Nowelizacja wprowadza m.in. ułatwienia dla lekarzy przy wystawianiu recept oraz określaniu poziomu refundacji leków i wyrobów medycznych, a także umożliwia upoważnianie asystentów medycznych przez pracowników medycznych do wystawiania w ich imieniu e-recept i e-skierowań. Nowela przewiduje możliwość bezpłatnego zaopatrzenia w leki pacjentów w wieku 75+ również na podstawie recept wystawionych w postaci elektronicznej przez lekarzy specjalistów.
Wprowadzone zmiany umożliwią pacjentom m.in. założenie w placówce podstawowej opieki zdrowotnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz potwierdzenie w niej profilu zaufanego, złożenie zdalnie deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej, przeglądanie aktualnej listy podmiotów mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia wraz z informacją o zakresie oferowanych usług oraz najbliższym wolnym terminie, wystąpienie zdalnie o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego czy uzyskanie informacji o dopasowanej do potrzeb ofercie badań profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych.
Pacjenci będą mogli otrzymać SMS-a, e-maila lub powiadomienie o wycofanych z obrotu lekach, które wykupili w aptece, skorzystać z rejestracji w placówce medycznej przy pomocy aplikacji mObywatel, zrealizować e-receptę przy użyciu e-dowodu osobistego, mieć dostęp do IKP na urządzeniu mobilnym oraz ocenić za pomocą interaktywnej ankiety jakość usług medycznych sfinansowanych przez NFZ.
Dzięki wprowadzanym zmianom możliwe stanie się także wdrożenie e-recepty transgranicznej, tj. możliwej do zrealizowania w innych krajach Unii Europejskiej.
Nowe przepisy obejmą także m.in.:
- wprowadzenie mechanizmu automatycznie określającego poziom odpłatności leków na e-recepcie na podstawie wskazania medycznego,
- wydłużenie okresu realizacji e-recepty z 30 do 360 dni,
- automatyczne udostępnienie zawartych w platformie e-zdrowie danych pacjenta lekarzom przyjmującym,
- poszerzenie uprawnień asystentów medycznych o możliwość wystawienia – na podstawie dokumentacji medycznej – e-recept oraz e-skierowań,
- stworzenie rejestru uprawnień dodatkowych pacjentów, które m.in. będą automatycznie przypisywane podczas wystawiania e-recept,
- rozszerzenie katalogu osób objętych tzw. receptami pro familae o osoby pozostające we wspólnym pożyciu oraz o dalszych członków rodziny,
- umożliwienie lekarzowi dokonywania wyboru między refundowanymi odpowiednikami w przypadku leków określonych w obwieszczeniu refundacyjnym.
Czytaj też: Poradnik dla lekarzy ma promować informatyzację zdrowia >
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Większość nowych przepisów ma obowiązywać po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.