Deklaracje takie zostały złożone podczas trwającej od piątku do niedzieli w Katowicach konwencji konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. 

Czytaj także: Obniżenie limitu płatności gotówkowych ma służyć dalszemu uszczelnianiu VAT>>
 

Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, przeterminowane długi ma prawie 2 mln Polaków – w sumie jest to blisko 50 mld zł.  - Chcemy pomóc tym, którzy znajdują się w spirali zadłużenia – powiedział wiceminister, oceniając, iż upadłość konsumencka powinna być dostępna dla każdego, kto na nią zasługuje. Jak wskazał wcześniej z ustawy skorzystało zaledwie 14 osób; po złagodzeniu rygorów już 6,5 tys., a liczba wniosków stale rośnie - choć jak ocenił - to jednak wciąż dużo mniej niż w krajach zachodnich.

Czytaj: Więcej upadłości konsumenckich po zmianie prawa>>
 

- Każdy powinien mieć drugą szansę. Upadłość konsumencka to szansa na drugie życie – ocenił Warchoł, przypominając, że w sytuacji niezawinionej przez dłużnika będzie można wyjść na prostą w trzy lata, a w innych przypadkach jest na to siedem lat.

Natomiast wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski poinformował, że do końca 2020 r. zbudowany zostanie Krajowy Rejestr Zadłużonych, który będzie wykorzystywany na potrzeby postępowań upadłościowych, w tym upadłości konsumenckiej.  

Czytaj: Sąd: Upadłości konsumenckiej nie będzie, choć dłużnik miał 150 tys. zł zaległości >>

Sprawdź w LEX:

Czy upadłość konsumencka wstrzymuje egzekucję komorniczą? >

Czy samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką upoważnia pracodawcę do zaprzestania potrąceń z wynagrodzenia? >

Czy zarządca restrukturyzacyjny prowadzący upadłość konsumencką musi realizować wobec upadłych obowiązek informacyjny? >

Czy osoba, która była kiedyś przedsiębiorcą i po zamknięciu firmy płaciła kredyt jeszcze 4 lata wzięty na firmę, a teraz stała się niewypłacalna, może ogłosić upadłość konsumencką? >

 

Cena promocyjna: 143.65 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł