Zmiana, która została uchwalona w ekspresowym tempie,  ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Projekt wpłynął do Sejmu  16 lipca br. Pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 17 lipca br., po czym projekt skierowano do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Dwa  kolejne czytania projektu odbyły się jednego dnia. W uzasadnieniu do poprawki napisano, że brak vacatio legis podyktowany jest ważnym interesem państwa i wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego.

Więcej: Sejm uchwalił kontrowersyjny przepis o potwierdzaniu ważności wyborów>>
 

Przed wejściem w życie obecnej ustawy o Sądzie Najwyższym potwierdzaniem ważności wyborów i protestami z zakresu prawa wyborczego zajmowała się Izba Pracy,  Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Potem i do chwili obecnej robił to zwykły trzyosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. 

Czytaj: SN: Ostatni taki skład zatwierdził wybory do PE>>
 

Po wejściu w życiu nowelizacji Kodeksu wyborczego o ważności wyborów ma decydować teraz decydować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

 

Rozwiązanie to było krytykowane, ponieważ możliwe jest zakwestionowanie legalności tej izby przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie  toczy się postępowanie dotyczące wydania orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Ponadto sędziowie Sądu Najwyższego 7 czerwca przesłali do Trybunału Konstytucyjnego pytanie dotyczące zgodności z konstytucją powołania i dopuszczających wnioski o wyłączenie sędziów wyłonionych w postępowaniu przez Krajową Radę Sądownictwa.