Prawo.pl
Honorowe wyróżnienia za przeciwdziałanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw autorskich otrzymali policjanci z czterech jednostek - z Krakowa, Warszawy i Szczecina. Nagrodzono ich m.in. za przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego, oraz piractwu programów komputerowych i fonograficznemu.
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2019
Prawo cywilne Policja
Platformę LegalTech oferuje aplikacje wspierające pracę działów prawnych, finansowych i compliance. Opracowane przez kancelarie narzędzia mają na celu zautomatyzowanie, ułatwienie i przyśpieszenie pracy prawników in-house, szefów działów compliance oraz innych osób odpowiedzialnych za określone kwestie prawne w przedsiębiorstwach.
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2019
Rynek
Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Strasburg: Państwo ma skutecznie chronić kobiety przed przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 9 lipca stwierdził, że na państwie-stronie Konwencji praw człowieka spoczywa obowiązek przyjęcia systemowych i skutecznych rozwiązań chroniących kobiety przed przemocą domową. Skarga dotyczyła Rosji, gdzie zdaniem ETPC zarówno przepisy jak praktyka nie spełniają europejskich standardów.
Katarzyna Warecka
10.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja
Czynności przetwarzania związane z oferowaniem towarów lub usług osobom, których dane dotyczą, wymagają przeprowadzenia oceny skutków dla ochrony danych - taki obowiązek na firmy nałożył w opublikowanym właśnie komunikacie prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
RODO
Z roku na rok do więzień trafia coraz więcej skazanych odbiegających od stereotypów. Są często dobrze sytuowani, wykształceni, z dobrą pracą - a spowodowali wypadek drogowy, dopuścili się oszustwa w firmie lub w cyberprzestrzeni. Polskie programy resocjalizacyjne nie są przygotowane na takie wyzwania - uważają eksperci
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jedną z konstytucyjnych zasad jest równość wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że przepis dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego był sprzeczny z tą zasadą. Dyskryminował bowiem niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aleksandra Partyk
10.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Prawo karne Policja
Rząd chce obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. Pracownicze koszty uzyskania przychodów mają natomiast wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Projektem nowelizacji Rada Ministrów zajmie się jeszcze w lipcu.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
PIT
Wzrośnie liczba beneficjentów programu "Dobry Start". Na trzysta złotych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli liczyć także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął we wtorek rząd.
Monika Sewastianowicz
09.07.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że w leczeniu uzdrowiskowym powszechnie wykorzystuje się zamienniki naturalnych surowców leczniczych. A rzecznik praw obywatelskich dodaje, że nie określono standardów wykorzystywania naturalnych surowców oraz wykonywania zabiegów z ich użyciem i pyta, czy zabiegi są wykonywane prawidłowo
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Surowa kara dla firmy za sprzedaż pod pozorem badań medycznych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Ponad 2,7 mln zł kary ma zapłacić firmę VGET Polska, która zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas organizowanych pokazów handlowe i wprowadzała konsumentów w błąd. Proceder wykryli pracownicy UOKiK, którzy wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Tymczasowy areszt jest nadal w Polsce nadużywany, nie zmieniają się też główne problemy związane z jego stosowaniem - długotrwałość jego stosowania, brak indywidualizacji przesłanek w postanowieniach o zastosowaniu i przedłużaniu, niebranie pod uwagę środków nieizolacyjnych - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2019
Wymiar sprawiedliwości

Projekt komisji do spraw pedofilii prawie gotowy 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy dotyczący powołania komisji badającej przypadki pedofilii ma być przedmiotem posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu i następnie niezwłocznie, jeszcze w lipcu, trafić na posiedzenie Sejmu. Według projektu, który jest już w wykazie prac rządu, komisja ma być wybierana przez Sejm kwalifikowaną większością głosów.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Możliwość przeprowadzenia kontroli przez funkcjonariusza Służby Więziennej innej płci, niż osoba kontrolowana, dopuszczenie kontroli manualnej, ograniczenie rozmów telefonicznych i limit zajęć poza zakładem - takie m.in. zmiany proponuje resort sprawiedliwości. A Rzecznik Praw Obywatelskich widzi w tym ryzyko naruszenia praw człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Rząd chce szybko wprowadzać nowe rozwiązania teleinformatyczne. Nadal upowszechniane mają być e-recepty i dostęp do danych medycznych on-line, ale mowa jest też o internetowej rejestracji pacjentów, a nawet o e-poradach lekarskich. Tymczasem samo ordynowanie elektronicznych recept idzie w placówkach medycznych po woli.
Katarzyna Nowosielska
09.07.2019
Nowe technologie Opieka zdrowotna
Nie ma różnicy między krzywdą wyrządzaną znieważaniem kogoś z uwagi na kolor skóry, a tą wynikającą ze znieważenia ze względu na orientację seksualną. Przeciwdziałanie dyskryminującym wypowiedziom, przy zachowaniu zasady proporcjonalności, nie jest cenzurą, a uzasadnionym ograniczaniem wolności słowa - pisze adwokat Paweł Knut.
Paweł Knut
09.07.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO zajmie się sprawą przeniesienia prokuratora

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Prokurator Mariusz Krasoń został decyzją prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, przeniesiony z krakowskiej prokuratury regionalnej do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą z urzędu, bo jak wskazuje nie uwzględniono przy tym, ani wyjątkowej sytuacji osobistej prokuratora, ani nie dano mu czasu na dostosowanie do zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Transmisje internetowe pełne wulgaryzmów oraz przemocy są zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników sieci - podnosi Ministerstwo Cyfryzacji. Zorganizowano spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami biur Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, NASK, operatorów internetowych, Komendy Głównej Policji. Rozwiązaniem ma być edukacja.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019
Warszawski Sąd Okręgowy pod koniec stycznia orzekł, że minister sprawiedliwości ma przeprosić byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Beatę Morawiec za informacje, które na jej temat pojawiły się na stronie resortu. Oświadczenie ma pojawić się również na stronie internetowej MS, a minister ma wpłacić 12 tys. zł na Fundację Dom Sędziego Seniora. W apelacji podnoszone są błędy natury procesowej i materialnoprawnej.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Do 12 lipca ma zostać ogłoszone obwieszczenie prezydenta o sześciu wolnych stanowiskach w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jest ono wśród aktów oczekujących na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Tymczasem po wakacjach Trybunał Sprawiedliwości UE ma ocenić, czy Izba ta zapewnia gwarancje niezależności.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019
Wymiar sprawiedliwości

Opatrunki dla dzieci chorych na EB będą za darmo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Minister zdrowia najpierw podwyższył opłaty za opatrunki dla chorych cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB), a po kilku dniach zdecydował, że będą oni je otrzymywać za darmo. Problem dotyczy około 100 pacjentów w kraju, w większości dzieci.
Krzysztof Sobczak
08.07.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Siłowe pobranie próbki moczu od kierowcy podejrzewanego o jazdę pod wpływem alkoholu, który nie chciał dobrowolnie poddać się badaniu alkomatem, stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącego kierowcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
08.07.2019
Prawo karne Pacjent Policja Opieka zdrowotna
Określenie czasu kontaktów przy udziale kuratora, okresu na jaki byłyby orzekane, tego kto może w nich brać udział, w końcu obowiązków samych rodziców i zapisanie możliwości przerwania takiego spotkania w sytuacji zagrażającej dobru dziecka - proponuje Krajowa Rada Kuratorów w opinii do projektu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek 5 lipca br. sześć wyroków i decyzji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozbawiały kobiety zwrotu kosztów leczenia laparoskopowego za granicą. Prezes NFZ błędnie uznał, że metoda ta nie jest skuteczna w nietrzymaniu moczu, choć nie miał do tego uprawnień - stwierdził sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2019
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Urzędy skarbowe wysyłają wezwania do zapłaty podatku dochodowego osobom, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem. Dzieje się tak, bo system e-PIT każdego z nich rozliczył osobno, a urzędnicy nie wprowadzili jeszcze do bazy zeznań rocznych złożonych w wersji papierowej. Eksperci ostrzegają, by nie pozostawiać wezwań bez wyjaśnień
Grażyna J. Leśniak
08.07.2019
PIT
Obowiązująca treść przepisów bywa często oderwana od ich postrzegania powszechnego – mówi dr hab. Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że szczególnie w prawie karnym to może mieć niekorzystne konsekwencje. Przyznaje jednak , że problem nie sprowadza się tylko do trudnego języka prawniczego.
Krzysztof Sobczak
08.07.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowe rozporządzenie ministra zdrowia o szpitalnych oddziałach ratunkowych nakłada na lekarzy więcej obowiązków i większą odpowiedzialność. Ponieważ obawiają się, że nie sprostają tym obowiązkom i obawiają się sankcji karnych, pracujący w SOR-ach lekarze masowo rezygnują z pracy.
Katarzyna Nowosielska
08.07.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Do 30 czerwca br. wszystkie samorządy przeprowadziły sesje, podczas których debatowały nad raportami o stanie swoich jednostek. Zgodnie z nowymi przepisami w dyskusji na ten temat na forum rady mogli brać udział mieszkańcy gmin i miast. W praktyce jednak z takiej możliwości nie korzystali.
Sylwia Gortyńska
08.07.2019
Samorząd terytorialny

MS chce łatwiejszego dostępu do upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kolejne działania mające ułatwić korzystanie z upadłości konsumenckiej. Jak mówili podczas konwencji PiS wiceszefowie tego resortu, ma ona być dostępna dla każdego potrzebującego, a służyć temu ma m.in. utworzenie Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Krzysztof Sobczak
07.07.2019
Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze