale często nie odwołują operacji, do których są zapisani w kolejce w polskich szpitalach, przez co te ostanie tracą finansowo. 
Katarzyna Nowosielska
03.08.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Po raz kolejny Sąd Najwyższy potwierdził, że w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, sąd - przyznając nieruchomość na własność jednego z nich - ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, który zabezpieczał kredyt bankowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.08.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Kobieta w ciąży zaskarży urząd za schody, jak nie znikną, będzie kara

Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo
Każdy, kto uzna, że nie może swobodnie skorzystać z usług publicznych, bo na przykład trudno mu wejść do budynku, może zaskarżyć niedostępną instytucję. Taki ogromny wpływ na zmiany w zakresie dostępności będą miały nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też starsi, kobiety ciężarne, rodzice z wózkami i inni, którzy mają tak zwane szczególne potrzeby.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.08.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna Budownictwo
Walka z dyskryminacją klientów na rynku unijnym ze względu na przynależność państwową, w tym z nieuzasadnionym blokowaniem geograficznym oraz zwiększenie skuteczności postępowań prowadzonych przez UOKiK - to jeden z celów nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Agnieszka Matłacz Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Senat przyjął w piątek bez poprawek tzw. ustawę o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia. To pakiet zmian przygotowany przez rząd. Dotyczy 18 ustaw, m.in. o zawodach lekarza, o systemie ubezpieczeń społecznych, o prawach pacjenta, o systemie informacji w ochronie zdrowia czy w prawie farmaceutycznym.
Agnieszka Matłacz
02.08.2019
Pacjent Opieka zdrowotna
Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Senat bez poprawek przyjął ustawę w tej sprawie. Na prace spisowe w latach 2019-2021 będzie przeznaczone około 243 miliony złotych z budżetu państwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.08.2019
Administracja publiczna

Cała izba SN potwierdzi ważność wyborów - Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Najwięcej nieprawidłowości jest w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Najczęściej dochodzi do nich na oddziałach ratunkowych oraz w ginekologii i położnictwie. Tak wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Pacjenta.
Jolanta Ojczyk
02.08.2019
Opieka zdrowotna
Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który zmienił postanowienie sądu okręgowego i nie umieścił danych skazanego za gwałt na małoletnim w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Krzysztof Sobczak
02.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy prokurator może udaremnić uznanie ojcostwa przez osobę transseksualną wobec dziecka pochodzącego ze sztucznego zapłodnienia od anonimowego dawcy nasienia. Sąd pierwszej instancji ustalił bezskuteczność uznania ojcostwa, ale odwołał się od tego wyroku transseksualny mężczyzna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Wpłata na własne konto gotówki otrzymanej od rodziców nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zapomniał jednak, że NSA w identycznej sprawie zajął niedawno zupełnie inne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
02.08.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse
Po zmianach w ustawie śmieciowej przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest dobrowolne. Są jednak wątpliwości, co w przypadku, gdy gmina objęła już takie nieruchomości swoim systemem – pisze Artur Modrzejewski.
Artur Modrzejewski
02.08.2019
Środowisko
Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka PO-KO złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie dotyczące wstrzymania publikacji list poparcia dla członków KRS. Jej zdaniem Jan Nowak, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, utrudnia wykonanie prawomocnego wyroku.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu – informuje resort rolnictwa. Przedłużony termin składania oświadczeń do firm energetycznych to 13 sierpnia.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.08.2019
Małe i średnie firmy
Szkody wyrządzone Polsce podczas okupacji nie zostały przez ich sprawcę naprawione, to uniemożliwia nam uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef MSZ Niemiec Heiko Maas nie nawiązał do tej wypowiedzi.
Krzysztof Sobczak
01.08.2019
Administracja publiczna
Rząd chce już we wrześniu uruchomić program „Mój prąd” - zapowiada Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Przeznaczy na niego 1 miliard złotych. To oznacza, że około 200 tysięcy właścicieli domów może otrzymać 5 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania do instalacji paneli słonecznych.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Środowisko
Od 14 sierpnia br. obowiązywać będą nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury, będą one bardziej czytelne, a nowe oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.
Krzysztof Sobczak
01.08.2019
Prawo karne Administracja publiczna
Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd podczas sprzedaży obligacji GetBack. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w jego sprawie częściową decyzję. Stwierdził w niej stosowanie nieuczciwych praktyk bankowych polegających m.in. na obietnicy bezpieczeństwa i gwarantowanego zysku.
Jolanta Ojczyk
01.08.2019
Rynek i konsument Finanse
Błędy popełnione we wnioskach o świadczenie rodzinne mogą opóźnić wypłatę pieniędzy. Resort rodziny podpowiada, jak uniknąć pomyłek. Od 1 sierpnia można już złożyć papierowy wniosek w urzędzie. Po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500+” uprawnienie dotyczy łącznie ok. 6,8 mln dzieci.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.08.2019
Pomoc społeczna
W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia, że mają prawo do zwolnienia.
Krzysztof Koślicki
01.08.2019
PIT
Odszkodowanie za opóźniony lot można uzyskać w przypadku, gdy start opóźnia się o ponad trzy godziny, albo w wypadku odwołania lub odmowy wejścia na pokład samolotu. Wysokość kwoty zależy od odległości między lotniskiem startu i lądowania i może wynosić nawet 600 euro. Od kwietnia 2019 r. nowy urząd pomaga bezpłatnie w sporach z liniami lotniczymi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2019
Administracja publiczna
O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje uchwalona w środę wieczorem przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
31.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Z informacji na kopercie przesyłki sądowej można było dowiedzieć się o terminie rozprawy i jej zawartości, m.in. że zawiera pismo powódki i odpis orzeczenia. Adresat poskarżył się na naruszenie tajemnicy korespondencji, a RPO pyta prezesa sądu, na jakiej podstawie na kopercie umieszczono tego rodzaju informacje.
Krzysztof Sobczak
31.07.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO